Perakende hırsızlığı Türkiye’de geriledi

22 Ocak 2015 Perşembe

Küresel Perakende Hırsızlık Barometresi’ne göre, 2013 yılında global perakende sektörünün 9,9 trilyon dolar olan cirosu, mağaza hırsızlığı ve kötü niyetli personel gibi nedenlerle 128 milyar dolar kayba uğradı. Türkiye, gıda perakendeciliğinde yüzde 1,626 milyon dolar fire ile en iyiler arasında yerini aldı

perakende-hirsizligi-turkiyede-geriledi

4 coğrafi bölgedeki 24 ülkede, toplam 744 milyar dolar ciroya sahip 222 perakendeciyle gerçekleştirilen “Küresel Perakende Hırsızlık Barometresi”ne göre, 2013 yılında perakende endüstrisi, mağaza ve personel hırsızlığı, tedarikçi hataları ve idari hatalar nedeniyle, 128 milyar dolarlık (satışların yüzde 1,29’u) kayıp yaşadı. Fire yönetimi, ürün bulunurluğu ve tekstil etiketleme çözümleri alanında dünya lideri olan Checkpoint’in desteğiyle, bu yıl 13’üncüsü hazırlanan rapora göre, satışlardaki yüzde 1,29’lik fire oranı, bir önceki yıla oranla yüzde 4,8'lik düşüş sergiledi.

Ocak - Aralık 2013 dönemini kapsayan çalışmaya göre en düşük fire oranları sırasıyla, Norveç (yüzde 0,83), Japonya ile İngiltere (yüzde 0,97) ve Türkiye’de (yüzde 0,99) kaydedildi. Türkiye, 1,626 milyon dolarlık ürün kaybı maliyeti ile en iyi ülkeler arasında gösterilirken, en yüksek fire oranına sahip ülkeler, Meksika (yüzde 1,70), Çin (yüzde 1,53) ve ABD (yüzde 1,48) oldu. 2013 yılında birçok ülkede fire oranlarında yaşanan azalmanın nedeni olarak, ürün güvenlik sistemlerine yapılan harcamalar gösterildi. Kayıp önlemede en etkili yöntem olan kaynakta etiketleme çözümlerinin kullanımı global olarak artışa geçerken, özellikle ABD’deki perakendeciler satışların yüksek olduğu yılbaşı, bayram, okula dönüş dönemlerinde bu yöntemi kullanarak maksimum kayıp önledi.

Türkiye’de 2011 yılında 2.020 milyar dolar olan fire maliyetinin, 2013 yılında 1,626 milyon dolara gerilediği saptandı. Türkiye’de ürün kayıplarında yaşanan azalma en çok gıda perakendeciliğinde görülürken, bu düzelmenin en büyük nedeni olarak yine ürün güvenlik sistemlerine yapılan yatırımlar gösterildi.

En çok çalınan ürünler
Rapora göre en çok çalınan ürünler arasında; tekstil ürünleri, mobil aksesuarları gibi kolay saklanabilecek ve satılabilecek ürünler yer alıyor. Diğer sık çalınan ürünler ise, elektrikli el aletleri, akıllı telefonlar, mücevherler, kozmetik ve cilt bakım ürünleri, alkollü içecekler ve gurme gıda ürünleri. Rapora göre, hacklenme ve gizlilik ihlalleri gibi hırsızlık dışı faktörler nedeniyle oluşan kayıplar da bu yıl arttı. EFT güvenlik protokollerinin ihlali ile tüketicilerin kredi kartı verilerinin elde edilmesi için hedef seçilen perakende sektörü, bu gibi dış hırsızlık faktörleri nedeniyle de büyük kayıp maliyetleri yaşadı.

Yılbaşı ve bayramlara dikkat
Global perakende firesinin yüzde 67’si mağaza hırsızlığı ve kötü niyetli personel kaynaklı. Türkiye’de ise kayıpların yüzde 42,6’sı mağaza hırsızlığı, yüzde 33,7’si ise personel hırsızlığı olarak ölçüldü. Diğer bir faktör ise, idari hatalardan kaynaklanan kayıplar. Ürün kayıpları en çok yılbaşı ve bayram gibi yoğun satış dönemlerinde yaşanırken, hırsızlığın en yüksek olduğu mağazalar, indirim marketleri (yüzde 2,65) ve kırtasiyeler/ofis storlar (yüzde 1,60) oldu. En düşük fire oranları ise elektronik/elektrikli eşya mağazaları (yüzde 0,50) ile oyuncak mağazalarında (yüzde 0,65) görüldü. Global gıda perakendeciliğinde ise, süpermarketler/marketlerde yüzde 1,20, hipermarketler/büyük perakende mağazalarında ise yüzde 0,85 oranında kayıp yaşandı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri