Parex’in hedefi 50 ülke

26 Aralık 2013 Perşembe

2011 yılında kurulan ve sektörde hızlı bir şekilde büyüyen Parex, 2014’te hedefini 50 ülkeye ihracat yapmak olarak belirledi. Parex Genel Müdürü Ferhat Sucu, “Bu sektörde 2014 yılında lider olmayı hedefliyoruz” diyor

parexin-hedefi-50-ulke

M.Caner Kolağasıgil

Her çeşit temizlik ürünü geliştiren Parex’in kuruluş hikâyesini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Uzun yıllar Fast-Moving Consumer Goods (FMCG) sektöründe satış, pazarlama ve genel müdürlük görevlerinde bulundum. Çok iyi bildiğim bu sektörde yepyeni bir marka yaratmak için yola çıktım. 2010 yılının Ekim ayında Provel’i kurduk. Parex ise 2011 yılında kimyasal olmayan temizlik ürünleri kategorisinde faaliyet göstermek amacıyla kuruldu ve Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayesi ile kurulan ve 2 yıl gibi kısa sürede pazarda yer edinen yeni hızlı tüketim ürünleri markası oldu. Parex kimyasal olmayan temizlik ürünleri (her çeşit temizlik bezi, süngerler, ovma grubu vb.), mutfak yardımcıları (streç film, fırın torbası, alüminyum folyo vb.) ve çöp torbaları olmak üzere 3 ana kategoride ürünlerini tüketicilere ulaştırıyor. Parex kurulduğu günden bu yana kadınların hayatını kolaylaştıran, temizliği dert olmaktan çıkaran ürünler pazara sunuyor. Yenilikçiliğiyle öne çıkan Parex, ürünlerinin çoğunu Türkiye’de üretiyor. Çerkezköy’de 10 bin metrekare kapalı alana sahip modern bir fabrikamız bulunuyor. Özellikle temizlik sektöründe hem kendi pazar payımızı hem de pazarı her geçen yıl büyütmeye devam ediyor.

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Parex, sürekli yeni ve yenilikçi ürünler geliştiren bir firma olma yolunda ilerliyor. Bu yüzden her ay, tüketicileri yeni ürünler ile tanıştırıyoruz. Otomatik temizlik kategorisini Türkiye’ye getiren, pazarı ‘Twister’ ile büyüten Parex, Twister’ın kadınlardan büyük ilgi görmesinden sonra çok amaçlı, fonksiyonel ve pratik ürünler geliştiriyor. Parex’in en son çıkardığı ve yine fenomen olan ürünlerinden ‘Rainbow’ bunun en güzel örneği. Gökkuşağı renklerinden ilham alınarak tasarlanan Rainbow’lar 2 ayda oldukça yüksek satış adetlerine ulaştı. Saklama kutusu, kova, saksı, oyuncak kutusu, merdiven ve daha pek çok şekilde kullanılan Rainbow’lar, yeni dönemde büyümek istediği ‘ev gereçleri’ sektörünün de favori ürünleri arasında yer alıyor. En büyük hedefimiz Türkiye’de her evde bulunmak ve bir dünya markası olmaktır. Parex, bu nedenle bir yaşam markası olma misyonuyla yatırımlarını gerçekleştiriyor. 2014 yılında temizlik kategorisi dışında yaşam ürünleri ile de marketlerde ve farklı satış noktalarında yerini alacak.

Yeni ürünleri geliştirirken nelere dikkat ediyorsunuz ve Ar-Ge çalışmalarını nasıl bir planlama içinde sürdürüyorsunuz?
Markamız sektörde inovatifliği ile ön plana çıkıyor. Ar-Ge’ye yatırım yapan ve bu işi önceliği haline getirmiş ender Türk markalarından biri olarak her yıl ciromuzun yüzde 2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Bir ürünü geliştirirken tüketici beklentileri, trendler, ihtiyaçlar önceliğimiz oluyor. Bunu saptamak için de focus grup çalışmaları, anketler yapıyoruz. Bunların geri bildirimleriyle yeni ürünleri tasarım aşamasına geçiriyoruz. Amacımız pazara yenilikçi, Türkiye’de olmayan ve kadınların hayatını kolaylaştıran ürünler sunmak olduğu için planlamamızı bu yönde yapıyoruz. Bunun için Ar-Ge ekibimizin yoğun çalışmaları neticesinde her ay tüketicileri farklı ürünler ile buluşturuyoruz. Bu planlama ve geliştirdiğimiz ürünler sayesinde sektörde farklı bir marka olma yolunda ilerliyoruz.

Öz sermaye ile en hızlı büyüyen şirket

Türkiye’de büyümeyi gerçekleştirirken nasıl bir strateji uyguladınız?
Parex, sektöründe lider marka olma hedefiyle yola çıktı. Amacımız lider olurken, yenilikçi olmak, yapılmamışı gerçekleştirmek ve sektöre öncülük etmekti. Parex’te, bir ilki gerçekleştirerek 2 yılda kendi öz sermayesiyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen markası olduk. Bu başarının altında 2 yıl hiç geriye bakmadan uyumlu çalışan güçlü ekibimiz, pazarın ihtiyaçlarını iyi belirleyen dinamik yapımız, yenilikçi yönümüz ve hızlı karar alabilmemiz yatıyor. Parex, Türkiye’de büyüme potansiyeli olan ama atıl olan pazara canlılık getirdi. Kadınlara pratik, hijyenik ve yenilikçi ürünler sunduk. Ürünlerimizi Türkiye’nin her yerine ulaşılabilir fiyatlarda sattık. Çok kısa sürede tüm yerel, ulusal zincir marketlerde yer aldık. Yapı market, internet gibi alternatif satış kanallarında yarattık. Reklama, pazarlamaya ağırlık verdik. Tüm bunları yaparken de tüketicilerinin beklentilerini ve ihtiyaçlarını iyi analiz ettik.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
Parex, şu anda Türkiye Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin de içinde bulunduğu 20 ülkeye ihracat yapıyor. 2014 yılı hedefimiz ise bu sayıyı 35’e çıkarmak olacaktır. Ülkemiz adına ihracat rakamlarında yüksek hedeflerimiz var. Bu konuda bizde kendi üstümüze düşeni yapıyoruz. Ekip olarak stratejilerimizi belirleyip ona göre yol haritamızı belirliyoruz. Bundan 10 sene sonra dünyanın tüm bölgelerine ihracat yaparak büyümeyi devam ettirmek istiyoruz. Kısa zamanda çok yol aldık. Bunu aynı görev bilinciyle devam edeceğiz.

Dış pazar ile Türkiye pazarı hakkında ne gibi farklılar var?
Temizlik alışkanlıkları ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türk kadınları temizliğe çok büyük önem veriyor. Türkiye’de en çok sarı bez satarken; Irak gibi Ortadoğu ülkelerinde rulo bezler tercih ediliyor. İhracat yaptığımız pazarlarda da son dönemlerde ürün çeşitliliği artış gösteriyor. Kadınlar, daha az vakitle performansı daha yüksek ürünler tercih ediyor. Biz de özellikle kimyasal olmayan temizlik ürünleri kategorisinde büyüme sağladık. Bu konuda bizim potansiyelimiz oldukça yüksektir. AB ülkelerinde sektör belli bir doygunluğa erişmiş durumda. Biz de her ülkeye farklı planlama yaparak ihracat rakamlarımızı belirliyoruz. Alışkanlıklar ve farklılıklar satışlarda çok etkili oluyor.

Firmanızın gelecek için yatırım planlaması nedir ve sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Parex’in kimyasal olmayan temizlik sektöründe payı yüzde 27,5’tir. Bu sektörde 2014 yılında lider olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de her evde ürünlerimizin yer almasını planlıyoruz. Bunun için yeni yatırımlarımız olacak. Parex, bir yaşam markası olacak. Türkiye’de kimyasal olmayan temizlik sektörü hızla büyüyor. Potansiyel hala yüksek ve biz bunu kullanmak istiyoruz. Sektörde hane penetrasyonları istenilen seviyelerde değil. Bu nedenle yenilikçi ve pratik ürünler ile sektör büyümeye devam ediyor.

2013 yılı hedefi neydi? Hedefi gerçekleştirebildiniz mi? 2014 yılı hedefi nedir?
Parex bu yılı 90 milyon TL ciro ile kapatacak. Hedeflerimize ulaştık diyebiliriz. 2014 yılında ise hedefler çok daha büyük olacak. Pazar lideri olmak ve bunu sürdürmek istiyoruz. Şu anda 17 bin noktada ürünlerimiz satılıyor. Satış noktalarımızı yüzde 50 büyütmek ve alternatif satış kanallarında yer almak da bir diğer hedefimizdir. İhracat yaptığımız ülke sayısını arttırmak istiyoruz. 2014 yılında 35, 2015 yılında 50 ülkeye ihracat yapmayı hedefliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri