Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya ihracat arttı

04 Şubat 2013 Pazartesi

Arap Baharı'ndan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine azalan ihracat yeniden artışa geçti. Çevre ülkeler Türkiye'den unlu mamul başta olmak üzere, çikolata ve şekerleme alımlarını artırdı. Talebe cevap veremeyen üreticiler ise yatırım atağına kalktı

orta-dogu-ve-kuzey-afrikaya-ihracat-artti

Suriye'nin bavul ticaretine yeniden başladığını söyleyen firma yöneticileri, özellikle Gaziantep'ten bu ülkeye kek, bisküvi, kraker gibi doyurucu unlu mamul satışının arttığını açıkladı. Ayrıca şekerleme üretiminde bir dönem Türkiye'ye rakip olan Suriye, iç karışıklıklar nedeniyle üretimde kan kaybetti.

Yatırım yarışı başladı
Elvan Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu unlu mamul üretiminin arttığını ifade etti. Kadiroğlu, Eskişehir'deki fabrikalarını büyütmek için ek yatırıma başladıklarını belirterek, "Kruvasan başta olmak üzere kek üretimi yapacağız. Şu anda taleplere cevap veremiyoruz" dedi. Üretimin arttığını söyleyen Kadiroğlu, "Avrupalı makine üreticileri 'Türkiye'de neler oluyor' diye soruyorlar. Firmaların makine siparişi artıyor" diye konuştu.

Karamanlı Şimşek Bisküvi'nin Genel Müdürü Erol Şimşek de 3 yılda 20 milyon euro’luk yatırım yaptıklarını belirterek, "Bien markasıyla kruvasan üretimine başladık. Orta Doğu ve Afrika'ya ihracatımız artıyor" dedi.

3 Türk şirketi dünya liginde
Çikolata ve şekerleme sektörünün uluslararası yayını Candy Industry'nin "Küresel Top 100" listesine bu yıl Türkiye'den üç şirket girdi. Yıldız Holding listenin 11'inci sırasında yer alırken, Şölen 46'ncı, Elvan Gıda ise 93'üncü oldu. Rapora göre Yıldız Holding şekerlemede 2 milyar 200 milyon dolarlık ciro yaptı.

Suriye'nin pazarını kaptık
Geçen yıl 2.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren çikolata ve şekerleme sektörü, bu yıl rakamı 2.5 milyara yükseltmeyi hedefliyor. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, Arap Baharı'ndan önce Suriye'nin çikolata ve şekerleme üretiminde Türkiye'ye rakip olduğunu söyledi. Mete, "İç karışıklıklar nedeniyle Suriye üretimde başarılı olamadı. Onlardan boşalan pazarları biz aldık" dedi.

100 milyonluk yatırım
Şölen Gıda, Gaziantep 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi'nde 100 milyon liralık fabrika yatırımına başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, yılsonunda üretime geçeceklerini söyledi. İstanbul'daki tesislerinde de çikolata ve kek kapasitesini artırdıklarını belirten Çoban, "Orta Doğu'ya ihracatımız her yıl artıyor" diye konuştu.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri