Perakende sektörü yabancı yatırımcının merceğinde

19 Haziran 2013 Çarşamba

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman bölümü tarafından hazırlanan rapora göre, harcanabilir gelir seviyesi ve kredi kartı kullanımındaki artış ile perakende sektörü her yıl yüzde 10 büyüyecek

perakende-sektoru-yabanci-yatirimcinin-merceginde

Türkiye perakende sektörünün büyüklüğünün 2012 yılı sonu itibariyle 300 milyar dolara ulaşmasının beklendiği belirtilen raporda, sektörün 2013-2017 yılları arasında yıllık birleşik büyüme oranının yüzde 10 olacağı değerlendiriliyor. Raporda ayrıca süpermarket ve AVM’lerde kredi ve para kartlarla yapılan perakende alışverişlerinin ise son altı yılda ortalama yüzde 12 büyüyerek 2012 yılında 28 milyar dolarlık seviyeye ulaştığı belirtiliyor.

Migros ve BİM kendi segmentlerinde birinci
Deloitte’un raporunda, multi-format (birden çok formata sahip) perakendeciler, bölgesel zincir marketler, indirim marketleri ve mahalle bakkallarından oluşan Türk gıda perakendeciliği sektöründeki organize perakendenin payının hala sınırlı olduğu değerlendirilmesi yapılıyor. Migros, 900’ü aşkın mağaza ve altı formatıyla multi-format gıda perakendeciliğinde pazar lideri olarak öne çıkarken, CarrefourSA (243 mağaza ve üç format) ve Tesco Kipa (187 mağaza ve beş format) pazarın diğer büyük oyuncuları olarak belirtiliyor. İndirim marketleri grubunda ise BİM, 3 bin 750’yi aşkın mağaza ve yaklaşık 10 milyar TL ciro ile Türkiye’nin en büyük gıda perakendecisi olma konumunu sürdürüyor. Kendi grubunda ise BİM’i sırasıyla A101, Şok, DİA ve UCZ izliyor.

Birleşme ve satın almalar hız kesmiyor
Yabancı stratejik yatırımcıların ve özel sermaye fonlarının Türkiye’nin büyüyen perakende markalarına olan ilgisine dikkat çeken rapora göre, 2012 yılı içerisinde 13 adet işlem ile 580 milyon dolarlık birleşme ve satın alma gerçekleştirildi. Bunun yanında, perakendedeki 6 adet finansal yatırımcı işlemi, fonların bu sektöre ilgisinin kanıtı oldu. Yatırımcıların bu sektöre ilgisi sürüyor. Zira 2013 yılının ilk dört ayında da perakende sektöründe beş adet birleşme ve satın alma işlemi görüldü. İnternet perakendeciliğinde ise yüksek yatırımcı iştahı devam etti ve 2012 yılında 12 işlem gerçekleştirildi.

“Gelir seviyesinde artış var”
Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar, “Harcanabilir gelir seviyesindeki artış, genç nüfus ve değişen tüketim alışkanlıkları perakende sektöründeki büyümeyi tetikleyen en önemli unsurlar. Promosyonlardaki çeşitlilik, kredi kartı ve para kart kullanımı ve organize perakende alanındaki yatırımlar bunu destekliyor. Gıda, ev, online alışveriş, elektronik, tekstil ve diğer tüm perakende alanlarında önümüzdeki beş yıllık dönemde büyüme beklentisi ekonomideki büyüme projeksiyonlarının çok üzerinde. Ayrıca, hem yerli hem yabancı yatırımcıların satın alma ve birleşmeler bakımından son derece cazip bulduğu bir alan” tespitinde bulundu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri