Perakende sektörü Mall of İstanbul’da buluştu

09 Nisan 2014 Çarşamba

AVM yatırımcısı Torunlar GYO tarafından hayata geçirilen Mall of İstanbul’un açılışı için geri sayım başladı. Açılış öncesi Türkiye perakende sektörünün üst düzey temsilcilerini ağırlayan Mall of İstanbul, 16 Mayıs’ta ziyaretçilerine kapılarını açacak

perakende-sektoru-mall-of-istanbulda-bulustu

Torunlar GYO tarafından 1.3 milyar TL’lik yatırımla Başakşehir’de hayata geçirilen Mall of İstanbul, 16 Mayıs’ta açılmaya hazırlanıyor. Türkiye perakende sektörünün üst düzey temsilcileri açılış öncesi Mall of İstanbul’da düzenlenen Yedi Bölge Kahvaltısı’nda bir araya geldi. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’un ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltıya, Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, LCW Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu, Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim ve İpekyol Yönetim Kurulu Üyesi Nejdet Ayaydın gibi sektörün patronları ve birçok üst düzey temsilcisi katıldı.

Buluşmada açılış konuşması yapan ve MOİ karma projesinde AVM, ofis, residence, planlanan otel projesi, eğlence parkı, gösteri merkezi ve İnteraktif Geçmiş Zaman Eğlenceleri Müzesi olmak üzere 7 fonksiyon olduğuna işaret eden Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük karma kullanım projesinin açılışına sayılı günler kaldı. Bütün fonksiyonları birbirinin ayağına basmadan başarılı bir şekilde uygulamak gerçekten zor bir işti. Projeye büyük emek verdik. Onun için biz bu projeye ustalık projemiz diyoruz” diye konuştu.

Dolar ve euro kuru sabitlendi
Perakende, turizm ve gayrimenkulün  birbirine sinerji sağlayan üç sektör olduğuna dikkat çeken Aziz Torun, “Perakende sektörünü besleyen en önemli dinamiklerden biri turizm sektörüdür. Turizm sezonunun açılışı nedeniyle perakende satışlarında bir canlanma olacaktır. Buna ek biz de açılış jesti olarak kiracılarımıza destek amacıyla  kirada kuru dolar’da bin 950’ye ve euro’da ise 2 bin 750’ye sabitledik” dedi.

Mall of İstanbul AVM, 350 mağazası, gurme centerı, özel tasarlanan ilk temalı parkı MOİPark’ı, geleneksel sanatlar sokağı ve gösteri sanatları merkezi ile sektöre farklı bir dinamizm kazandırmaya hazırlanıyor. Bu konsepti ile Türkiye’nin en fonksiyonel alışveriş merkezi olmaya hazırlanan Mall of İstanbul, sektöre getirdiği yenilikler ve ilkler ile ön plana çıkıyor.

Sektörün ilkleri Mall of İstanbul’da
Mall of İstanbul yaklaşık 156 bin metrekare kiralanabilir alanı ve toplam 350 mağazası ile dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarına ev sahipliği yapacak. Migros, Koçtaş, Media Market, Teknosa, Zara, Mudo, YKM’nin lokomotif mağazalar olduğu MOİ’de, Toyzz Shop Türkiye’deki en büyük, Victoria Secret ise tam konsept mağazasını açacak. Debenhams’ın Türkiye’deki yeni konseptli ikinci mağazasını bulunduracağı MOİ’de, LCW Türkiye’deki AVM’lerdeki en büyük mağazalardan biri yine MOİ’de olacak. Fransız Decathlon ve İngiliz Miss Selfridge ise Torunlar GYO’nun sahip olduğu AVM’lerde ilk defa yer alacak olan dünya markalarından bazıları.

Dubaili yatırım grubu Aldar’da Türkiye’de ilk kez Mall of İstanbul’da bin metrekarelik, 3 katlı bir restoran açacak. Dubai ve Abu Dabi’de zincirleri bulunan restoranda Orta Doğu mutfağından örnekler sunulacak. Mall of İstanbul’da ayrıca Karadeniz, Anadolu, Antep ve Ege mutfağının lezzetlerini aynı çatı altında sunacak olan “GustoMOİ” isimli bir de gurme center yer alacak.

Her biri ayrı konsepte sahip üç büyük ve iki küçük olmak üzere 5 atrium alanına sahip Mall of İstanbul’a 11 ayrı noktadan giriş yapılabilecek. 83 adet yürüyen merdiven ve 42 adet asansör ile iç ulaşımın sağlanacağı alışveriş merkezi ziyaretçilerine geniş koridorları ile kolay dolaşım ve alışveriş imkânı sunacak.

Türkiye’nin ilk Geleneksel Sanatlar Sokağı
Mall of İstanbul’un en dikkat çeken özellikleri arasında yer alan bir diğer bölüm ise “Geleneksel Sanatlar Sokağı.” Kaybolmaya yüz tutan mesleklerin, el sanatlarının geleceğe taşınmasının desteklenmesi amacıyla oluşturulan bu özel bölümde, meslek erbabının kullanabileceği otantik bir çarşı alanı oluşturulacak. Ayrıca 3 bin 800 metrekarelik özel interaktif bir müzede de bu çarşıda yer alacak. Ebru ve hat gibi geleneksel mesleklere yıllarını veren ustalar bu alanda hem ürünlerinin satışını yapabilecek hem de ilgilenenlere bu meslekleri öğretebilecek. 11 oda atölye ve sergi alanı olarak kullanılabilecek 40’a yakın dükkan ve mağazanın yer alacağı çarşıda, kaybolan el sanatlarından örneklerin sergileneceği bir müze kurulması için de çalışmalar devam ediyor.

Türkiye’nin temalı ilk kapalı eğlence parkı MOİPark
Eğlence konsepti ile de dikkat çeken Mall of İstanbul, Türkiye’nin temalı ilk kapalı eğlence parkı MOİPark’a ev sahipliği yapacak. Yüzde 30’u eğlence ve yeme içme alanına ayrılan Mall of İstanbul içerisinde 36 milyon dolar yatırım ile 12 bin metrekare alana kurulacak olan MOİPark’ta, Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’ya ilk kez giriş yapan dev salıncaklar ve Korku Oteli yer alacak.

16 salonu ve 3 bin 50 koltuk kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sinema kompleksi de Mall of İstanbul’da yer alacak özel bölümlerden bir diğeri. Torunlar’a ait Cinetech markası ile hizmet verecek olan sinema kompleksinde tüm salonlar dijital görüntü ve ses sistemlerinde son teknolojiye sahip ve yüksek izleme konforu sağlayacak şekilde tasarlandı. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri