Olivium 3 milyon TL’ye yenilendi

15 Ocak 2013 Salı

Kapılarını 2000 yılında ziyaretçilerine açan Olivium Outlet Center, kısa bir süre önce yenilendi. 4 aylık bir süreçte tamamlanan yenilenme çalışmaları 3 milyon TL’ye mal oldu. Olivium Outlet Center Genel Müdürü Berna Yüksel, yenilenen AVM’yi ve hedeflerini anlattı

olivium-3-milyon-tlye-yenilendi

Fulya B. ÖZTÜRK

Berna Hanım, göreve geldiğiniz günden bu yana neler oldu Olivium’da, neler yaptınız, kısaca anlatır mısınız?

2012 yılı, 12 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan Olivium Alışveriş Merkezi için farklı bir sürecin başladığı dönüm noktası oldu. Her şeyden önce altyapısı çok titiz bir çalışma ile hazırlanan renovasyon sürecine start verildi. Bu çalışma ile Olivium çok daha ferah, modern, fonksiyonel, sade ve aydınlık bir atmosfere kavuşarak ziyaretçisine keyifli alışverişin imkânını sunmuş oldu. Haziran döneminde başlayan çalışmalar ağırlıklı olarak 2012 Eylül ayında tamamlandı, bazı ufak detaylar da yıl bitmeden bitirmeyi planlıyoruz. Mimari anlamda gerçekleştirdiğimiz bu büyük yenilik sonrasında Olivium’u Olivium yapan, gücüne güç katan marka karması ile ilgili bazı revizyon çalışmalarına başladık. Nabzını ölçmeye çalıştığımız ve sürekli iletişim halinde olduğumuz ziyaretçilerimizin görüşlerinden yola çıkarak farklı ve kuvvetli markaları bünyemizde konumlandırmayı hedefledik. Bu hedef doğrultusunda planlamalar ve değişiklikler gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Tüm bu çalışmaları takiben Olivium Outlet’te oluşan bu kabuk değişimi ile ilgili olarak mevcut ve potansiyel ziyaretçimizle medya kanalı ile ciddi bir iletişime geçeceğiz.

Olivium, İstanbul’un outletlerle tanışmasında büyük bir milat. Diğer outletlerden farkınız nedir?
Türkiye perakendesinde outlet eşittir ucuz ve hatalı ürün demek. Önce bunu bir açıklığa kavuşturmak gerek. Aslında outlet, mağazadaki ürünün bir sebepten dolayı ucuz satıldığı yer.  Bana göre bir firmanın İstiklal Caddesi’nde yer alan mağazasında 20 liraya sattığı ürünü burada da 20 liraya satması outlet demek değil. “Olivium dâhil bütün outletler yüzde 100 outlet midir” diye sorarsanız, maalesef “hayır” cevabını vermek durumundayım. Olivium Outlet olarak biz bu işi ciddi bir şekilde takip edenlerden ve sıkı tutanlardanız. Âdeta Gestapo gibi mağazalarımızın takibindeyiz. Çünkü biz outlet olma özelliğimizi kaybetmek istemediğimiz gibi güçlendirmek de istiyoruz. Ayrıca outlet AVM olma durumu sadece alışveriş merkezi yönetimlerin çabası ile sağlanmıyor, mağazaların outlet politikası da bu süreci yakından ilgilendiriyor. Bir marka tam bir outlet mağaza konsepti yapabiliyor ama bir marka prensip olarak bunu uygulayamayabiliyor, “muş gibi” yapabiliyor. Mesela zaten uygun fiyatla ürün satıyor ya da outlet ürünü toparlayamıyor. Olivium Outlet olarak mağazalarımızdan beklentimiz, ürünlerini hem fiyat hem konsept olarak “inlet” mağazalarından ucuza satması ya da ödeme konusunda farklı kolaylıklar göstermesi. Bu anlamda zorlayıcı olmaya çalışıyoruz, zaman zaman önerilerde bulunuyoruz. Olivium Outet’in en büyük avantajı, bilinen ilk outlet olması ve konutların arasında yaya trafiğinin tam ortasında yer alması. Bir farklılığı da çok sayıda yabancı turiste hitap etmesi... Olivium Outlet yılda 200 binin üzerinde turist ağırlıyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi mağaza ve marka karması, uygun fiyat politikasında iddialı olması.

Salı günleri 30 bin ziyaretçi

Aylık ortalama ziyaretçi sayınızı öğrenebilir miyiz? Ayrıca ziyaretçi profiliniz hakkında bilgi de alabilir miyiz?
Ortalama ziyaretçi sayımız aylık 850-950 bin arasında değişiyor. Hafta içi 25 bin ziyaretçimiz oluyor ama salı günlerini bu rakam 30 bini buluyor. Çünkü “Salı Pazarı” yapıyoruz ve o gün “outletin outleti” oluyor. Pazar günleri 40 bine yakın, cumartesi günleri de 35 bini geçiyor ziyaretçi sayımız. Amacımız bu rakamları daha artırmak fakat binamızın da fiziksel bir kapasitesi var. Müşteri portföyümüze baktığımızda ise biz A, B, C, D, E’ye hitap ediyoruz diyemiyorum. Çünkü bizim her gelir grubundan müşterimiz var mağazalarımız herkese seslenebiliyor. Genç ziyaretçilerimiz çok fazla, onlar için bir buluşma merkeziyiz. Kendilerine hitap eden markaları en ucuza bulabildikleri için Olivium’u tercih ediyorlar. Ayrıca ev kadınları da önemli ziyaretçilerimiz. Müşteri sadakati yaratmanın rolü çok büyük, birçok müşterimizle mağazalarımız arasında organik bir bağ oluşmuş durumda. Bunun dışında ev hanımları hafta içi sözleşip buraya gelmeyi tercih ediyor. Burada müşteri sadakati yaratmanın da rolü çok fazla birçok müşterimizle mağazalarımız arasında organik bir bağ oluşmuş. İndirimli bir ürün olduğunda kendi müşterisine ulaşıp çağırabiliyor. O kişi Bakırköy’den kalkıp geliyor. Yarın o kişi Beşiktaş’a da taşınsa gene alışveriş için Olivium’a geliyor.

Aslında kulaktan kulağa pazarlama da işe yarıyor, birçok insan birbirini yönlendiriyor.
Burada alt yapı çok güzel kurulmuş. “Bu sadece benim 8 aylık başarım” dersem çok insanın hakkı yenmiş olur. Burada başından beri mağaza ürün fiyat kontrolü çok sıkı tutulmuş, gerçek bir outlet olması için ciddi ve meşakkatli çalışmalar yürütülmüş. Mağazalara esneme payı bırakılmamış, yüzde 100 outlet AVM olması hedefinden hiç sapılmamış. Bu da fısıltı gazetesine başarı ile yansımış.

Müşteri sadakati konusunda hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?
Müşterilerimizle bağ kurmamızın bir şekli de “Okart” dediğimiz müşteri kartı. Bu kartla harcama yapan ziyaretçilerimiz para yerine geçen puanlar kazanıyor. Bu uygulama 202 Mart ayından beri müşterilerimize sunuluyor. Bağ kurmak için yürüttüğümüz bir başka çalışma da düzenli olarak müşteri anketleri yapmak. Ayrıca danışmaya sorulan sorular not alınıyor ve buna göre ihtiyaçlara cevap üretiliyor. Böylece nabzı tutup sıcak iletişimi sürdürebiliyoruz. Mağazalar ile müşteri arasında yaşanan sorunlarda köprü oluyoruz ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediyoruz. Dediğim gibi bizim zaten sadık bir kitlemiz var ve amacımız daha da genişletip en iyi hizmeti sunmak. “Okart” her zaman kullanılacak bir proje, zamanla yeni kampanyalar da sunulacak. Bunun dışında sosyal sorumluluk projelerinin içinde olduğumuzu söylemiyoruz bile çünkü biz bunu bir görev olarak görüyoruz. Eskiden çok fazla sanatçı getirirdik şimdi bunu da yapmıyoruz. Eskiden sanatçılara ulaşılamıyordu artık sanatçılar eskisi gibi izole hayat yaşamadığı için halk hemen her yerde onları görebiliyor. Bir AVM’nin içinde gördüğünde ilgi göstermiyor. Sanatçı projeleri eskisi gibi ses getirmediği gibi büyük bir maliyet de getiriyor.

Müşteri servisi hizmetiniz var mı?
Müşteri servislerinin en zor yanı ziyaretçi tarafından zaman zaman suiistimal ediliyor olması. Fakat yine de bu uygulamamızı kaldırmayı düşünmüyoruz, zira bu hizmetimizi yakından takip eden ve memnun olan çok ciddi bir ziyaretçi kitlemiz var. Hafta içi, hafta sonu günün her saati 5 noktaya müşteri sevisi hizmeti veriyoruz, bazı dönemlerde takviyelerle operasyonu büyütüyoruz. Alışveriş yapan her ziyaretçimiz müşteri servislerini ücretsiz olarak kullanabiliyor.

Olivium yenilenme sürecinden bahseder misiniz?
4 ay süren renovasyon çalışmasının maliyeti yaklaşık 3 milyon lira oldu. Çok detaylı çalışmalar yaptık ve bu süreci hızlıca ve profesyonelce yürütmeye çalıştık. Yenileme, onarım süreçleri önemli bir yönetim planlaması gerektirir, hele ki alışveriş merkezi ziyaretçisine hizmet vermeye devam ediyorsa. Mesela zemin yenilenmeleri çok zor oluyor; gece yeniliyorsunuz sabah ziyaretçiler üzerinde geziyor. Renovasyon çalışmamamızın içinde sadece zemin çalışması yok, merdivenler, korkuluklar, ışıklandırmalar, boyama ve peyzaj hepsi aynı anda koordineli şekilde uygulandı. Fakat AVM ve ziyaretçilerimiz tüm bu çalışmalardan minimum derece etkilendi. Sonuçka 4 aylık bir süreç sonucunda Olivium çok daha modern, ferah, aydınlık bir atmosfere kavuştu.


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri