Okumuş Çay, Perakende.org Ailesi’ne katıldı

27 Mayıs 2013 Pazartesi

Perakende.org ailesi büyümeye devam ediyor. “Güzel Çay” markasıyla 7 bin 500 ton kuru çay üretim kapasitesiyle hizmet veren Okumuş Çay, Perakende.org Ailesi’ne katıldı

okumus-cay-perakendeorg-ailesine-katildi

Kurumsal üyeliklerle güçlenmeye devam eden Perakende.org’un yeni üyesi, Okumuş Çay oldu. 1985 yılından bu yana “Güzel Çay” markasıyla hizmet veren firma, sektöre sesini Perakende.org’dan duyuracak.

Çay işletmeciliği 1984 yılına kadar devlet tekelindeydi. Firmanın kurucusu Merhum Ali Okumuş İstanbul’da kereste ticareti yapıyor, zaman zaman da memleketi Rize’ye iş seyahatlerinde bulunuyordu. Rize seyahatlerinden birinde çay sezonunda köylülerin çayını satmak için çektikleri sıkıntıları gördü. Çay üretimi devlet tekelinde olduğu için devlete ait çay fabrikaları yetersizdi. Köylünün ürettiği tüm çaylar köylülerden satın alınamıyordu.

Kontenjanla satın alınan yaş çayın devlet fabrikaları tarafından alınmadığı ve yaş çayın derelere, denizlere dökülerek emeğin, sermayenin heba olduğunu gördü. Bu yaş çaylar işlenmeli ve kuruçay üretilmeli ve köylü geçimini kazanmalı, emeğinin karşılığını almalıydı. Ali Okumuş bu eziyetli ve heba olan yaş çay yapraklarını görünce kendi kendine söz verdi “Eğer çay işletmeciliği bir gün özelleştirilirse, kendi köyüme fabrika kuracağım” dedi.

1984 yılında çay işletmeciliği özellşti. Okumuş Çay’ın çay fabrikası kurma çalışmaları derhal başladı. Çay fabrikalarının makineleri konusunda kimsenin bilgisi yoktu. Çaykur’un makinelerini sadece Makine Kimya Endüstrisi yapıyordu. Makine satın almak istenildiğinde 5 yıl sonraya sipariş alınıyordu. Kısacası özel sektörün bu işi yapabileceğine dair kimsenin inancı yoktu.

Devlet fabrikalarından esinlenerek Rusya ve Hindistan’dan makineler sipariş verildi. Okumuş Çay fabrikasının temelleri atıldı. 1985 yılının 3’üncü sürgününde imalat yapılabildi. “Güzel Çay” adına karar verildi. Okumuş Çay, bugün 7 bin 500 ton kuru çay üretim kapasitesi, 500 çalışanı, 15 bin müstahsiliyle büyük bir aile oldu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri