Organize perakendenin Ekim tablosu

30 Kasım 2012 Cuma

AMPD Perakende Endeksi sonuçlarına göre organize perakende sektörü ciroları Ekim ayında aylık bazda yüzde 17 yükseldi. Cirolardaki ilk 10 aylık artış yüzde 6, 12 aylık büyüme de yüzde 7 oldu. 2011 yılında Ekim ayı yıllık ciro gelişimi de yüzde 7 seviyesindeydi

organize-perakendenin-ekim-tablosu

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 9,7 değer kaybederek 76,81 seviyesine geldi. Endeks yıllık bazda da yüzde 12,5 aşağıda seyrediyor. Tüketici güveninde Haziran ayından sonra başlayan düşüş Ekim ayında daha da sertleşerek devam ediyor görünüyor.

CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi Ekim ayında yüzde 5,9 gerilemeyle 72,54 seviyesine geldi. Tüketicinin hem mevcut durum algısında hem geleceğe ilişkin beklentilerinde önemli bir bozulma olduğu görülüyor. CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksi Ekim ayında yüzde 9,8 düşerek 75,48 değerine geriledi.

TEPE, Ekim 2012’de  biraz yükselse de yine sıfırın altında kalarak -2,9 değerini aldı. TEPE bir önceki aya göre 1,9 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,8 puan düştü. Gelecek 3 aydaki satış ve tedarikçilerden sipariş beklentileri 5 aydan sonra yükselişe geçti.

Ekim ayında cirolardaki aylık artış, sektörün beklentilerindeki düzelmeyi destekliyor. Ancak, tüketici güvenindeki sürekli düşüşe dikkat etmek gerekiyor.

Gıda ve gıda dışı cirolar
Organize gıda perakendesi cirolarında Ekim ayında geçen aya göre yüzde 2 artış yaşanırken, yıllık artış oranı da yüzde 2 oldu. Gıda dışında ise aylık yüzde 39, yıllık ise yüzde 13 artış yaşandı. 2011 yılı aynı döneminde de yıllık büyüme yine yüzde 13 düzeyinde gerçekleşmişti.

Hazır giyim alt kırılımında, cirolar aylık yüzde 64 artış gösterdi. Yıllık bazda ise cironun yüzde 11 arttığı görüldü. 2011 yılında bu oran yüzde 14 olmuştu.

Organize perakende alt kategorilerinde, yeni sezon açılışı ve Kurban Bayramı’nın etkisiyle özellikle hazır giyimde aylık önemli ciro artışları görüldü.

Metrekare endeksi
Organize perakende sektörünün satış alanı metrekareleri, Ekim ayında bir önceki aya göre fazla bir değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 7 artış gerçekleşti. 2011’in aynı döneminde yıllık artış oranı yüzde 15 olmuştu. Mağaza sayıları da, yıllık bazda yüzde 7 arttı.

Türkiye’de 2012 ilk 10 ayı itibarıyla faal AVM sayısı 332’ye çıktı, AVM’lerdeki kiralanabilir metrekare 8,34 milyona ulaştı.

Gıda ve gıda dışı metrekareleri
Gıda metrekaresi gelişimine bakıldığında, Ekim ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 8 oranında artış görülüyor. Mağaza sayıları ise yıllık bazda yüzde 14 artış gösterdi. Gıda dışı perakendede de, yıllık bazda yüzde 5 artış oldu. Mağaza sayılarında ise yıllık yüzde 1 artış yaşandı.

Hazır giyim alt kırılımında ise metrekareler yıllık bazda yüzde 8 arttı. Mağaza sayıları da yıllık yüzde 4 arttı. Mağaza tadilatları ve sezonluk mağazaların kapanması nedeniyle aylık bazda metrekarelerde önemli bir artış olmasa da, sektör yatırımlarına devam ediyor.

Metrekare başına cirolar
Organize perakende sektörü metrekare başına ciro performansının, Ekim 2012’de aylık yüzde 15 iyileştiği, geçen yıl aynı aya göre de yüzde 8 arttığı görüldü.

Gıda ve gıda dışı metrekare başına cirolar
2012 Ekim ayında alt sektörler bazında incelendiğinde, gıda perakendeciliğinde aylık yüzde 2, geçen yıl Ekim’e göre de yüzde 1 gerileme görüldü.

Gıda dışı perakendede ise metrekare başına cirolar aylık bazda yüzde 37 artarken, geçen yıl aynı döneme göre de yüzde 18 yükseldi. Hazır giyim perakendesinde aylık yüzde 62,  yıllık bazda ise yüzde 15 artış yaşandı.

Ekim ayında yaşanan yüksek ciro artışı ve nispeten yavaşlayan metrekare değişimi sonucunda metrekare başına ciro performansında önemli derecede iyileşme görüldü. Özellikle hazır giyim alt kategorisindeki verimlilik artışı 2011 yılı değerlerinin de üzerine çıkıyor. 
  
Sektör istihdamı
Organize perakende sektörü istihdamında Ekim ayında ilk 10 ayda yüzde 6 ve yıllık bazda yine yüzde 6 artış sağlandı.

Gıda ve gıda dışı perakendede istihdam
Gıda perakendeciliği istihdamında aylık bazda yüzde 17, yıllık olarak da yüzde 26 artış oldu. Gıda dışı perakendeciliği istihdamında ise yıllık artış oranı yüzde 2 olarak gerçekleşti. İlk 10 aylık istihdam artışları gıdada yüzde 22, gıda dışında ise yüzde 2 oldu. Hazır giyim perakendesi istihdamı da 10 ayda yüzde 7 artış gösterdi.

Organize perakende sektörü, yıllık bazda istihdam artışını devam ettiriyor. Yaz mevsimi sonunda aylık gerileme ve geçen yıla göre daha düşük seviyedeki yıllık artışa rağmen sektör, Türkiye genelindeki işsizlik oranının düşüşüne katkısını sürdürüyor.

Fiş sayıları
Organize perakende sektörü fiş sayılarında aylık yüzde 2, yıllık bazda ise yüzde 7 artış kaydedildi.
 
Gıda ve gıda dışı fiş sayısı
Gıda perakendesinde fiş sayısında aylık yüzde 2 düşüş, yıllık ise yüzde 7 artış oldu. Gıda dışında ise aylık yüzde 20, yıllık olarak da yüzde 7 artış görüldü. Hazır giyim perakendeciliğinde de fiş sayısı aylık yüzde 37, yıllık yüzde 9 arttı.

Yeni sezona girilmesiyle birlikte özellikle hazır giyim kaynaklı olarak gıda dışı perakendesinde fiş sayılarında aylık bazda önemli artışlar gözlendi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri