Odalar ve Borsalar Birliği seçimleri

06 Mart 2013 Çarşamba

Bu yazımda, son günlerde Türkiye’nin belki de en çok konuşulan konusu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleriyle ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedim

Seçimler dört yılda bir yapılıyor. 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 84’üncü maddesi gereğince 2012 yılının Ekim ayında başlayıp Kasım ayında yapılıp, tamamlanması gereken oda ve borsaların organ seçimlerinin, 2013 yılının Şubat ayında başlayıp Mart ayında tamamlanması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılıyor. AB uyum kriterleri doğrultusunda, kısa adıyla NACE olarak bilinen ve AB’deki ekonomik faaliyetlerin istatistiksel sınıflandırılmasını sağlayan sisteme göre meslek komitelerinin yapılandırılması gerekiyor. TOBB’a bağlı oda ve borsaların da bu NACE kodlarına göre yeni yapıya uyum sağlamaları gerekiyor.

Türkiye’de bu sistemi Sanayi Bakanlığı yerine Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğü ve Maliye Bakanlığı, oda ve borsalara üye şirketlerin son bir yıldaki cirosunu dikkate aldığı, bir şirket en fazla ciroyu hangi konuda yapmışsa, o sektörde yer aldığını ve o meslek komitesi kapsamında değerlendirildiği şeklindeki bilgisine sahibiz. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 2009-2012 döneminde 90 meslek komitesi mevcuttu. Ve bu komitelerinde yaklaşık olarak 257 meclis üyesi vardı. Bu dönemde yapılan NACE kodlaması ve gruplandırmalar neticesi komite sayısı 71’ düşürüldü. Meclis sayısı da 229 civarında olacağı öngörülüyor.

Firmamız, İTO’ya yaklaşık olarak 32 yıldır kayıtlı. Ben de 12 yıldır komite, meclis ve odanın çeşitli organlarında görev almış birisi olarak bu seçimlerle yakından ilgileniyorum. İlgilenme nedenim de uzun yıllardır mensubu bulunduğum gıda ve tarımsal ürünler ile ilgili ticari faaliyetimizden kaynaklanıyor. Bu faaliyetimizden dolayı da mesleki dernek, federasyon, borsa ve odaların komitelerinin benzer seçimlerinde yer alıyoruz. Bizler de 2005-2009, 2009- 2012 dönemler arası ve halen tarımsal ürünler meslek komitesi adı altında faaliyet gösteriyoruz.

Ancak yeni grup tanımı ve uygulamayla şu an komiteler isimsiz gruplara dönüştürüldü. Yapılan NACE koduna uygun olarak NACE'miz belirlendi. Aynı iş kolunda faaliyet göstermemiz ve tahıl grubunda yer almamıza rağmen başka gruplarda yer aldığımız gözlendi. Örneğin anlaşılmaz şekilde baklagil ve tahıl farklı gruplarda yer aldı. Oysa daha önceki temsilde tarımsal ürünler şeklinde temsil ediliyordu.
Yaklaşan bu seçimlerden önce üç sektörün temsilde anlaşarak girmesi gerektiği ile ısrarlarımıza rağmen maalesef uzlaşma sağlanmadı. Kısacası listeler yarışacak ama sektörler temsilde kaybedecek. NACE kodlamaları doğru yapılmış olsa bile, NACE gruplarının ana gruplardaki dağılımlarında sorun olduğu gelen şikayetlerden anlaşılıyor.

Hatta bununla ilgili Danıştay’a dava açan sektörler olduğunu duyuyoruz. Örneğin optisyenler komitesi üyesi firmalardan temsil haklarının ellerinden alındığı ile ilgili dava açıldığı şeklinde duyumlar aldık.
Firmaların NACE kodlamalarından ziyade, firmaların kayıtlı olduğu NACE kodlamalarının, grup dağılımlarında ve gruplardaki farklı alt sektörlerin bir arada olmalarından dolayı kargaşalar yaşanıyor. Meslek komitelerinin sayılarının arttırılması gerektiğinin aksine komite sayılarının azaltıldığı bu şikâyetlerin temelini oluşturuyor. Birazda odaların seçim takviminden bahsedeyim. Odaların seçim tarihi her il ve ilçede farklılıklar gösteriyor. Bildiğimiz kadarıyla hem İstanbul ticaret odasının hem İstanbul Ticaret Borsası’nın hem de İstanbul Sanayi Odası’nın seçimleri 14 Şubat’ta yapılacak.

İstanbul Ticaret Odası’nın seçimleri Dünya Ticaret Merkezi’nde, İstanbul Ticaret Borsası’nın seçimleri Sirkeci’deki merkezinde, İstanbul Sanayi Odası’nın seçimleri de kendi mekanlarında yapılacak. Seçimlerden önce meslek komiteleri ve bu komite üyelerinin belirlendiği üyeler seçilecek. Seçilecek komitelerin meclise gidecek üyeleri ve bunların yedekleri listelerde belirtilecek.

Komitelere seçilecek fert veya şirket sayısı komitelerin grup seçmen sayılarına bağlı olarak değişiyor. Örneğin İstanbul Ticaret Odası’nda, en az 500 kişiye kadar 5 komite üyesinden, en az 2 bin kişi kadar olan komiteler yedi kişiden oluşuyor. Bu yedi kişiden üçü meclise gidiyor. En az 5 bin kişi olan gruplardaki komite sayısı 9 kişiden oluşuyor. Bunun 4’ü meclise gidiyor. En az 10 bin kişi ve üzerindeki grup seçmeninin olduğu komite de bildiğim kadarıyla 11 kişiden oluşuyor ve bunun 5 üyesi mecliste grubu temsil ediyor.

Böylece önce komiteler oluşuyor. Komitelerden meclise giden meclis oluşuyor. Meclis oluştuktan sonra tahminen yaklaşık bir hafta sonra sadece meclis üyelerinin seçeceği en üst organ olan yönetim kurulu ve meclis başkanlığı seçimleri yapılıyor. Seçimlerden sonra mazbatalar alınarak ve göreve başlanıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri