Perakende liderleri sektörü değerlendirdi

02 Eylül 2013 Pazartesi

Küresel perakende liderleri, perakende endüstrisini etkileyen sorunlar hakkında görüşlerini, Paris’teki Dünya Perakende Kongresi öncesinde paylaştı

perakende-liderleri-sektoru-degerlendirdi

7-9 Ekim 2013 günleri arasında, Paris’te gerçekleşecek Dünya Perakende Kongresi, kongrede konuşacak olan beş küresel perakende lideri tarafından perakende sektörünün geleceği hakkında düşündürücü görüşler ortaya koydu.

Dünya Perakende Kongresi  öncesi görüşlerini dile getiren Mahindra Retail CEO’su Venkataraman Krishnamurthy, Limoni Spa’nın Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Richard Simonin, Vente-privee.com’un kurucusu Jacques-Antoine Granjon, HSNi CEO’su Mindy Grossman ve EXCEPTION ve Fangsuo Commune kurucusu Jihong Mai, sektörle ilgili yolunda gitmeyen bazı gelişmelerin olduğunu belirtti.

Alışveriş müşteri tarafından yönlendiriliyor
Dünya Perakende Kongresi Başkanı Ian McGarrigle, “Bu yılın Dünya Perakende Kongresi öncesinde perakende konuşmacılarından bazılarıyla, perakendecilikte başarıyı sağladığına inandıkları en önemli noktaları anlamak için konuştuk. Aldığımız yanıtlar, özellikle çetin ekonomik çevrelerde, her zaman zorlayıcı koşullar olmasına rağmen, müşterisine mümkün olan en iyi tecrübeyi sunabilen perakendeciler için bu durumdan çıkabilecek fırsatlar olduğunu göstermekte. Bu görüşler Ekim’de gerçekleşecek kongrede yer alacak tartışmalar için muazzam bir ön gösterim niteliği taşıyor” diye bildirdi.

Perakendecilerin bugün karşı karşıya olduğu en büyük sorun için neler söyleyebilirsiniz?

Venkataraman Krishnamurthy
“Perakende, pastaya nasıl sahip olacağı kadar, nasıl yiyeceği hakkında da kafa yormak zorunda. Bu, sektörün en büyük sorunu olmakla birlikte, en büyük fırsatı. Perakende paradigmaları arz ve talep uçlarında önemli ölçüde değişmekte.”

Richard Simonin
“Ben iki sorun olduğunu düşünüyorum, genel ekonomik belirsizlik ve değişen tüketici davranışları. Ekonomik çerçevede, politikacılar aksini söylemek için tüm güçlerini harcasa da "Eski Avrupa" resesyonda. "Yeni Avrupa" ise post-bubble durumunda ve yükselen piyasalar yavaşlamakta. Tüketicilere gelince, olgun pazarlarda her zamankinden daha akıllılar. Alım güçleri düştükçe, paralarının karşılığını almayı çok daha fazla önemsiyorlar.”

Jacques-Antoine Granjon
“Trafiği mağazalara mı yoksa web sitelerine mi taşımak gerektiği başlı başına en büyük sorun. Çok kanallı bu dünyada, mağaza artık tek odak değil, dolayısıyla çetrefilli olan markanızı üne kavuşturacak ve sonucunda tüketiciyi etkileyecek yollar bulmak.”

Mindy Grossman
“Perakende tanımındaki müthiş değişimin tam ortasındayız. Alışveriş müşteri tarafından yönlendiriliyor ve teknoloji, sosyal ağlar ve mobilite tarafından sürekli artan bir hızla yeniden tanımlanıyor. Oyunda kalmak için perakendeciler değişimi benimsemek ve değişkene yatırım yapmak, ürün ve içerikle çeşitlendirilmiş deneyimler yaratmak ve verileri kullanarak tüketiciyle samimiyet kurmak zorundalar. ”

Jihong Mai
“Bir taraftan, istikrarsız küresel ekonomi tüketiciye güvensiz hissettirirken, diğer taraftan tüketici davranışları e-ticaret ve kişisel medya araçları tarafından derinden etkilenmekte. Tüketiciler çevrimiçi  etkinliklerde, çevrimdışı etkinliklere nazaran daha çok zaman harcamaktalar. Yeni bir çözüme ihtiyacımız var. ”

Bugünün perakende ikliminde başarıyı garantileyen nedir?

Venkataraman Krishnamurthy
“Tüketim toplumu burada ve büyüyerek gelişiyor. Bu, bugünün ve dolayısıyla yarının perakende ikliminde başarıyı garanti etmek için yeterli.”

Richard Simonin
“Başarı hiç bir zaman garanti değil. Perakendeciler aynı anda tutarlı, aşırı derecede reaktif, yaratıcı ve esnek olmak zorundalar. Böylesine bir ‘şizofreniyi’ yönetmeye kabil olmak kesinlikle başlıca bir başarı faktörü. Bence bu, birbirini tamamlayan yetenekleri ve tecrübeleri olan, birbirini gerçekten iyi anlayan ve birbirine saygı duyan bir yönetici kadrosu kurmakla başarılabilir.”

Jacques-Antoine Granjon
“Her şey inovasyonla ilgili çünkü para kısıtlı olduğunda insanlara harcama yaptırmak katlanarak zorlaşıyor. Tüketim çağında olduğumuz ve bunun değişmeyeceği daha önce söylendi.”

Mindy Grossman
“Müşterilerinin ne istediğini, ne zaman satın almak istediğini ve nasıl ilişki kurmak istediğini anlayan perakendeciler rekabetin yeni çıtasını oluşturacak.  Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak, tüketicileri durmaksızın topa tutan bütün gürültüyle beraber, perakendecilerin benzersiz ve cazip deneyimler yaratan, zorlayıcı içerikler sunan ve müşteriye zamanında ulaşan, bağlılık oluşturan bir stratejileri olmak zorunda.”

Jihong Mai
“Şimdi, tüketicilerin çevrimdışı olmak istedikleri bir ortamda, başka hiçbir yerde karşılanamayan ihtiyaçları karşılamak için nasıl deneyimsel bir çevre yaratılabileceğine dair, perakendecinin entegrasyon yeteneğini ölçme zamanı.”

Bugünün perakendeciliği ile ilgili sizi heyecanlandıran durum nedir?

Venkataraman Krishnamurthy
“İnovasyon fırsatları ve bunun kaçınılmazlığı.”

Richard Simonin
“Yukarıda anlatılan zorluklarla yüzleşmiş, lider bir İtalyan Perakendeciyi yönetmek.”

Jacques-Antoine Granjon
“Gördüğüm değişimin hızı ve inovasyonun seviyesi. Gelecekte bütün e-ticaret çok kanallı perakendeciler olmak zorundalar ve mağaza vb. taşınmazlara sahip perakendeciler ise çevrimiçi dünyayı içine almak zorundalar.”

Mindy Grossman
“En etkili ve benim için en heyecan verici olan, bugünün ve önümüzdeki birkaç yılın perakende trendinin analitik olması. Müşterinin ne aradığı, neyle ilgilendiği ve nelere tepki gösterdiğine dikkat vermek, başarılı olmak için zorunlu olacak”

Jihong Mai
“Beni yeni bir perakende yaklaşımı için proje planlaması ve yaratıcı kurgu yapmak için çalışmak heyecanlandırıyor. Bu bir film yönetmenin bir sahneyi yönetmesi gibi, insanların sizin kurguladığınız gibi tepki verdiğini görebilmek harika. ”

Hayran olduğunuz perakende işi hangisi ve neden?

Venkataraman Krishnamurthy
“Kitlesel perakendenin gücünü ve butikle kişiselleştirilmiş perakendenin güzelliğini birleştirebildiği için, uzmanlık hayranıyım.”

Richard Simonin
“Apple ve Victoria’s Secret, müşterilerine istisnai alışveriş tecrübesi sunduğu için. Vente-Privee.com, 10 yıl önce icat ettiği iş modeliyle saf-internet oyuncularının içindeki birkaç karlı oyuncudan biri olabildiği için.”

Jacques-Antoine Granjon
“Ben ürün ve alışveriş tecrübesinin merkezine inovasyonu koyan tüm perakendecilere hayranlık duyuyorum. Perakendeciler ürün ve markayı birleştiren duygusal tecrübeler yaratmak için geniş deneyim mağazaları kurmak zorunda kalacaklar. Apple kesinlikle ödeme yaptığınızda aranızda bir hesap/ilişki kurulduğunu hissettiren boyuta güzel bir örnek.”

Mindy Grossman
“Hayran olduğum çok perakendeci var ve dolayısıyla özellikle birini öne çıkartamam. Gene de, hepsinin ortak olarak sahip oldukları özellikler, tüketici odaklılık, farklılaşmış bir marka, ürün ve deneyim olmayı anlama.”

Jihong Mai
“Farklı sektörleri, insanları, bilgiyi ve ticari olmayan elementleri bir araya getirerek çeşitlilik yaratan ve müşterilerini tecrübe etmekten ve tüketmekten dolayı mutlu eden perakendecilere hayranlık duyuyorum.”

Bu yıl Paris`teki ‘Dünya Perakende Kongresi’nden beklentileriniz neler?

VenkataramanKrishnamurthy
“Gelecek için yeni keşifler ve yenilikler öğrenmek. Bunun yanı sıra bunları gerçekleştiren kişilerle buluşmak.”

Richard Simonin
“Her yıl olduğu gibi ilham, yaratıcılık, çapraz-tohumlama, tecrübe paylaşımı, perakendenin en iyi tepe yöneticileriyle ağ kurma.”

Jacques-AntoineGranjon
“Vente-privee.com`da tamamen özel bir iş modelimiz olduğu ve mağaza markalarından satın alma yaptığımız için, bu bana perakendecilerle müşteri olarak konuşma olanağı sunuyor. Perakendecilerle fikir alışverişinde bulunmayı ve onların gelecekle ilgili fikir ve düşüncelerini dinlemeyi bekliyorum.”

Mindy Grossman
“Dünya Perakende Kongresini her zaman dünyanın farklı yerlerinden gelen, inanılmaz çeşitlilik arzeden grupları dinlemek ve onlardan öğrenmek için bir fırsat olarak görüyorum. Daha önce belirttiğim gibi perakendede büyük bir değişim sürüyor ve biraraya gelerek en iyi uygulamaları konuşmak, ilişki kurmak ve küresel bir bakış açısı edinmek son derece değerli.”

Jihong Mai
“Perakende liderlerinin muhteşem hikâyeleriyle bizi şaşırtacağı ve bilgeliklerinin perakende dünyasının geleceği için bize lider olacağı, daha çok neşeli ve umutlu bir filme gitmek gibi olmasını umuyorum. Bunu gerçekten umuyorum.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri