Ora AVM batığına özel tim

24 Ocak 2013 Perşembe

Başbakan Erdoğan, açıldıktan 1 yıl sonra iflas bayrağını çeken Ora AVM'de batan 285 milyon euroluk krediyi incelettiyor

ora-avm-batigina-ozel-tim

Başbakanlık Teftiş Kurulu, İstanbul Bayrampaşa'da kurulan Ora AVM'de batan 285 milyon euroluk (650 milyon TL) kredinin peşine düştü. 70 bin metrekare üzerine kurulan dev eğlence ve alışveriş merkezi Ziraat Bankası'ndan 2010'da alınan 285 milyon euroluk kredi ile hayata geçmiş ancak bir yıl içinde proje batmıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen talimat üzerine batık kredinin izini sürmek için ilgili kurum ve kuruluşların da katılımıyla özel bir tim kurdu.

Belgeler istendi
Çalışmalara başlayan Teftiş Kurulu, BDDK ve ilgili kurumlardan belgeleri istedi. Soruşturmada kredinin neden battığı, Ziraat Bankası'ndan alınan kredide usulsüzlük olup olmadığı inceleniyor. Ora AVM'ye verilen kredide Ziraat Bankası'nın eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın imzası bulunuyor.

1 yılda iflas bayrağını çekti
235 mağazalı projeye ilk Garanti Bankası finansman sağlamış ancak Ora Gayrimenkul'ün mali yapısının yeterince güçlü olmadığı düşüncesiyle projeden çekilmişti. Şirket daha sonra Ziraat ile anlaşmıştı. Banka, şirketin Garanti Bankası'na borçlarını üstlenerek yeni bir krediyle projenin tamamlanmasını sağlamıştı. 2011'de açılan AVM, 2012'de iflas etmişti. İnceleme sonucunda dönemin Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar ve yönetim kurulu üyelerinin kredide sorumluluğu tespit edilirse, imza yetkilerinin ellerinden alınmasına kadar varacak sürecin başlayabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Yahya Bostan / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri