Oba Makarna’nın inovasyon yatırımları devam ediyor

04 Ağustos 2016 Perşembe

Yüksek kaliteli ve güvenilir ürün çeşitleriyle insanların daha iyi yaşamasına katkıda bulunmak için hizmet veren Oba Makarna, inovasyon yatırımlarını sürdürüyor

oba-makarnanin-inovasyon-yatirimlari-devam-ediyor

Günlük bin ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük ve aynı zamanda dünyanın ikinci en büyük makarna üretim tesislerine sahip olan Oba Makarna, 7 kıtada değişmeyen lezzeti ile sektörünün lider kuruluşu olma yolunda ilerliyor. Topluma ve çevreye verdiği önem kadar yeniliğe de önem veren Oba Makarna, tüketicileri için her zaman daha iyisini yapmayı hedefliyor. Değişen ve gelişen tüketici ihtiyaçlarını yakından takip ederek, tüm üretim yatırımlarını buna paralel gerçekleştiriyor. Hem bugünün annelerine hem de geleceğin anneleri olan çocuklara değer veren Oba Makarna, ürün portföyünü  bu doğrultuda hazırlıyor.


Oba’nın en önemli parçası: İnovasyon
Oba Makarna, 2015 yılında 184 milyon kilogramın üzerinde ve 111 milyon doların üzerinde ihracat satışı gerçekleştirirken 2016’nın ilk 6 ayında bu rakam 102 milyon 607 bin kilogram ve ortalama 53 milyon dolar oldu. 2015 yılı boyunca 213 milyon kilogramın üzerinde makarna üretimi yapan firma, 3 milyar 700 milyon 750 bin paket makarna satışına ulaştı.


Oba Grup CEO’su Alparslan Özgüçlü: “Sürdürülebilir başarının temelinde kurumsallaşma gibi Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımlar yatıyor. İnovasyon kültürünü şirketin bir parçası haline getiriyor, araştırma ve geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Kaliteden regülasyonlara ve iş süreçlerine kadar değer zincirinin her noktasında büyük titizlikle çalışıyoruz. Tüm bu süreçte; araştırma ve veri toplama, tüketici araştırmaları, iç ve dış ekiplerle beyin fırtınası toplantıları, literatür taraması, ekip değerlendirme toplantıları, teknoloji araştırma seansları ve raporlama süreçleri sonucunda ARGE ve inovasyon süreçlerimizi yönetiyoruz.” dedi.


Üretimin yanı sıra yatırımda da hız kesmeyen firmanın, 2015 yılını 571 milyon TL’nin üstünde ciro ile kapattığını belirten Özgüçlü, 2016 yılı için hedeflenen cironun ise 700 milyon TL olduğunu söyledi. Özgüçlü: “Bu yıl ortalama yüzde 20’lik bir büyüme planlıyoruz. Global makarna pazarında 250 bin tonluk bir hacmi elimizde tutuyoruz. Kolombiya’dan Norveç’e, İspanya’dan Tayvan’a, Amerika’dan Vietnam’a kadar dünyanın pek çok noktasına makarna ihracatı gerçekleştiriyoruz. Afrika, yüzde 50 ile en büyük pazarımız konumunda bulunuyor. Afrika’da en çok ihracat yaptığımız ülkeler Benin, Angola, Senegal, Togo ve Cibuti. 2016 yılında Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu. Alpaslan Özgüçlü, Oba Makarna olarak 2015 yılında Türkiye makarna ihracatının yüzde 27’sini gerçekleştirdiklerini, 2016 yılı sonunda 216 bin ton makarna ve 30 bin ton irmik ihracat hedefleri olduğunu vurguladı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri