NGH Pazarlama ve Kurumsal İletişim Danışmanlığı kurucusu Nagehan Toprakdede Dizdar

21 Ocak 2013 Pazartesi

Yeni bir marka nasıl yaratılır? Kurumsal kimlik nasıl oluşturulur? Şube açılacak yere nasıl karar verilir? Başarılı bir kampanya için hangi reklam metotları tercih edilmelidir? AVM içinde diğer mağazalardan nasıl fark yaratılır? Bütün bu soruları 29 yıllık tecrübesiyle NGH Pazarlama ve Kurumsal İletişim Danışmanlığı’nı kuran Nagehan Toprakdede Dizdar cevaplıyor

ngh-pazarlama-ve-kurumsal-iletisim-danismanligi-kurucusu-nagehan-toprakdede-dizdar

Fulya B. ÖZTÜRK

Nagehan Toprakdede Dizdar öncelikle sizi ve şirketinizi biraz tanıyabilir miyiz?
NGH pazarlama ve kurumsal iletişim danışmanlığı bu yıl kuruldu, ancak benim 29 yıllık iş tecrübemi göz ardı etmemek gerek. 1983 yılında iş hayatıma kimya mühendisi olarak başladım, kısa mühendislik çalışmamdan sonra kendimi pazarlama alanında buldum, çünkü yapmak istediğim iş aslında biraz iş geliştirme, biraz araştırma, biraz tanıtım ve satış idi. Bir bakıma tam anlamıyla pazarlama yöneticiliği yapmak istiyordum ve profesyonel iş hayatımı böyle yönlendirdim. 29 yılda farklı şirketlerde pazarlama yöneticiliği ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundum. Şimdi bu tecrübelerimi birlikte çalıştığım iş ortaklarıma aktaracağım.

Marka ve mağazacılık danışmanlığı yaptığınız kurumların hangi işlerine müdahil oluyorsunuz?
Mağazacılıkta markalaşmak isteyen iş ortaklarımla yaptığım çalışmalarda aslında her konuya el atıyoruz, çünkü başarılı bir marka yaratmak bir şirketin tüm birimlerinin doğru yönetilmesi ve planlanmasıyla mümkün olabilir. Bundan ötürü insan kaynağından başlayarak, stok yönetimi, mağaza yeri seçimi, fizibilite, ürün karması, büyüme eğrisi ve hızı, farklılaşma, iletişim dili gibi konularda planlı bir çalışma yürütüyoruz.

Yaratılan markaların kamuoyu tarafından daha çabuk benimsenmesinde hangi reklam mecraları daha etkili oluyor?
Ben pazarlama ve iletişim çalışmalarının bütünleşik olduğunu düşünüyorum. Yani bir merdivenin çıkışı gibi he biri bir öncekini kuvvetlendir ama zirveye varmak için hiç durmamak, duraksamamak gerekir. Eğer iletişim çalışmaları kesilir ise öncesinde yapılanların da faydası azalır bazen tamamen biter, planlı, düzenli ve sürekli iletişim hedefe ulaştıran iletişimdir. Yani her mecra kendi içinde anlamlı ve önemlidir, bazen de vereceğiniz mesaja göre mecra seçmek çok önemli olur. Kampanya ya da indirim vurgulayacaksanız dış mekân yapabilirsiniz, ama kurumsal imaj ise mesajınız daha uzun süre kullanımlı mecralar seçmek yerinde olur.

Markalar mağazaların dışına taşmalı

Mağaza sayısını artırmaya giden bir marka mağaza sayısını artırdıkça AVM ilişkilerini nasıl yürütmeli, AVM’lere giren hedef kitle den nasıl daha fazla yararlanmalı?

AVM’lere her gün binlerce ziyaretçi giriyor, AVM içinde mağazamız olması oraya gelen ziyaretçilerin bizi ziyaret etmesini, bizi tercih etmesini sağlamak için yeterli olmuyor. Bu nedenle markalar mağazalarının dışına taşmalı, AVM içinde kalıcı ve sürekli çalışmalarla ziyaretçilerin dikkatini çekmeliler. Ancak böyle tercih edilir olmayı başarabilirler. Bunun içinde yapacakları birçok aktivite, etkinlik ve de iletişim çalışmaları var. Ancak tüm bunlar sürekli ve sürdürülebilir olur ise markaya katkısı büyük olur aksi takdirde özel ün aktivitelerinden öteye gitmeyen çalışmalar olarak kalır.

Şubeleşmeye giden perakendecilerden bazılarının istediği sonuçları alamadığını görüyoruz. Şubeleşme süreçlerinin doğru yönetimini anlatır mısınız?
Aslında şirketimizin asıl amacı da bu sürecin doğru yönetilmesi, sizinde değindiğiniz gibi bu süreç önceden planlanmaz ve doğru yönetilmez ise umut edilen sonuca ulaşmak çok zor. Bunun için danışmanlık verdiğimiz şirketler ile yaptığımız detaylı analizler, planlar ve operasyonlar var. Öncelikle şirketin kimliğini ve hedeflerini belirliyoruz, kimiz ve nereye gitmek istiyoruz sorusunun cevaplarından sonra gidilecek yolu çiziyoruz bu yolda çıkması muhtemel engelleri önceden algılamaya çalışarak önlemlerimizi alıyoruz.

Marka ve mağaza danışmanlığı alan perakendeci AVM içindeki diğer rakip markalara göre nasıl bir fark yaratır?
Tecrübelerim bana ticari hayatta fark yaratmanın öneminin ne kadar büyük olduğunu defalarca gösterdi, dolayısıyla aynı işi rakibinizden daha farklı algılıyor ve yapıyorsanız bunun tüketicileriniz ve müşterileriniz tarafından da algılandığını göreceksiniz. Fark yaratmaktan sadece yenilikçi olmayı anlamamak gerekiyor, iş yapış şekillerinizdeki özen fark yaratmanız için diğer önemli adımlar. Ne yaptığınız kadar nasıl yaptığınız da başarı için çok önemli. Dolayısıyla farkındalığı arttırıp rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Biz de bunun için markalar ile işbirliği içinde onların geleceğine yön vermeye çalışıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri