Markalar değişimi nasıl yönetmeli?

03 Haziran 2014 Salı

Sustainable Brands-Sürdürülebilir Markalar konferanslar serisinin İstanbul ayağı, 28-29 Mayıs günlerinde Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşti. Bu yıl 80’in üzerinde konuşmacı, 40’ı aşan oturum ve 3 workshop’un yer aldığı konferansın son gününde de markaların değişimi nasıl yönetecekleri konuşuldu. Medya işbirlikçileri arasında Perakene.org’un da bulunduğu konferansın son gününde markaların fark yaratmaktan toplumun sorunlarına çözüm olabilecek hikayelerinin olması gerektiği paylaşıldı

markalar-degisimi-nasil-yonetmeli

Bu sene Yeniden Düşün, Yeniden Tasarla, Yeniden Yarat - Reimagine, Redesign, Regenerate teması ile marka, pazarlama, iletişim, inovasyon ve sürdürülebilirlik profesyonellerini buluşturan güçlü marka platformu Sustainable Brands Istanbul 2014, 28-29 Mayıs’ta Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşti. Konferansın son gününde pek çok konuşmacı değişimin markalar tarafından nasıl yönetileceği konusunu çeşitli açılardan farklı oturumlarda tartıştı. 

Bu yıl 80’in üzerinde konuşmacı, 40 aşan oturum ve 3 workshop’ın yer aldığı Sustainable Brands Istanbul 2014’ün ikinci günündeki en ilginç konuşmalardan biri Goodvertising Ajansı’nın Direktörü ve yazar Thomas Kolster’in ‘Goodvertising’ başlıklı konuşmasıydı. Reklamın ‘iyisi kötüsü olmaz’ söylemini kabul etmeyen Kolster iyi reklam için ‘goodvertising’ kavramını önerdi. Markanın müşterisi ile anlamlı ve ‘iyi’ iletişim kurmasının önemine değinen Kolster, markaların artık eskiden olduğu gibi sadece istek yaratarak değil, toplumun sorunlarına çözüm olabilecek hikayeler yaratmalarının önemini vurguladı. “Artık yara bandı çözümlerden vazgeçerek süreçlerin içine entegre edilebilecek hikayeler oluşturmalıyız.  İnsanların yüzde 80’i markaların sürdürülebilirliğe önem verdiklerini ve markanın çözümün bir parçası olmasına inanıyor. Bizler tüketicilere, onların önemsedikleri konularda hikayeler anlatmalıyız. İnsanların dert edindiği, önemli konuları eklemeliyiz. Onun için reklamcılığa Goodvertisng diyorum. Fark yaratmak değil dünya için önemli işler yapan markalar olmak gerekli.” Townsed konuşmasının sonunda tüm katılımcılara şu mesajı verdi: “Biz problemin parçasıydık. Şimdi çözümün parçası olmak istiyoruz.”

Konferansın ikinci ve son günündeki konuşmacılardan biri olan Forum for the Future CEO’su Sally Uren, markaların sürdürülebilirlik hedefinde ellerindeki gücü kullanmaları için 3 ipucu verdi: Tüketiciyi sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirmek için liderlik, Ar-ge ve değişim yaratmak.

Little Green Men iletişim ajansının kurucusu Valdis Wish günümüzün eğlencesi video oyunlarının hayatımızda kapladığı yerden yola çıkarak, markalar için nasıl bir iletişim aracı olabileceklerine değindi. Markaların oyunları, müşteri ve diğer paydaşları ile kurdukları bağda ve farkındalık yaratmada kullanabilecekleri yollara değinen Wish, oyunlardan neler öğrenebileceğimizi anlattı.

Günlük hayatın birçok alanında kullanılan ürünlerin temelini oluşturan kimya sektöründe faaliyet gösteren Avery Dennison’ın CEO’su Dean Scraborough da Sustainable Brands İstanbul 2014’te sürdürülebilirlik konusunda odağa paydaş olarak ‘insanı’ koymanın ve bu alanda liderliğin öneminden söz etti.

Konferansın oturumlarının da ilgi çeken oturumlarından biri de Berk İmamoğlu'nun kurucusu olduğu ve yazarların kendi kitaplarını seslendirerek online olarak sunduğu ‘Seslenen Kitap’ girişiminin kurucusu Berk İmamoğlu ve seslenen kitaplara ses veren Tuba Ünsal ve gazeteci yazar Can Dündar’ın katıldığı oturumdu.

Türkiye’de bir ilk: Sürdürülebilir Perakende Konferansı 
Sustainable Brands Istanbul 2014 çatısı altında bu yıl bir ilk de gerçekleşti. Sürdürülebilir Perakende Konferansı. Türkiye Perakende Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’in yanı sıra Teknosa Genel Müdürü Mehmet Necil Oyman, Fiba Grup, Gayrimenkul Yatırımları CEO’susu Yurdaer Kahraman, e-bay Türkiye Ülke Müdürü Gülfem Toygar, Unilever Satış ve Müşteri geliştirme Başkan Yardmcısı Cem Tarık Yüksel, BASF Plastikler Satış Müdürü Sevgül Keskin gibi isimler markaların ürünlerini son tüketiciye ulaştıran kişiler olarak sürdürülebilirlik politikalarını anlattı.

Sustainable Brands Istanbul’14 te 3 workshop yapıldı
Sustaninable Brands İstanbul 2014’te 3’te workshop yer aldı: Forum For the Future CEO'su Sally Uren’in moderatörlüğünde Time Travelling Brands, Stratejik Sürdürülebilirlik ve Tasarım Danışmanı Pınar Öncel’in moderatörlüğünde Re-imagine & Co-Design ve Sürdürülebilir İletişim Ajansı Futerra’nın kurucusu Solitaire Townsend’in moderatörlüğünde Futtera Big Brand Debate workshop’ları gerçekleştirildi.

Konferansın Karbon Ayak izi silindi
Sürdürülebilirlik Akademisi tüm etkinliklerini karbon nötr olarak gerçekleşti. Sustainable Brands Istanbul 2014’da konferansın karbon ayak izi üniversiteli gönüllülerden oluşan “Karbon Avcıları” ekibi tarafından hesaplandı ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile silindi.  Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri