Perakende kampüse girdi

07 Ocak 2015 Çarşamba

Manivela Akademi, perakende sektörüyle gençleri buluşturan “Perakende Kampüste”, “Perakende MT” ve “Kariyerim Geleceğim-Perakende Üniversite Zirvesi” projelerini hayata geçiriyor. Projelerle, perakende meslek algısını güçlendirmek, sektördeki çalışan devir oranının daha az seviyelere gelebilmesini sağlamak ve perakendedeki kariyer fırsatlarını göstermeyi hedefliyor. Manivela Akademi Genel Müdürü Emre Urfalı, “Sektörün öncü kurumları ile gerçekleştirdiğimiz üniversite buluşmaları ve kariyer etkinliklerinde de gördük ki, gençlerin sektördeki kariyer fırsatlarından pek haberi yok. Ayrıca sektöre iş algısı olarak pek bakılmıyor. Bu konudaki sıkıntıya çözüm getirmek istedik” diyor

perakende-kampuse-girdi

Fulya B. ÖZTÜRK

Manivela Akademi’nin hizmet konularını öğrenebilir miyiz?
Manivela Akademi olarak kurumların verimliliklerini arttırmaya yönelik eğitim organizasyonlarının dışında işveren markası çalışmaları ile kurumlara genç yetenekleri keşfetmelerini sağlayıcı üniversite etkinlikleri, kurum kültürünü anlatmaya yönelik üniversite buluşmaları ve üniversitelerde kariyer etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. İşveren markası çalışmalarımızla 100'den fazla üniversitede gerçekleştirdiğimiz kariyer etkinlikleri ve üniversite buluşmaları kurumların hem marka bilinirliğine katkı sağlıyor hem de bölüm/üniversite odaklı genç yeteneklerle buluşmasını sağlıyoruz. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz eğitim organizasyonlarından en çok dikkat çeken, kısaca “KEY” adını verdiğimiz “kurumsal enerji yükseltme programları”. Çalışanlara yönelik hazırlanan yorgunluk yönetimi başta olmak üzere düzenli uyku, düzenli beslenme ve düzenli egzersiz hakkında bilgilendirme eğitimleri ve uzman isimler tarafından gerçekleştirilen uygulamalarla çalışanların daha mutlu, daha sağlıklı ve üretken olmalarını sağlıyoruz.

Gerçekleştirilen bu etkinlikler ve üniversite buluşmaları işveren ve öğrenci açısından ne gibi katkılar sağlıyor?
Şirketler artık kurum kültürlerini daha iyi anlatabilmek ve gençlerle diyalog halinde olabilmek adına kampüslerde olmayı tercih ediyor. “İşveren markası çalışmaları” adı altında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde kurumlar insan kaynakları politikaları ve ihtiyaçları doğrultusunda hedefledikleri bölümlerden üniversite öğrencilerine kariyer fırsatlarını anlatabiliyorlar. Doğru kitle ile buluştuklarına çok başvuru almaktan ziyade doğru genç yetenekle şirketindeki iş pozisyonlarını değerlendirmiş oluyor. Tabii doğru aktarımlar ve doğru iletişim stratejisi ile ilerlenirse marka bilinirliğine ve kurum tanıtımına da çok katkısı oluyor. Üniversite öğrencileri okurken kariyer arayışlarına başlıyor. Yeni kuşak gençlerimiz bu konuda daha atik, hızlı diyebilirim. Kariyer konusuna da heyecanla ve bir an önce olsun ile bakıyorlar. Gençlere farklı kariyer fırsatlarını doğru kanallar ve öncü kurumlar ile anlatabilmek gerekiyor ki, onlar da yeteneklerini en iyi değerlendirebileceği ve kendini ifade edebileceği yerlerde bulunsun. Yaptığımız çalışmalar ile 100’den fazla üniversitede onlarca kurumu ve iş profesyoneli gençlerle buluşturduk. Kariyer basamaklarını daha net görebilmelerini, yeni mezun olarak başlayabilecekleri programların dışında okurken kariyerlerinde adım atabilecekleri iş fırsatlarından bahsedilmesini sağladık.  2014-2015 dönemimde de yeni projeler ve etkinlikler ile bu faydayı sağlamaya devam edeceğiz.

Projelere TAMPF desteği
Perakende sektörüne özel hazırladığınız çalışmalar, etkinlikler var mı? Örneğin, “Perakende Kampüste” projenizden bahseder misiniz?

Perakende sektöründeki çalışan devir oranı bilindiği gibi yüksek. Sektörün öncü kurumları ile gerçekleştirdiğimiz üniversite buluşmaları ve kariyer etkinliklerinde de gördük ki, gençlerin sektördeki kariyer fırsatlarından pek haberi yok. Ayrıca sektöre iş algısı olarak pek bakılmıyor. Bu konudaki sıkıntıya çözüm getirmek istedik. Perakende meslek algısını güçlendirmek, sektördeki çalışan devir oranının daha az seviyelere gelebilmesini sağlamak ve perakendedeki kariyer fırsatlarını gösterebilmek adına 3 özel çalışma ürettik. “Perakende Kampüste”, “Perakende MT” ve “Kariyerim Geleceğim-Perakende Üniversite Zirvesi”. Katılımcı firmalar için belirlenen üniversitelerde sektörü tanıtıcı ve genç yetenek kazandırıcı kariyer etkinlikleriyle,“Perakende sektörünü üniversite öğrencilerine anlatma”, “Sektördeki cazip kariyer fırsatlarını gösterme”, “Sektörün önde gelen markalarının kariyer olanaklarının tanıtımı”, “Sektörün iş potansiyelinin arttırılması”, “Sektörün ihtiyacı olan part-time ve fulltime genç çalışanlara ulaşması” hedefleniyor. Burada stratejik ortağımız Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu ( TAMPF )  ile birlikte hareket ediyoruz.  Özet olarak içerikten bahsetmek gerekirse, “Perakende Kampüste” etkinlikleri yaklaşık 15 üniversitede gerçekleştirilecek. Katılımcı kurumlar cazip kariyer fırsatlarına anlatmalarının yanı sıra özelikle vurgulamak istediğimiz perakendenin meslek ve kariyer algısı olmuş olacak. Özellikle insan kaynakları yönetici ve uzmanlarının katılacağı bu etkinlikte gençlerle perakendeyi konuşacağız. Üniversite öğrencileri kurulacak stantlarda da CV doldurabilecek ve şirketler hakkında bilgi alabilecek. Perakende MT; burada amacımız sektöre nitelikli yönetici adayları kazandırmak.  Sektörü azda olsa bilen, perakendeyi kariyer hedefi olarak belirlemiş, belirli niteliklere sahip yeni mezunları özel bir organizasyon ile katılımcı kurumlarla İstanbul'da buluşturacağız. Bu buluşmada kurumlar sunumlardan ziyade workshop, case, takım oyunları, özel mülakatlar ile adayları daha net tanıyabilecekler. Program sonunda kurumlar ile adaylar karşılıklı iş teklifinde bulanabilecekler. “Kariyerim Geleceğim-Perakende Üniversite Zirvesi”; bu zirvede amaç perakendenin meslek algısı ve cazip kariyer olanaklarının gençlere birinci ağızdan aktarılması olmuş olacak. Sektörün öncü firmalarının kurucuları, genel müdür ve CEO’larının katılımları ile gerçekleştireceğimiz zirvede tüm Türkiye'den seçilmiş 300 aktif, çevresi geniş, sosyal medyayı iyi kullanan ve özellikle kulüp işlerinde yer alan üniversite öğrencileri olmuş olacak.

Perakende sektöründe nitelikli iş gücü için sizce neler yapılması gerekiyor, çözüm önerileriniz var mı?
Kurumlar öncelikle işveren markası çalışmalarını güçlendirmeliler. Sektör insana yatırımı arttırmalı ve bu yatırım ile nitelikli iş gücü kazanacağını bilmeli.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri