Perakende devinin karı düştü

19 Mart 2014 Çarşamba

Zara'nın da sahibi olan Inditex’in yeni pazarlarda mağaza açması ve kuzey yarımkürede online satış faaliyetlerini artırması nedeniyle dördüncü çeyrekte net karı geriledi

perakende-devinin-kari-dustu

Bir önceki yıl 31 Ocak'ta sona eren üç aylık dönemde 708 milyon euro olan net kar bu yılın aynı döneminde 703 milyon euroya geriledi. Dünyanın en büyük giyim perakende markası, satışların ise çeyrek dönemde yüzde 4,7'lik artışla 4.8 milyar euroya yükseldiğini açıkladı.

Şirketi, satışları bakımından dünyanın bir numaralı markasına dönüştüren hızlı genişleme planının sonucunda Inditex'in bir yıl önce 6 bin 9 olan mağaza sayısı 31 Ocak itibarıyla 6 bin 340'a yükseldi. Analistler, Inditex'in yıllar süren süratli büyümesinin ardından yavaşlaması hakkında son haftalarda endişelerini dile getiriyor.

Inditex'ten yapılan açıklamada gelecek yıl 450-500 yeni mağazanın açılmasının planlandığı belirtildi. Yılın ilk altı haftasında satışlar da hızlanmış görünüyor. Yerel para birimi cinsinden satışlar yüzde 12 artış kaydetti. Şirketin sermaye piyasaları direktörü Marcos Lopez yılın "güçlü başladığını" belirterek çok güçlü geçen 2012'nin ardından 2013'te büyümenin kısmen zayıf olduğunu kaydetti. Şirket, temettü ödemelerini de yüzde 10 artırarak hisse başına 2.42 euro’ya yükseltmeyi planlıyor.

Christopher Bjork’ün Wall Street Journal Türkiye web sitesinde yer alan 19 Mart 2014 tarihli haberinden alıntı yapılmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri