Orka Holding’in global yolculuğu ışık hızıyla sürüyor

24 Ekim 2017 Salı

Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile moda perakendesinin lideri Orka Holding’in global büyümesi ışık hızıyla sürüyor. Her ay dünyanın farklı ülkelerinde mağazalar açma başarısı gösteren holding, son olarak Orta Doğu’nun Paris’i olarak bilinen Beyrut’ta 3’üncü D’S Damat mağazasının açılışını gerçekleştirdi

orka-holdingin-global-yolculugu-isik-hiziyla-suruyor

Moda perakendesinde çeyrek asrı aşan köklü tecrübeye sahip Orka Holding, sahibi olduğu Damat, Tween ve D’S Damat ile global marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yurt dışında 73, ülkede 160 mağazaya ulaşan ve neredeyse her ay farklı ülkelerde ortalama 10 mağaza açma başarısı gösteren Orka Holding, giriş yaptığı her pazarda olduğu gibi Orta Doğu’da da liderliğe oynuyor. Türk moda devi, Katar, Irak, İran, Kuveyt, Ürdün gibi ülkelerin ardından son olarak bölgenin Paris’i olarak bilinen Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 3’üncü D’S Damat mağazasının açılışını gerçekleştirdi. Beyrut’un en büyük alışveriş merkezlerinden olan Choueifat’ta yer alan mağazanın açılışına, Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör Osman Arar ile Beyrut bayi yöneticileri Mohammad, Bilal, Ali, Wissam, Nabil ve Ahmad Elhajj de katıldı.

 

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu: “Global yolculuğumuz artık ışık hızıyla ilerliyor. Herhangi bir pazara giriş yaptığımızda ya liderliği ya da ilk 3 arasında olmayı hedefliyoruz. Geçen hafta Stuttgart’ta açtığımız 2 mağazanın ardından şimdi de Beyrut’ta 3’üncü D’S Damat mağazamızın açılışını yaptık. Burada da hedefimiz liderlik.” dedi. Arap dünyasının vitrini olan ve gelişmekte olan ekonomisi ile dikkat çeken Beyrut’ta giderek sevilen bir marka olduklarını söyleyen Orakçıoğlu: “Beyrut’ta yıl sonuna kadar 5 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Lübnan’da, neredeyse mağaza büyüklüğüne sahip 18 satış noktasında yer alıyoruz. En önemli zincir mağazalarında 300 metrekareleri bulan satış noktalarımız var. Beyrut, global rekabetin çok yoğun olduğu bir pazar. Ve burada artık çok sevilen ve bilinen bir markaya dönüştük.” diye konuştu.  

 

İtalya’nın kg fiyatını ikiye katladı

Tüm dünyada fiyat skalasından tasarıma kadar pek çok parametre açısından bakıldığında en çok aranan markalardan biri olduklarını vurgulayan Orakçıoğlu, markalı ihracatta kilogram fiyatı ile dünya moda devi ülkesi İtalya’yı bile geride bıraktıklarını dile getirdi. Orakçıoğlu: “Türkiye’de 30 yıl önce markalı ihracatı yapan ilk birkaç firmadan biriyiz. Şu anda ihracattaki kilogram fiyatımız ile İtalya’yı geride bıraktık. İtalya’nın hazır giyim ihracatındaki kilogram fiyatı 45-55 dolar arasında. Grup olarak biz de bir markamızda 65 dolar, diğer bir markamızda ise 90 dolardayız. Dünya markalarının en güçlü olduğu pazar olan İtalya’da aynı zamanda çok başarılı bir durumdayız. 2 yıl önce girdiğimiz İtalya’da markalarımıza gösterilen ilgi çok büyüdü. Her yıl iki kat büyüyoruz. Geçen yıl 9 farklı kentte dokuz satış noktası açtık. Bu yıl bu sayı 18’e çıkacak. Ayrıca İtalya’da çok güçlü olan bir distribütörden gelen teklif üzerine Milano’da showroom açtık. İtalya’dan aralarında Brezilya, Meksika, Kanada, Malezya, Avustralya’nın da olduğu çok farklı pazarlara ürün pazarlamaya başladık.” diye konuştu.

 

Yurt içi ve yurt dışı satışlar 2019’da eşitlenecek

Markalarına ilişkin hedeflerini de paylaşan Orakçıoğlu: “2019 yılı sonunda iç ve dış pazar satış rakamlarımızı eşitleyeceğiz. Şu anda yurt dışı satışların toplam satışlar içindeki oranı yüzde 35 seviyesinde. Halen 220 yurt içinde, 160 tane de yurt dışında mağazamız bulunuyor. Her yıl ciromuzu ve satış performansımızı yüzde 35’ler seviyesinde artırıyoruz. En zor olan 2016 yılında bile hedeflerimizi tutturduk. Bu yıl da hedefimizin yüzde 30 üzerinde olacağız. İhracatta ise her yıl yüzde 70 artış hedefimiz.” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri