Perakende devleri federasyon yolunda

31 Ağustos 2012 Cuma

Aralarında Galip Aykaç, Merter Özay, Özgür Tort, Mustafa Altındağ, Nihat Özdemir ve Sait Koç’un bulunduğu gıda perakendesinin ünlü isimleri, bir dernek çatısı altında toplandı. Derneğin Kurban Bayramı öncesinde hayata geçirilmesi planlanan ‘Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’ için kurulduğu belirtiliyor

perakende-devleri-federasyon-yolunda

Perakendecileri tek bir çatı altında buluşturacak olan federasyonun alt yapısı tamamlanmak üzere. Aralarında BİM’den Galip Aykaç, CarrefourSA’dan Merter Özay, Metro Group’tan Kaan Ünver, Migros’tan Özgür Tort, Şok’tan Mustafa Altındağ, Tesco Kipa‘dan Ellen Louise Gladders, Kiler’den Nihat Özdemir, Uyum Gıda’dan Sait Koç’un bulunduğu isimler, ‘Gıda Perakendecileri Derneği’ kurdu.

Bu derneğin Kurban Bayramı öncesinde hayata geçirilmesi planlanan ‘Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’ için kurulduğu belirtiliyor. Çünkü Dernekler Kanunu’na göre, bir üst birlik olan federasyonunun kurulabilmesi için en az 5 derneğin bir araya gelmesi lazım. Perakendeciler şimdiden iki derneğin kuruluşunu gerçekleştirdi bile... Gıda Perakendecileri Derneği de işte bunlardan birisi.

Kategori adı altında birleştiler
Federasyon için kurulan diğer dernek ise Kategori Perakendecileri Derneği... Bu derneğin çatısı altında ise mobilya firmaları, elektronik zincirler ve yapı marketler bulunuyor. Federasyon çatısı altında bulunacak olan diğer üç dernek ise şöyle: Moda - Marka Derneği, Alışveriş Merkezleri Derneği, Restoranlar Derneği. Perakende firmaları kendi sektörlerine göre bu derneklerin çatısı altında yer alacaklar.

Kurban’a yetiştirilecek
Beş derneğin kuruluşu tamamlandıktan sonra federasyonun hemen hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu sürecin de Kurban Bayramı öncesinde biteceği söyleniyor.

TMD bu yeni oluşumda yok
Kurulması planlanan federasyonda Tescilli Markalar Derneği’nin (TMD) yer almayacağı belirtiliyor. Federasyon yönetiminin TMD’ye “Üye firmalarınız, sektörlerine göre kurulan yeni derneklerin çatısı altına girebilir” önerisi götürdüğü ancak bu teklifin kabul görmediği söyleniyor. Çünkü TMD’nin federasyonda şu anki kurumsal yapısını koruyarak olmak istediği konuşuluyor.

Bir süre önce dernek yönetiminden de bu yönde bir açıklama gelmişti. TMD Başkanı Başkanı Füsun Çevikel Kuran, “Tescilli Markalar Derneği olarak biz şu anki varoluşumuz içinde olmak istiyoruz” demişti. Kuran, federasyon oluşumunun içinde olmak istediklerini ancak şartlar gerçekleşmediği takdirde federasyon dışında faaliyetlerine devam edeceklerini söylemişti.

Lacoste ve Louis Vuitton üyesi
Kuran, yaptığı açıklamada, “Perakende sektörü federasyon çatısı altından buluşmaya hazırlanıyor. Biz oluşumun dışında kaldık. Çünkü kurulmaya çalışılan federasyonda TMD’nin var olan yapısı dağıtılarak yer alması isteniyor. TMD’nin içinde olmadığı bir federasyon da perakendeyi tam olarak temsil edemez” demişti.

TMD üyeleri arasında Lacoste, Burberry, Swatch, Diesel, Stefanel, Fred Perry, Adidas, Nike, DKNY, Louis Vuitton, Calvin Klein, Replay, Tommy Hilfiger gibi ünlü markalar bulunuyor.

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri