Organik ürün ucuzlayacak

19 Aralık 2012 Çarşamba

400 milyon dolarlık organik gıda pazarına yatırımcı yağıyor. Çiftlikler organik hayvancılık tesislerine dönüşmeye başladı. Fiyatların yüzde 40 ucuzlaması bekleniyor

organik-urun-ucuzlayacak

Her yıl yüzde 20 büyüyerek 400 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan organik tarımda yatırım patlaması yaşanıyor. Konvansiyonel hayvancılık yaparken, çiftliğini organiğe dönüştüren girişimci sayısı her geçen gün artıyor. Beyaz ette Samsun, Bolu ve İzmir, kırmızı ette ise Manisa Salihli, Çanakkale Ayvacık, Bozcaada ile Aydın illeri ön plana çıkıyor. Tarımsal ürünlerden ziyade kırmızı ete tüketici tarafından da yoğun bir ilgi olduğunu söyleyen Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER) Başkanı ve City Farm Genel Müdürü Ayhan Sümerli, “Bu pazarda büyük boşluk vardı. Üreticilerde konvansiyonelden organiğe ciddi bir kayış oldu. Özellikle beyaz et üretiminde ciddi artış var" dedi.

Yatırımlar çoğalıyor
Organik ürünler yüksek fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Yüksek fiyatın nedeni girdilerin daha pahalı ve üretimin az olması. Yani organik tarım, boyut ekonomisinden yararlanamıyor. Şimdi ise üretimde gözle görülür bir artış söz konusu. Bu artışın fiyatlar üzerinde baskı oluşturacağını söyleyen Sümerli, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde fiyatların yüzde 30-40 ucuzlamasını bekliyorum” dedi. Halen organik kırmızı etin perakende satış fiyatı 50-53 TL arasında değişirken, tavuk eti de 23 TL’den satılıyor. Yeşilküre şirketinin sahibi Ahmet Aydın, “Organik tavukçuluk ve yumurta üretimi yapıyorum. Kendi markamı yarattım” diye konuştu. Aydın, işe öncelikle arazisini sertifikalandırmakla başladığını belirterek, “2 yıllık bir arındırma süreci yaşadık. Ardından yumurta üretimine başladık. Organik tarımdan çok memnunum” diye konuştu.

Hayvancılığın cazibesi artıyor
Manisa Salihli’de organik tarım yaparken hayvancılığa da başlayan çiftçi Ali Şölen, et şirketlerine canlı hayvan satıyor. Şölen, “Et şirketlerinin organiğe ilgisi büyük. Benim 60 hayvanım var. Aynı zamanda kuru üzüm, zeytin, erik, patlıcan, biber gibi bitkisel üretim de yapıyorum” dedi. Organik üretimde girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Şölen, “Yonca gibi yem bitkilerini kendimiz üretmemize rağmen, organik tarım konvansiyonele göre masraflı. Ancak bu ürünlere pazarda ciddi bir talep var” açıklamasında bulundu.

Yeni pazarlar kurulacak
Organik ürünler, sadece bu işe odaklanan market zincirlerinde satıldığı gibi, süpermarketler de organik reyonlarını genişletmeye başladı. Bunlar dışında mahalle aralarında kurulan organik pazar sayısının da artığını söyleyen Ayhan Sümerli, “Adana ve Kony’'da organik pazarlar kurulmaya başlandı. İzmir’de ikinci pazar kuruluyor. Ankara'da ikincisi açıldı. İstanbul’da ise Bomonti, Kartal, Pendik, Selamiçeşme ve Ataköy'de pazar kuruluyor. Aldığımız bilgilere göre 4 tane daha geliyor” dedi.

Kaynak: Özge Yavuz /Sabah


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri