Giyim festivali eski merkezine dönüyor

09 Eylül 2014 Salı

İstanbul'un en eski hazır giyim ve alışveriş merkezlerinden olan Laleli, 8-14 Eylül günlerinde 'Laleli Fashion Shopping Festivali'ne bir kez daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

giyim-festivali-eski-merkezine-donuyor

Ağırlıklı olarak yabancı müşterilere hitap eden Laleli Bölgesinde yurt dışı pazarları güçlendirmek ve  yeni pazarlara açılmak amacıyla, 8-14 Eylül günleri arasında düzenlenecek festival; mağaza ziyaretleri ve  ikili görüşmelerin yanında, farklı defileler ve aktivitelerle de  alışverişi eğlenceli hale getirecek.

LASİAD (Laleli Sanayici ve İş adamları Derneği) ev sahipliğinde, bu yıl T.C Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve İTO (İstanbul Ticaret Odası) ile koordineli olarak gerçekleştirilecek olan Alışveriş Festivali, Türkiye'de fuar organizasyonları dışında yapılan tek ticari organizasyon olması sebebiyle de  bir ilk olma özelliği taşıyor.

Dünyanın en büyük açıkhava alışveriş merkezi
7 bin işletmenin olduğu Laleli’den dünya pazarında 56 ülkeye ihracat yapılıyor. Türkiye’nin dış ticaret hacminin arttırılması ve ülkeye direkt döviz girdisi sağlanması yönünden önemli bir yere sahip olan Laleli, düzenleyeceği ‘Fashion Shopping Festival’ inde bu yıl mevcut pazarların yanı sıra Afrika ülkelerinden de heyetleri ağırlayacak.

27 ülke katılıyor
Bu kapsamda; Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Özbekistan, Libya, Cezayir, Angola, Zambiya, Mali, Fas, Etiyopya, Tanzanya, Tunus, Sudan, Nijerya, İran, Senegal, Brezilya, Pakistan, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Lübnan ve Gana olmak üzere toplam 27 ülkeden,  asgari 5 kişiden oluşacak alım heyetlerinin davet edildiği festivalde, 8-11 Eylül günlerinde Ekonomi Bakanlığı ve İTO‘nun da desteği ile tasarımlar, mağaza ziyaretleri ve ünlü mankenlerin katılacağı defile ve aktivitelere de ev sahipliği yapacak.

Tekstil, deri ve aksesuarları, konfeksiyon, moda ve turizm sektörlerinin Laleli piyasasındaki temsilcisi olan LASİAD’ın Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, Laleli’ deki işletmelerin neredeyse tamamının satışlarını yurtdışına yaptığına ve ülke olarak 2023 yılı için belirlenmiş olan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine dikkat çekti. “Geçtiğimiz yıl ülke olarak  toplam 151,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu şu anlama geliyor. İhracat yapan her bir fert 10 yıl sonrasında şimdikinden yaklaşık 3 kat fazla efor sarf edecek, yurtdışı satışlarsa en az üçe katlanacak. Dünya ölçeğinde gelişmiş ülkeler arasında yer almak istiyorsak buna mecburuz” diyerek tekstil/moda ve konfeksiyon sektörünü festivale destek vermeye çağırdı.

Ülke ihracatının yüzde 5’i Laleli’den
Eyyüpkoca, “2023 yılında Laleli, ülke ihracatının yüzde 5’ini yani 25 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekte. Bugünün koşullarında yaptığımız tüm çalışmalar, proje ve faaliyetler bu yönde ilerlemektedir. Özellikle festival ile paralel yürüttüğümüz alım heyeti programımız bizlere gelecek adına önemli sinyaller verecek, bölge firmalarımızın bakış açısını farklı kulvarlara yöneltecektir. Bu anlamda festival Laleli’nin tanıtımı ve farklı coğrafyadan gelen misafirlere sunumu yönünden muhteşem bir kombinasyon sunmaktadır” dedi.

Eyyüpkoca konuyla ilgili verdiği bilgide, “Bu festival, ülkemizin 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolarlık rakama ulaşması adına Laleli olarak üstlenmeyi planladığımız yüzde 5’lik oran olan 25 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için bizlere büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle 27 ülkeden getirmekte olduğumuz alım heyetleri, yeni pazarlara açılmamız ve ekonomik gücümüzü pekiştirmemiz yönünden bizleri domine etmektedir. Bu amaçla bu yıl ilkini organize ettiğimiz “be to be” çalışmaları bölge firmalarımızın vizyonunu geliştirecek, yüzünü yıllardır dışa dönmüş olan Laleli’nin ticari potansiyelini fazlasıyla yükseltecektir” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri