Orka Holding küresel dev olma yolunda

03 Aralık 2013 Salı

Bünyesinde bulundurduğu Damat, Tween ve D’S Damat markalarıyla, Türkiye erkek giyim pazarında faaliyet gösteren Orka Holding, İspanya’nın Barcelona şehrinde ikinci mağazasını açtı

orka-holding-kuresel-dev-olma-yolunda

Orka Holdin, İspanya yatırımlarına Barcelona’da açtığı mağazasıyla devam ediyor. Şehrin en gözde caddesi olan Passeig de Gràcia’da açılan mağaza çeşitli koleksiyon ve iç dizaynı ile dikkat çekti. Küresel moda devi olma yolunda ilerleyen Orka Holding, ağırlıklı Moskova’da olmak üzere Rusya’da bir yıl içinde 10 mağaza açmayı planlıyor. Uzakdoğu’da yeni pazarın Pakistan olması hedefleniyor. Mağaza açılışına katılan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, dünyada son 15 yılda öne çıkan tasarım markalarının İspanya kökenli olduğunu belirterek ülkenin moda endüstrisindeki gücüne dikkat çekti. İspanya’nın, Avrupa ve Latin Amerika pazarına açılan en büyük kapısı olduğunu dile getiren Orakçıoğlu, önem verdikleri pazara yedi yıl önce bayilik sistemi yerine Directly Operated Stores (DOS) sistemi ile kendi şirketlerini kurarak giriş yaptıklarını söyledi.

İspanya’nın hazır giyimde iyi bir büyüme performansı gösterdiğine dikkat çeken Orakçıoğlu, markanın tasarımı teknoloji ile buluşturması ile öne çıktığını kaydetti. İspanya’nın politika, iş, moda ve sanat camiasının önde gelen isimlerinin markaya ilgisinin büyük olduğunu belirten Orakçıoğlu, kısa süre önce otomotiv sektöründe Porsche’nin İspanya’da tasarım ve pazarlama partneri olarak Tween’i seçtiğini ifade etti. Yeni bir marka satın almak yerine kendi markalarının bilinirliğini artırmaya önem verdiklerini kaydeden Orakçıoğlu, kozmetik alanında yeni çalışmaların olduğunu, 2015’te Damat Tween parfümlerinin pazarda hazır olacağını aktardı. Öncelikle Türkiye pazarında rekabet ettiklerini söyleyen Süleyman Orakçıoğlu, markalar arasında fark oluşturarak bu rekabetle dünya pazarında başarı elde ettiklerini aktardı.

Orka Holding’in büyüme planı hakkında da bilgi veren Orakçıoğlu, ABD’den Japonya’ya 40’tan fazla ülkede 400’den fazla mağaza ve satış noktasına sahip şirketin, bu yılı yüzde 23 büyüme ile kapatacağını söyledi. Şirketin 2008 yılından bu yana İngiltere, İspanya, Polonya ve Romanya’da kendi şirketleri ile pazara giriş yaptıklarını belirten Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar ise “Kısa bir süre sonra çok önem verdiğimiz Rusya’daki operasyonumuz faaliyete geçiyor. Pazar seçimi yaparken, 2 yılda en az 5 mağaza açabilecek potansiyele sahip olmasına dikkat ediyoruz. Rusya’da bir yıl içinde, ağırlıklı Moskova’da olmak üzere 10 mağaza açmayı planlıyoruz.” dedi. Türkiye Barcelona Başkonsolosu Emir Salim Yüksel, krizin etkilerine rağmen özellikle giyim perakendesinde bir gerilemenin olmadığını söyledi. Bunda turizmin etkisinin çok fazla olduğunu ifade eden Yüksel, bu alana ilgi gösteren Türk markalarının yatırım yapabileceğini kaydetti.

Kaynak: Zaman / Merve KantarcıGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri