Perakende sektörü analistleri Brexit kararına temkinli yaklaşıyor

27 Haziran 2016 Pazartesi

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının yankıları tüm dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Retail Gazette Editörü Elias Jahshan’ın İngiltere’deki analistlerle yaptığı özel habere göre sektör temsilcileri referandum sonucuna temkinli yanaşmak gerektiğini savunuyor. Perakende.org muhabiri Oğuzhan Emre Avcı’nın Jahshan’ın özel haberinden yaptığı çeviriye göre analistler “bekle ve gör” şeklinde bir tutuma sahip

perakende-sektoru-analistleri-brexit-kararina-temkinli-yaklasiyor

Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

İngiltere’de perakende sektörünün önde gelen analistleri Avrupa Birliği (AB) referandumu sonucu sonrasında “bekle ve gör” şeklinde bir tutum sergiliyor. Tarihi referandumda seçmenlerin yüzde 52’si  AB’den ayrılma yönünde oy kullanırken geri kalan yüzde 42’lik kesim AB’den ayrılmama yönünde oy kullandı. Bu sonuçla sterlin, dolar karşısında oldukça değer kaybederek 1980 yılından itibaren en düşük seviyesini gördü. PwC Perakende ve Tüketici lideri Madeleine Thomson, Birleşik Krallık’ın bir dönüşüm sürecine girdiğini ve Brexit kararının perakende sektörü üzerindeki etkilerinin belirsizliğini koruduğunu, zamanla ortaya çıkacağını söyledi. Thomson daha sonra Brexit kararının tüketici güveninde kısa dönemli bir etki yaratacağını ancak çoğu işletmenin acil eylem planının hazır olduğunu ve uzun dönem başarının referandum sonucundan etkilenmesi için hiçbir neden olmadığını ekledi. Yakın zamanda PwC tarafından yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 43’ü kendiişlerinin ve büyüme planlarının AB’de kalmaya bağlı olmadığını belirtti. Öte yandan Thomson, CEO’ların asıl kaygılarının fiyatlardaki artış, kar marjlarındaki sıkışma ve AB ithalatı olduğunu söyledi.


Menzies ortaklarından Roberto Lobue, Brexit kararının perakende sektöründe uzun dönem ilişkiler, vergilendirmeler, AB vatandaşlarının devam eden istihdamları ve diğer bölgelerdeki belirsizlik nedeniyle yıkıcı bir sürece yol açacağını söyledi ve uyardı: “Bu öngörülememezlik rehavetten dolayı göz ardı edilmemeli. Bu karara karşı harekete geçmek özellikle tedarik zinciri ilişkileri gibi alanlarda bazı aciliyetler gerektiriyor. Perakendeciler rekabetçi kalabilmek ve AB dışında kalmanın sonucu daha da netleştiğinde hızlı tepki verebilmek zorundalar.”


Bu arada Knight Frank’ten Stephen Springham, Birleşik Krallık’ın Brexit sonrası bir resesyona girmesi durumunda perakende satışlarının ister istemez eski halini tekrarlayamayacağını, son resesyonun da gayet somut şekilde gösterdiği gibi perakende satış örüntüsünün gayri safi yıllık hasıla (GSYH) performansını izlemeyeceğini söyledi. Springham aynı zamanda tüketicilerin cüzdanlarını sıkı tutacağını ve harcama alışkanlıklarını yeniden gözden geçireceklerini ancak tamamen harcamalarını durdurmayacaklarını, böylece de perakende satış performansının değişkenlik göstereceğini söyledi ve ekledi: “Yükselen enflasyon sektör için kötü gözükse de daha sonra avantaja dönecek bir durum olabilir. Perakende satış hacmi ve satış değerleri arasında oldukça büyük bir boşluk var. Enflasyon, perakendecilerin tüketicilere karşı ham fiyat üzerinde cesur şekilde artırım yapmaları nedeniyle, bu boşluğun kapanmasına yardımcı olabilir.”


Ayrıca Springham, Brexit sonucunun gayrimenkul piyasaları üzerindeki etkisinin şaşırtıcı bir şekilde nötr bir etkiye sahip olabileceğini ve oturmuş piyasaları etkilemesinin pek mümkün olmadığını söyledi. Springham son olarak: “Perakende gayrimenkul yatırım sektörü ayrılma kararından az bir oranla da olsa diğer ticari gayrimenkul yatırım sektörlerine göre daha fazla etkilendi. Perakende sektörü sterlindeki değer kaybından ötürü ucuzluktan yararlanmaya fırsat arayan denizaşırı yatırımcılardan fayda sağlayabilir.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


Retail Gazette Editörü  Elias Jahshan



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri