Perakende çalışanı şirketine güvensiz

03 Mayıs 2016 Salı

Yazılarıyla perakende camiasına ayna tutan Perakende Kuşu, bu hafta köşesinde sektörün en büyük sıkıntısı olan personele problemine değindi

perakende-calisani-sirketine-guvensiz

İşte o yazı;

“Perakende çalışanları artık şirketlerine güvenmiyor ve aidiyet duygusu iyice zayıfladı. Nedeni ise şirketlerin her sene rutin olarak ocak, şubat, mart aylarında işçi çıkarmaları…
Her sene bunun bir mazereti var. Ekonomik durum, konjonktürel durum, sektörel durum ve şimdi de asgari ücretteki artış. Sonra diyoruz ki, gençler bu sektörü meslek olarak görmüyor. Tabii görmez hangi giren çalıştığı şirketten emekli olabiliyor. Bu sene yine maalesef her yıl olduğu gibi, ulusal büyük ve yerel marketlerden çok sayıda çalışan çıkarıldı. Sebep olarak asgari ücret artışı dense de, bence aslında birçoğu yönetim beceriksizliği, hızlı büyüme, bilinçsiz mağaza açma, hesapsız satın almalar…

Yönetimler yeterince nasıl kar ederiz diye fazla beyin fırtınası yapmıyor. Giderleri, para kazandıkları eylül, ekim, kasım, aralık aylarında özenli kontrol etmiyorlar ve büyüyen iş hacmine göre personel sayılarını düzenli takip etmiyorlar.

Ve en büyük sorunlardan birisi de verilen yıllık büyüme hedefleri. Bu hedefleri yakalamak için satın almalarda ve yeni mağazalarda özenli olmuyorlar. Çünkü yöneticilerin yakalamaları gereken bir mağaza sayısı var. Sonra ne oluyor bu mağazalar revizyona giriyor ve personel sayıları azaltılıyor. Sonra işler bekledikleri gibi olmayınca biraz daha personel azaltmaya ve sonra da kapatmaya gidiyorlar.

Değerli perakendeciler, biz şikayet etmeyelim personel bulamıyoruz veya gençler bunu meslek olarak görmüyorlar diye. Öncelikle bizim insan kaynağımızı iyi yönetmemiz lazım ki bu meslek cazip hale gelsin. Maalesef hala kişiye bağlı işten çıkarmalar, yönetici değişikliklerinde tüm ekibi değiştirme isteği her gün bir sürü kişi perakendeyi mesleğinden soğutuyor. Perakendeciler, CEO’lar, insan kaynakları yöneticileri, bölge ve mağaza müdürleri, sektör insan kaynağı sizin ilginize ve şefkatinize muhtaç. “Çalışanı işten çıkarmak” son çare olmalı.

Bölge ve mağaza müdürleri çalışanları objektif değerlendirmeli, empati yapabilmeli, önce “kaybetme değil kazanma” yönüyle bakabilmeli, ileride ben sektöre yüzlerce kişi yetiştirdim diye gurur duymalı.
İnsan kaynakları, sektörün geleceği bir nebze de onlara bağlı. Sizler çalışanlarınıza koçluk yapabilmeli ve tüm sistemlerinizi koçluk üzerine kurmalısınız. Sektör çalışanları eğitilmeye ve yol gösterilmeye muhtaç.

CEO’lar insan kaynakları ekibinizi iyi kurgulamanız gerekiyor. Sektör dışından bir İK’cının bu işi yapması çok zor. Perakendenin dinamikleri çok farklı… Sahayı bilen İK’cılar ile çalışın ve KPI’larınızı iyi belirleyin. Perakendeciler sizler de sektörde “isim değil, iş yapmış” CEO’lar ile çalışın. Daha çalışabilir bir sektör için hepimize görevler düşüyor. Nasıl işimizin odağına müşterimizi koyuyorsak, çalışanımızı da bu odağın içinde düşünmemiz şart.”

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri