AVM’cilere ciro eğitimi

08 Ocak 2014 Çarşamba

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ve AS/Nexia Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Ciro Denetimi Konferansı, yarın Taksim'deki Ceylan Intercontinental Oteli'nde gerçekleştirilecek. AVM işletmecileri ve dükkan sahipleri, ciroya endeksli kira ödeyen işletmecilerin cirolarının nasıl takip edileceğini öğrenecek

avmcilere-ciro-egitimi

AS/Nexia Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Özsüt, konuyla ilgili açıklamasında son zamanlarda Türkiye'de hemen hemen her ay yeni bir alışveriş merkezinin hizmete girdiğini hatırlatarak "Artık ülkemizde alışverişin şekli değişti. Alışveriş merkezleri ziyaretçi sayısında yıllık yüzde 15'ler düzeyinde büyüme kaydediyor. Buna bağlı olarak metropol şehirlerde giderek artan alışveriş merkezlerinde yer almak isteyen dünyada ve Türkiye'de zincir hale gelmiş markalar ve şirketler arasında yoğun bir rekabet yaşanıyor" dedi.

Kiracılarla ilişkiler önemli
Sektörde yaşanan gelişmelerin kiracı ve kiralayan arasındaki ilişkilere de farklı bir boyut kazandırdığını vugrulayan Tuğrul Özsüt şunları söyledi: "Sabit kiralama konsepti yerini ciro bazlı kiralama konseptine bırakmaya başladı. Bu da kiraya verenlerin, kiracılarının cirolarını takip etmelerini kaçınılmaz hale getirdi. Alışveriş merkezi yönetimi veya sahipleriyle ciro bazlı kira sözleşmesi imzalamış kiracıların, kontratlarında belirtilen dönemlerde bildirdiği ciroların doğruluk denetimlerinin yapılması, bunun sonucunda da eksik veya hatalı kira ödemesinin önlenmesini hedefleyen ciro denetimi hizmeti giderek önem kazandı."

Ciro denetiminin püf noktaları
Yarın (9 Ocak) gerçekleştirecekleri Ciro Denetimi Konferansı'nda sektörün önde gelen oyuncularına ciro denetiminin püf noktaları hakkında bilgiler verileceğini anlatan Özsüt şöyle konuştu: "Bu denetim işleminde, kiracının cirolara ilişkin evraklarının, bilgi işlem sistemlerinin, maliye idaresine yapılan beyanlarının, yasal defter kayıtlarının incelenmesi neticesinde bildirilen ciro tutarlarının doğru olup olmadığı tespit edilir ve kira kontratlarına uygunluğu denetlenerek sonuçlar kira kaybını da içerecek şekilde raporlanır."

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri