NT’nin okul ürünleri güvenli

11 Eylül 2014 Perşembe

Kırtasiye sektöründe kalitenin ve güvenin adresi NT, “Okul alışverişinde alınacak ürünlerde dikkat edilmesi gereken 3 kriteri açıkladı: Sağlıklı, şiddet içermeyen, çevreci ürün

ntnin-okul-urunleri-guvenli

Türkiye’de 67 ilde 148 mağazasıyla kırtasiye sektörünün en yaygın perakendecisi olan NT bu özelliğiyle kırtasiye sektörünün nabzının ölçüldüğü en doğru adres olarak görülüyor. Geçtiğimiz yıl 20 milyondan fazla kişinin mağazalarını ziyaret ettiği sektörün öncü markası NT’nin Genel Müdürü Murat Kara, ailelere çocuklar için son derece önemli olan sağlıklı, çevreci ve şiddet içermeyen ürünleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Ucuz ürünlere güvenmemek gerek
Denetimsiz kırtasiye ürünlerinde fitalatlar, azor, kanserojen, alerjen boya maddeleri, ağır metaller insan sağlığını tehdit ediyor. Sağlıklı ürün konusunda kırtasiye sektöründe güvenin adresi olan NT, mağazalarında Sağlık Bakanlığı onaylı, TSE, CE ve İSO belgeli ürünlere yer veriyor. NT Genel Müdürü Murat Kara, “NT olarak mağazalarımıza gönderdiğimiz ürünler için tedarikçilerimizden ürünlerin numunelerini ve laboratuvar sonuç belgelerini talep ediyoruz. Bilgi ve belgeler tamamlandıktan sonra satın alma sürecini başlatıyoruz. Sağlıklı ve kaliteli ürün konusunda kriterimiz çok açık; kendi evlatlarımızın kullanmasını istemeyeceğimiz ürünleri mağazalarımızda bulundurmuyoruz. Ucuz diye alınacak kırtasiye ürünleri çocukların ve ailelerin sağlığını tehdit edecektir. Ailelerin okul alışverişi için sağlık ve kalite güvencesi verebilen yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kırtasiyede hangi üründe neye dikkat edilmeli?
• Silgiler: Kanserojen madde içermemeli
• Çantalar: Çanta ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 15’ini geçmemeli. Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor.
• Oyun Hamurları: Katkı maddesi içermemeli, çabuk kurumamalı, doğal malzemelerden yapılıyor olmalı. Küçük yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak kullandığı için çocuğun yutma yeme gibi risklere karşılık sindirim ile dışarı atmalı ve bunun çocuğa zarar vermemesi gerekiyor.
• Makaslar: Küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı.
• Yapıştırıcılar: Solvent içermemesi gerekiyor.
• Suluklar: Plastik olanlarında özellikle 1. Sınıf plastik kullanılmış olması gerekiyor. Burada en büyük sorun koku problemidir.  Sıcaklık karşısında suya bırakacağı partiküller sağlığa zarar verebilir.

Şiddet içerikli kırtasiye ürünleri çocukların ruh sağlığını tehdit ediyor
Kırtasiyede çizgi film karakterlerinin çocukların kararlarını etkileyen önemli bir etken olduğu biliniyor. Çocukların özellikle hayali ve çizgi film karakterlerinden çok etkilendiği günümüzde, kırtasiye ürünlerinin üzerinde bulunan şiddet içerikli görseller ve mesajlar çocukların ruhsal sağlığını tehdit ediyor. Ailelerin şiddet içerikli görsel ve mesajlar taşıyan ürünler konusunda daha hassas olmasını tavsiye eden Kara, “NT olarak şiddet içerikli ürünlere mağazalarımızda yer vermeyerek çocukların gelişimlerinin olumsuz etkilenmemesini sağlıyoruz” dedi.

Çevreci alışveriş, geleceğe yatırım
Özellikle okul alışverişinin en önemli kısmı olan kırtasiyede çevreci ürünler son yıllarda daha çok dikkat çekiyor. Okul alışverişinde çevreci ürünlerin tercih edilmesi ürünleri kullanacak çocuklarımız için daha iyi bir çevre bırakabilmek için çok özel bir fırsat. Çevreci ürün alışverişi gelecek nesillere çevre bilinci eğitiminde çok önemli bir yer ediniyor. Çocukluğunda çevreci ürün kullanan çocuk, büyüdüğünde aynı hassasiyeti sürdürüyor.

Kara konuyla ilgili şunları söyledi, “Çevreci ürün denildiğinde doğaya zarar vermeyen, geri dönüşüm imkânı olan, organik maddelerden yapılmış ürünleri çevreci ürün olarak kabul ediyoruz. 17 milyon öğrencinin olduğu ülkemizde okul kırtasiyesi kullanımının yüksek düzeyde olması bu ürünlerin çevreci olmasına daha fazla özen göstermemizi gerektiriyor. NT olarak raflarımızda yer verdiğimiz ürünlerin çevreye zarar vermeyecek, geri dönüşümü mümkün olan maddelerden yapılmasına özen gösteriyoruz. Çevreci ürün konusunda hassas olan tedarikçilerle çalışmayı tercih ederek bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri