“ÖTV artışı yerli markaları etkiledi”

17 Ocak 2013 Perşembe

Topkapı Rakı, Burgaz Rakı, Votka 1967, Hare Likörleri markalarını bünyesinde bulunduran Antalya Alkollü içecek, 2013 yılında yüzde 50 büyüme hedefliyor. ÖTV artışlarına değinen Antalya Alkollü İçecek Genel Müdürü Tansel Turdağ, “2012’deki ÖTV artışları ile ithal alkollü içecekler ve yerel üretim arasındaki vergi makası ithal ürünler lehine kapandı. Yerli üretimi, ithale karşı fiyat avantajını kaybetmeye başladı” açıklamasında bulundu

otv-artisi-yerli-markalari-etkiledi

Rakı, votka, cin ve likör olmak üzere 4 ana grupta üretim yapan ve Topkapı Rakı, Burgaz Rakı, Votka 1967, Hare Likörleri ile piyasada yer alan Antalya Alkollü İçecek, 2011 yılında 148 milyon TL olan cirosunu 2012 yılında yüzde 70 oranında artırarak 253 milyon TL’ye çıkardı. 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi içinde ileri teknolojiyle donatılmış modern entegre tesislerde, yılda 3 milyon litre tarımsal kökenli gıda alkolü üretme kapasitesine sahip olduklarını dile getiren Antalya Alkollü İçecek Genel Müdürü Tansel Turdağ şunları söyledi: “Antalya Alkollü İçecek olarak, üretimde 5 yılımıza girerken sektörün en büyük 2’nci şirketi olmanın yanı sıra Türk gıda sektörünün de 31’nci büyük üreticisi konumuna yükseldik. 60 milyon TL’lik toplam yatırımla ve gerçekleştireceğimiz 3 milyon TL’lik ek yatırımla 2013 yılında hacim bazında yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz.”

“ABD’ye özel üretim yapacağız”
Ekim 2008’de faaliyete geçen buğday işleme ve ENA (gıda alkolü) üretimi tesisi ile Türkiye’de ilk ve tek kendi elde ettiği buğday alkolünü kullanan şirket olduklarını vurgulayan Turdağ, “Mart 2013’te hizmete girecek ek tesisimizde ENA (gıda alkolü) üretimi yaparak, ENA üretim kapasitemizi yüzde 100 artıracağız. Rakı üretim kapasitemizi de yüzde 50 oranında artırmayı planlıyoruz. Türkiye’nin dışında Asya, Avrupa ve Avustralya olmak üzere toplam 3 kıtada 8 ülkeye ihracat gerçekleştirdik ve bu noktalara yeni pazarlar eklemeye devam ediyoruz. 2013 yılında ABD’ye rakı, Çin’e votka ve likör ihraç etmeye de hazırlanıyoruz. Votka konusunda ABD’ye özel üretim yapmak için ürün geliştirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

Turdağ, tüketici düşüncelerine çok önem verdiklerini, bu amaçla Kasım ayında Türkiye genelinde alkollü içecek tüketen kadın ve erkeklere yönelik kapsamlı bir araştırma yaptıklarını söyleyerek, “2012’deki ÖTV artışları ile ithal alkollü içecekler ve yerel üretim arasındaki vergi makası ithal ürünler lehine kapandı. Yerli üretimi, ithale karşı fiyat avantajını kaybetmeye başladı” tespitinde bulundu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri