Satış ve pazarlama ‘Yalın’laştı

20 Ocak 2015 Salı

Talepteki dalgalanmalarla başa çıkabilmek için “Yalın Satış ve Pazarlama”, üst yönetim, satış ve pazarlama yönetim ve ekipleri, strateji oluşturma ve uygulamadan sorumlu örgüt liderleri, problem çözmek isteyen, değişimi planlayan tüm ilgililer, geçtiğimiz gün Eğitmen Brent Wahba’nın sunumuyla Elit World Hotel Taksim’de gerçekleşti

satis-ve-pazarlama-yalinlasti

Satış ve pazarlama konularında müşterileri için değer üreten, gelir ve gider arasındaki farkı açıp karı büyütmeyi hedefleyen ve tüm paydaşlarını memnun etmeyi planlayan Yalın Enstitü, seminerlerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz gün Elit World Hotel’de gerçekleşen seminere 50’ye yakın kişi katıldı.

Üst yönetim, satış ve pazarlama yönetim ve ekipleri, strateji oluşturma ve uygulamadan sorumlu örgüt liderlerinin katıldığı seminerde Wahba, satış ve pazarlama stratejileri konusunda özellikle problemler ve onların çözümleri konusuna değindi. Geçmiş tarihten günümüze kadar üretim ve satış stratejilerine değinen Wahba, özellikle Toyota ve Ford’un uyguladığı sistemlerden örnekler verdi.

Satış ve pazarlama işinin hep zor olduğuna ve hep zor olacağına değinen Wahba, zorlukların çıkan problemlerden kaynaklanacağını söyledi. Bu durumda önemli olanın çıkan problemlerle baş edebilmek olduğunu söyleyen Wahba, çıkan problemlerle baş ederken de kesinlikle bilimsel verilerden yararlanmak gerekiyor dedi. “Müşteriyle kesinlikle kafadan atma bilgilerle konuşulmamalı” diyen Wahba, “müşterilere çözüm üretmeli, çözüm üretirken de kesinlikle bilimsel verilere, kaynaklara değinmeliyiz” dedi.

Marka algısının satış ve pazarlama konusunda çok büyük faktör olduğuna değinen Wahba, bu konuya özellikle Apple’ı örnek gösterdi. Çağrı merkezlerinin marka algısı yaratma konusunda önemli bir yer tutabileceğine de değinen Wahba, “Müşteriler telefon açtıklarında karşılarında muhakkak birini bulmayı ister. Hatta telefonu açan kişinin olabildiğince üst düzey görevde olması markayı da değerli kılar. Çünkü insanlar karşılarında gördüğü kişiyle kendisini bağdaştırarak marka değerini de gözünde yükseltiyor” dedi.

Karşılaşılan problemlerle başa çıkmak için çözüm önerileri de sunan Wahba, probleme odaklanıp, problemin köküne indikten sonra durumu kavrayarak Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al (PUKÖ) yönteminden ve istatistiki verilerden yola çıktığı Kano Nitelik Modeli’nden bahsetti. Özellikle ‘Kano’ yöntemine dikkat çeken Wahba, bu yöntemin henüz çok fazla bilinmediğinden de söz ederek konuşmasını sona erdirdi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri