NT’nin hedefi büyük

15 Ekim 2014 Çarşamba

Uluslararası kitap, kırtasiye ve teknoloji perakendecisi NT, Türkiye’de 148, yurt dışında 18 mağazasıyla yoluna devam ediyor. Türkiye’nin tüm kentlerinde mağaza açmayı hedeflediklerini anlatan NT Genel Müdürü Murat Kara, önümüzdeki günlerde mağaza yatırımlarının ağırlıklı olarak AVM’lerde olacağını anlatıyor

ntnin-hedefi-buyuk

Fulya B. ÖZTÜRK

NT’nin, 1999 yılından bu yana gösterdiği gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?
İzmir Merkezli 24 şubeli Nil Kitap-Kırtasiye ile İstanbul Merkezli 12 şubeli Tuna Kitap-Kırtasiye Mağazaları’nın 15'er yıllık deneyimlerini ve sinerjilerini 1999 yılında birleştirmeleri sonucu 36 mağazayla “NT” ismi altında yolculuğumuza başladık. Bugün Türkiye’nin uluslararası tek kitap, kırtasiye ve teknoloji perakendecisi olarak devam ediyoruz.  Eğitim ve kültür perakendeciliği gibi zor bir alanda yurtdışına açılmış ilk ve tek marka olmamızı ve bu kadar kısa bir sürede sektörümüzde elde ettiğimiz sağlam konumu, önemli başarılar olarak değerlendiriyorum.

NT’yi farklı kılan, rakiplerinden ayrıştıran nitelikler nelerdir?
NT kitap, kırtasiye ve teknoloji alanında organize perakendeciliği başarıyla uygulayan örnek perakendecilerden biri. Bu özelliğimizle sektörümüzde her zaman öncü ve lider bir marka olduk. Ürün ve hizmet kalitemizle mağazalarımızı ziyaret eden milyonlarca kişinin takdirini ve beğenisi kazandık. Sağlıklı ürün konusundaki titizliğimiz ve zengin ürün çeşidimizle sektörümüzün en güvenilir markalarından biriyiz. Çalışanlarımızın gelişimine yönelik eğitim ve gelişim yatırımlarıyla hizmet kalitemizi sürekli olarak artırıyoruz. NT’yi rakiplerinden ayrıştıran en temel özellikler kitap, kırtasiye ve teknoloji kategorilerinde kaliteli, sağlıklı, bol çeşitli ürünleri uygun fiyatlarla ve güvenle temin edilebilir olması.

NT’nin kaç mağazası bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerdesiniz?
Türkiye’de 148, yurtdışında ise Arnavutluk’ta 1, Azerbaycan’da 5, Tacikistan’da 1, Kırgızistan’da 3, Kazakistan’da 5, Irak’ta 3 olmak üzere 18 mağazamız bulunuyor. Türkiye’nin en yaygın perakendecilerinden biri olarak 67 ilimizde yer alıyoruz. Türkiye’nin tüm kentlerinde olmak, önemli hedeflerimizden biri.

40 bin çeşit ürün

Eğitim ve kültür perakendeciliğinde sektöre ilişkin değerlendirmeleriniz neler?
Eğitim ve kültür perakendeciliği zor bir sektör. Bugüne kadar pek çok yerli ve yabancı yatırımın başarısızlıkla sonuçlandığını gördük. Çünkü eğitim ve kültür alanında ürün ve hizmet sunmak meşakkatli bir iş ve ürün ve hizmet sunduğunuz hedef kitle son derece bilinçli, beklentileri yüksek insanlardan oluşuyor. Sektördeki düşük kar marjını da düşünürsek bu kadar yüksek beklentileri olan bir sektörde faaliyet göstermek kolay değil. Eğitim ve kültür perakendeciliğinde başarılı olabilmeniz için doğru yerde, doğru ürün karmasıyla ve nitelikli personelle bulunmanız gerekir. NT kitap, kırtasiye ve teknolojiyi bir arada sunduğu modeliyle bunu bugüne kadar en iyi başaran marka. Bu başarıyı kazanmamızda eğitim ve kültür konusunda çalışmayı bir işten ziyade topluma karşı sorumluluk olarak görmemizin de önemli bir payı olduğunu belirtmek isterim.  Sektörümüzün en önemli sorunlarından biri ise ithal ürünlerin denetimsizliği ve bu durumun çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit etmesi. Bu yüzden aileler okul alışverişleri için kendilerine sağlık ve kalite güvencesi verebilen yerleri tercih etmeliler.  NT olarak Sağlık Bakanlığı onaylı, CE ve İSO belgeli ürünlere raflarımızda yer verme konusunda çok hassasız. Bu hassasiyetimizle ailelerin okul alışverişleri için her zaman güvenilir bir adres olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Okul alışverişleri sektörünüzde önemli bir paya sahip. Okula dönüş sezonuna NT nasıl hazırlanıyor?
Okul döneminde raflarımızda yer alacak ürünlerin seçimi konusunda okulların açılacağı tarihin 6 ay öncesinden hazırlıklarımıza başlıyoruz. Ailelerin beklentilerinin ve sektördeki gelişmelerin analizleri doğrultusunda okula dönüş sezonu için mağazalarımızı hazırlıyoruz. Bu hazırlıklar sonucunda yerli ve yabancı pek çok seçkin markanın 40 bini aşkın ürün çeşidine yer verdiğimiz mağazalarımızda aileler sağlıklı, kaliteli ve ekonomik bir okul alışverişi yapma imkanına sahip oluyor.

Okula dönüş sezonunda tercih edilen ürünler ve alışveriş alışkanlıklarından bahseder misiniz?
Bu dönemde okul çantalarında hafif, dayanıklı ve ergonomik modeller öne çıkarken sevilen çizgi film karakterleri de çanta seçiminde önemli bir etken. Söz konusu kırtasiye olunca renkli ürünler çokça tercih edilirken çizgi film karakterleri de tercihleri etkiliyor. Defterleri yıpratmayan özel silgiler, küt uçlu, plastik kaplı makaslar ve termos özellikli içi çelik su mataraları ailelerin ve öğrencilerin bu yıl da tercihleri arasında olacaktır.

Mağaza yatırımlarına devam

Mağazalarınız ağırlıklı olarak caddelerde bulunuyor. Ancak AVM’lerde de varsınız. Mağaza yatırımlarınızda önceliğiniz hangisi, caddeler mi yoksa AVM’ler mi?
Mağaza yatırımı yapılacak yeri belirlerken AVM ya da cadde ayrımından ziyade yatırımı yapacağımız lokasyonun bizim için elverişli olmasını önemsiyoruz. Ürün portföyümüz ve hedef kitlemiz için uygun bir yer söz konusu olduğunda mağaza yatırımı için fırsatları değerlendiriyoruz. Ancak eğitim ve kültür perakendeciliğinin lider bir markası olarak büyük şehirlerde yaşayanların hem alışveriş hem keyifli vakit geçirmek için tercih ettikleri AVM’lerde olmamız gerekiyor. Bu anlamda NT önümüzdeki günlerde daha çok AVM’de yer alacaktır.  Sorumlu mağazacılık anlayışımızı AVM ziyaretçilerine de sunmayı önemserken ürün ve hizmet kalitemizi cadde, AVM demeden tüm Türkiye’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.

Perakendecilikte çalışanların önemi de oldukça fazla. Siz çalışanlarınız için neler yapıyorsunuz, eğitim çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Çalışanlarımızın eğitim ve gelişimleri bahsettiğiniz gibi son derece önemli. Biz de bu konuda önemli yatırımlar yapıyoruz. Tüm yıla yayılan yoğun bir eğitim programımız bulunuyor. Bu program kapsamında çalışanlarımızın ürün bilgilerini zenginleştirmek için tedarikçilerimizin de desteğiyle ürün eğitimleri, perakendecilikte mağaza içinde çok önemli bir yeri olan kasiyerlerimize yönelik kasiyer eğitimleri, mağaza yöneticilerimiz için yönetici gelişim eğitimleri, yeni mağaza yöneticileri yetiştirmek için yönetici adayı yetiştirme eğitimleri veriliyor. Ayrıca her yıl ağustos, eylül ve ekim aylarında okul alışverişi yoğunluğunu karşılayabilmek için istihdam ettiğimiz 800 sezonluk çalışanımızı okul sezonuna hazırlamak için de eğitimler veriyoruz.
 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri