Perakende devlerinin geliri yüzde 5 arttı

17 Ocak 2013 Perşembe

Deloitte’un raporuna göre, aralarında BİM’ in de yer aldığı dünyanın en büyük perakende şirketlerinin gelirleri, 2011 yılında yüzde 5 büyüme kaydederek 4 trilyon dolara ulaştı

perakende-devlerinin-geliri-yuzde-5-artti

Denetim, vergi, kurumsal finansman, yönetim danışmanlığı hizmetlerinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Deloitte, STORES Media işbirliğiyle hazırladığı ‘Perakendenin Küresel Güçleri 2013: Perakendenin Ötesinde’ raporunu yayınladı. Rapora göre, dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin toplam geliri 2011 mali yılında 4 trilyon dolara ulaştı. Küresel ekonomideki istikrarsızlıklara rağmen yüzde 5 büyüme kaydedilen sektörde, özellikle Afrika, Ortadoğu, Latin Amerika ve Asya Pasifik ülkelerinde (Japonya hariç) kaydedilen perakende gelirleri öne çıktı.

Raporda öne çıkan detaylardan bir diğeri de, dünyanın en büyük 250 perakendecinin elde ettiği gelirlerin yüzde 10’una sahip olan ABD menşeli Wal-Mart’ın, Güney Afrika’daki Massmart şirketini satın alarak, son on yıldaki en büyük yatırımını yapması.

Deloitte Küresel Ekonomi Direktörü Dr. Ira Kalish, “Dünyanın en büyük perakendecileri için büyüme fırsatları, durgun pazarlardaki düşük büyümeyi telafi etmek amacıyla küresel pazarlara yapılan açılımlardan kaynaklanıyor. Tökezleyen küresel ekonomiye rağmen, tüketiciler 2011’de harcamaya devam ettiğinden, bu harcamalar küresel gelirleri canlandırdı. Bu yılın raporu gösteriyor ki, olgunlaşan pazarlarda faaliyet gösteren artan sayıda perakende firması, daha çekici büyüme fırsatları arayışı içinde yabancı pazarlardaki gayretlerini franchising, lisanslama ve ortak girişimler gibi birden fazla pazara giriş stratejisi ile artırdı” dedi.

Türkiye en hızlı büyüyen pazarında ilk 10’da
Gelişmekte olan piyasalarda en hızlı büyüyen 50 perakende şirketi listesinde başı Avustralya çekerken, Rusya’dan 3, ABD’den 10, Güney Afrika’dan 3, Çin’den 4, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ise 2 şirket yer alıyor. Türkiye’den ise BİM, en hızlı büyüyen 50 perakende şirketi arasında 10’uncu, dünyanın en büyük 250 perakendecisi sıralamasında ise 185’inci sırada bulunuyor.

BİM’ in şirket performansı sıralamadaki en yüksek Q oranı ile dikkat çekiyor
Raporda, dünyanın önde gelen 250 perakendecisi içindeki 157 halka açık şirket arasında, piyasa değerinin sermaye yenileme maliyetine oranının (Q Oranı) en yüksek olduğu şirket BİM olarak gösteriliyor. Böylelikle BİM, yüzde 6,49’luk oranıyla, H&M, Inditex, Apple ve Amazon gibi devleri geçmiş oluyor. Geçtiğimiz senelerden farklı olarak ilk defa gelişmekte olan ülkelerden gelen bir perakende şirketi listenin en başında yer alıyor.

Gelişen pazarlar hızlı büyüyen ilk 50’yi etkiliyor
Rapor, yükselen piyasalarda devam eden büyümeyi, orta sınıfın yükselişine, genç nüfusa ve oldukça büyük direkt yatırımlara bağlıyor. Bahsi geçen büyümeyi yakalayan şirketler, 2006-2011 yılları arasında ‘En hızlı büyüyen ilk 50 şirket’ listesinin neredeyse yarısını (24 şirket) oluşturuyor. Bu 24 şirket içerisinde ise Rus ve Çinli şirketler olduğu kadar, Afrika/Ortadoğu ve Latin Amerika şirketleri de bulunuyor.

Raporda ayrıca ‘En hızlı büyüyen ilk 50 şirketin perakende gelirindeki yıllık bileşik büyüme oranının,  2006 -2011 yılları arasında en büyük 250 perakendeci listesinde bulunan şirketlerinkinden 4 kat daha fazla olarak yüzde 22’ye ulaştığı belirtiliyor.

Perakendenin Küresel Güçleri 2013 raporunda yer alan 250 şirketin önemli bir kısmı yerel rekabetin çok güçlü olduğu Türkiye pazarında yer almazken, Türkiye’de faaliyet gösteren veya ortaklığı bulunan şirketlerin pazardaki yayılımı ve derinliğinin sınırlı olduğu görülüyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri