Perakende sektörüne “Süper Kahraman” dopingi

29 Mart 2016 Salı

Batman ve Superman, sinema sektörü yanında ekonomiyi de canlandırıyor. Film bir yandan hâsılat rekorları kırarken, diğer yandan perakende sektörünü hareketlendirdi. Süper kahraman logolu ürünlerin satışında patlama yaşanıyor

perakende-sektorune-super-kahraman-dopingi

Türk Havayolları’nın sponsor olduğu “Batman v Superman: Adaletin Şafağı” filmi, vizyona girdiği ilk 5 günde rekorları kırarken, Türkiye’de de perakende sektörünü de hareketlendirdi. Adeta bir “Batman v Superman” ekonomisi yarattı. 25 Mart’ta gösterime giren filmde Batman’i Ben Affleck, Superman’i Henry Cavill canlandırıyor.


Film, vizyona girdikten sonra 5 gün içerisinde 500 milyon dolara yakın gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Bugüne kadar ilk 5 gününde en çok gelir elde eden dördüncü yapım oldu. Batman v Superman’in sadece ABD’deki gişe hasılatı 170,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Batman v Superman filmi, 350 milyon dolarla bu yılın en büyük prodüksiyonlarından biri oldu. THY’nin sponsorluğu sonrasında filmde THY uçağının hem iç hem de dıştan görüntüsü yer alıyor. Filmin önemli sahnelerinden birinde filmin düğümü THY business classs’ta çözülüyor.


Her noktada süper kahraman etkisi var
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok perakende markası filmin popülaritesinden yararlanmak için harekete geçti.  Oyuncaktan kırtasiye malzemelerine, gıdadan hazır giyime kadar pek çok alanda Batman, Superman logolu ürünlere olan talepte patlama yaşanıyor. Gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri satışı yapan perakende mağazalar zinciri BİM de bu kahramanların lisanslı ürünlerini satışa çıkardığını duyurdu. ‘Batman v Superman: Adaletin Şafağı’ filmi için BİM mağazalarında yastık, sweatshirt, banyo havlusu, el-yüz havlusu, postacı çantası gibi ürünler 14-25 TL arasında alıcı buluyor. Şok Market de bu filmin kahramanlarının ürünlerini raflarına taşıdı. 23 Mart günü itibariyle Batman ve Superman lisanslı askılı matara, pipetli bardak, kutu puzzle hafıza oyunu satışa sunuldu.


Gıda ve otomobil markaları da furyaya katıldı
Otomobil markası Jeep de ‘Batman v Superman: Adaletin Şafağı’ filminin sponsorlarından oldu. Filmde siyah bir Jeep Renegade de rol alıyor. Tofaş çatısı altında temsil edilen Jeep markasının showroom’larında mart ayı boyunca Renegade modelinin test sürüşüne katılanlara filme bilet hediye ediliyor. Gıda üreticisi Elvan Group da, Warner Bros Tüketici Ürünleri’yle geçen yıl yaptığı işbirliğiyle kruvasanda atağını sürdürüyor. Yeni ürettiği baharatlı ve zeytinyağlı kruvasanlarla Elvan, Batman, Superman’li karakterlerle Asya ve Avrupa’da başa güreşmeyi hedefliyor. Today kruvasanlarını Batman ve Süpermen logolu ambalajlarla dünyaya tanıtıyor.


Oyuncaklara hücum var
Oyuncak markası Toyzz Shop, filmin oyuncaklarını sevenleriyle buluşturuyor. Warner Bros. tüketici ürünleri şirketinin filmin oyuncakları için Türkiye’de stratejik oyuncak perakende partneri olarak Toyzz Shop’u seçtiğini belirten Toyzz Shop Pazarlama Grup Müdürü Didem Özgüven: “Batman v Superman için vitrinlerimizi yeniledik. Görsel çalışmaların yanı sıra özel hazırladığımız mağaza içi görsel ve ürün köşeleri var. Büyük, küçük tüm Batman ve Superman hayranlarına hitap ediyoruz. Özellikle Batman, Superman figürleri çok fazla satıyor. Filmin vizyona girmesinden sonra gelen tatepte patlama yaşadık.” diye konuştu.


Bu haber Milliyet gazetesinde yayınlanan Hanife Baş’ın özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri