Perakende güven endeksi Eylül ayında düştü

05 Ekim 2016 Çarşamba

Perakende güveni Eylül ayında geçen yıla göre artarken, geçen aya göre azaldı. Geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu hem Eylül 2015 hem de Ağustos 2016’ya göre arttı

perakende-guven-endeksi-eylul-ayinda-dustu

Önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış ve istihdam beklentileri Ağustos 2016’ya göre azalırken, satış fiyatı beklentileri arttı. Perakende güveninin en fazla “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttığı görüldü. Türkiye, geçen yıla göre AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.


Perakende güveni geçen aya göre azaldı
Eylül ayında -9,2 puan değerini alan TEPE, bir önceki aya göre 3,4 puan azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 puan arttı. TEPE değerinin geçen aya göre azalmasında; önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki düşüş etkili oldu.


Perakendecilerin satış beklentileri geçen aya göre azaldı
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Eylül 2016’da 8 puan değerini aldı. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre -8,3 puan azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 9,1 puan arttı. Eylül 2016’da TEPE anketi katılımcılarının yüzde 35,4’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 41,1’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise, yüzde 23,5 olarak belirlendi.


Perakendecilerin işlerdeki toparlanma algısı azaldı
İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu Ağustos 2016’ya göre 5 puan, Eylül 2015’e göre 7 puan azaldı. İşlerdeki geriye dönük toparlanma algısının denge değeri Eylül 2016’da -38,5 puan oldu.
Eylül 2016’da TEPE anketi katılımcılarının yüzde 20,6’sı geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 58,1 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise, yüzde 21,3 oldu.


Perakende güveni en fazla “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe arttı
Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında Eylül 2016’da, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)”, “motorlu taşıtlar” ve “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörleri takip etti. “Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “diğer” ve “motorlu taşıtlar” sektörlerindeki artış ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründeki artış ortalama düzeyinde gerçekleşti. “Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörlerinde düşüş gözlendi. En fazla düşüş “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektöründe gerçekleşti.


Perakendede geleceğe yönelik beklentiler azaldı
TEPE anketine soru bazında bakıldığında Eylül 2016’da, hem Eylül 2015’e göre hem de Ağustos 2016’ya göre “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu” göstergesi artarken, “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş beklentisi” ve “işlerin geçen yıla göre durumu” göstergeleri azaldı. “Önümüzdeki 3 ayda satış ve istihdam beklentisi” Eylül 2015’e göre artış, Ağustos 2016’ya göre düşüş gösterirken; “önümüzdeki 3 ayda satış fiyatı beklentisi” Eylül 2015’e göre düşüş, Ağustos 2016’ya göre artış gösterdi. “Gelecek yıl mağaza sayısı beklentisi” ise geçen aya göre azalırken, geçen yıla göre değişmedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri