Perakende pazarı 250 milyar dolar olacak

08 Ocak 2014 Çarşamba

Modern perakendenin 2013 yılında 100 milyar dolar ciro ve yaklaşık 700 bin çalışana ulaştığını ifade eden Küçük, 2013’te 215 milyar dolar olan toplam perakende pazarının ise bu yıl 250 milyar dolara çıkacağını belirtti

perakende-pazari-250-milyar-dolar-olacak

Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük 2013’ün ikinci yarısında Türkiye’nin son 10 yıldır sürdürdüğü istikrarlı iyileşme sürecini riske edebilecek gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerek, “Hiç birimiz ekonomideki istikrarın, dolayısıyla bu istikrarı etkileyecek gelişmelerin bizleri ilgilendirmediğini söyleme şansına sahip değiliz” dedi. Küçük, düzenlediği “2013- 2014 Yılı Değerlendirme - Bilgilendirme Toplantısı”nda sektörel verilerin yanı sıra son dönemde yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Toplantıya federasyon çatısı altında yer alan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı Sami Kariyo, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Nihat Özdemir, Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu ile Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer de katıldı. 200’e yakın üyenin izlediği toplantıda bir sunum yapan Yapı Kredi Bankası Baş Ekonomisti Cevdet Akçay ise yakın, orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisini bekleyen olası senaryoları değerlendirdi.

“2013’te 100 milyar dolara ulaştık”
TAMPF Başkanı Vahap Küçük, 78 bine ulaşan mağaza sayısıyla 2013 yılında 100 milyar dolara ulaşan modern perakende sektörünün ciroda yüzde 13’lük bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Küçük, geride kalan yıl içinde 100 bin kişilik yeni istihdam sağladıklarını ve böylece modern perakendede 700 bin kişilik istihdam rakamına ulaştıklarının altını çizdi. 2014’de işletmelerin nasıl hayatta kalabileceğine odaklanması gerektiğini belirten Vahap Küçük, “Daha fazla kar ve büyümeyi ileriki yıllara ötelememiz gerekiyor. Nakit yönetimi her şeyin önünde geliyor. Karın da büyümenin de önünde geliyor” dedi.

Bugünlerde motivasyonun yüksek olması, daha kaliteli hizmet vermek için çalışılması gerektiğinin altını çizen Küçük, “Verimsiz lokasyonları gerektiğinde kapatmamız gerekiyor. Biz bu konuda duygusalız. Benim grubum geçen sene 20'ye yakın mağaza kapattı” dedi.

2014 hedeflerini açıkladı
Vahap Küçük TAMPF’ın 2014’de 1,5 milyon metrekarelik yeni ticaret ve istihdam alanı yaratacağını, modern perakende sektörü yüzde 15’lik büyüme ile 2014’de 115 milyar dolarlık rekor ciro büyüklüğüne ulaşacağını ifade etti. Küçük; “2013’ü 215 milyar dolar ile kapatan toplam perakende pazarı ise 2014’te 250 milyar doları yakalayacak” dedi. 2014’te modern perakendenin yaklaşık 800 bin istihdam yaratmasını beklediklerini belirten Küçük, 2014 sonunda Türk markalarının toplam yurt dışı mağaza sayısı 4 bin olacağının altını çizdi.

AYD Başkanı Hulusi Belgü: Ciromuz 60 milyar TL’ye ulaştı
Toplantıda konuşan AYD Başkanı Hulusi Belgü, “AVM’lerde cirolar 2013 yılında bir önceki seneye oranla yüzde 20 artarak 60 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Türkiye’de 81 ilin 57’sinde AVM bulunduğunu ifade eden Belgü sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 5 bin metrekare ve üzerinde toplam 333 AVM’de 9,2 milyon metrekare kiralanabilir alan bulunuyor İstanbul’da özellikle gelişmekte olan bölgelerde AVM ihtiyacının devam ettiğini düşünüyoruz. 2014 yılında Türkiye genelinde 35 AVM açılacak. Bu da 7 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Şu anda Türkiye ekonomisinde ciddi bir belirsizlik var. Ancak biz ülkemizin dinamiklerine güveniyoruz. Bu nedenle bir revizyona gitmedik.”

BMD Başkan Yardımcısı Sami Kariyo: Türkiye’nin 4 katı büyüdük
2013 yılında, kurlardaki dalgalanma, tüketimin kısılması, tüketici güven endeksindeki düşüş ve iklim faktörleri markaları olumsuz etkiledi diyen BMD Başkan Yardımcısı Sami Kariyo bunlara rağmen BMD markalarının Türkiye’nin büyümesinin 4 katı daha fazla büyüdüğünün altını çizdi. Kariyo sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 15 büyüyerek 38 milyar dolarlık bir hacme ulaştık. Yaklaşık 340 bin kişiyi istihdam ederek, toplam perakende istihdamının yüzde 25’ini oluşturuyoruz. Tüm bu başarılarımıza karşın 2013’te yaşanan sıkıntılara paralel olarak 2014’ün de kolay geçmeyeceğini öngörüyoruz.”

GPD Başkanı Nihat Özdemir: Yüzde 4 büyüdük
GPD Başkanı Nihat Özdemir ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Günde 15 milyon kişiyle doğrudan temasta olan modern gıda perakendecilerini ve gıda zincirlerini temsil ediyoruz. Açılan her yeni mağazayla devlet gelirini artırıyoruz. Bizim büyümemiz mütevazı bir büyümedir. 2013 yılı ilk 9 ayında modern gıda perakendeciliği yüzde 3 büyüdü. 2013 yılı sonunda ise yüzde 4 oranında büyüyeceğini, bu tahminle 2013 yılını 35,3 milyar dolar bir ciroyla kapatacağımızı düşünüyoruz. Mağaza sayımız ise 2013 yılında 21 bin seviyesine ulaşmış olacak.”

KMD Başkanı Özpamukçu: 2014 zor bir yıl olacak
Moda, hazır giyim ve gıda dışı perakendecilerinin yer aldığı KMD çerçevesinde toplam istihdam 2011 yılında 95 bin iken, 2012 yılında yüzde 5 artarak 100 bine çıktı. Önümüzdeki yıllarda modern perakendeye kayışın daha yoğun olmasını beklediklerini dile getiren KMD Başkanı Alp Önder Özpamukçu, 2014 yılında Türkiye'nin büyüme hedeflerini tutturabilmesi, iç ticaretten ve onun gücünden yararlanması gerektiğinin altını çizdi. Özpamukçu; “2014 yılı zor olacak ancak gelecek de bir o kadar parlak” dedi.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer: Gelirimiz yabancı kredi kartlarından
TURYİD Kaya Demirer, turizm için önemli bir oyuncu olduklarını dile getirdi. 2014’ü çok iyimser göremiyoruz diyen Demirer, sözlerinin devamında şunları söyledi: “İstanbul’da 18 bin Türkiye genelinde ise 23 bin işletme bulunuyor. 2023’te kişi başına turist harcaması 964 dolarken 2013’te 955 dolara düştü. Bu gerilemeyi durdurmamız gerekiyor. Bunun için başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye gelen turistleri otellerden çıkarıp daha çok alışverişe ve yeme içmeye teşvik etmeliyiz. Türkiye gastronomi turizminde İspanyayı örnek alarak bu alandaki gelirini çok daha artırabilir.” Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri