Perakende sektörüne yeni konsept

04 Eylül 2014 Perşembe

Tedarik zinciri alanında 50 yıllık birikime sahip olan Akyürek Holding, 20 milyon dolarlık yatırımla, Extra Depo’yu hayata geçirdi. Bakkal, büfe, restoran, otel sahipleri ve çalışanlarının hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Extra Depo, 400 farklı marka ve 4 bin çeşit ürün seçeneği sunuyor. Şimdiye kadar 18 mağaza açan Extra Depo, yılsonunda 27 mağazaya ulaşmayı, uzun vadede ise Türkiye ve Orta Doğu’nun bir numaralı toptan satış mağaza zinciri olmayı hedefliyor. Türkiye’ye ilk defa yalnızca içecek depolaması üzerine uzmanlaşmış bir toptan satış mağazacılığı anlayışı geldiğini anlatan Extra Depo Genel Müdürü Ali Osman Engiz, bunun içecek sektörüne önemli bir yenilik getireceğini savunuyor

perakende-sektorune-yeni-konsept

Özlem Elgün HARPUTLUOĞLU

Extra Depo ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiniz. Nasıl ortaya çıktı bu proje? Birlik Toptan Satış Mağazaları olarak devam etmeme kararı nasıl ve neden alındı?

Akyürek Holding, 50 yıllık bir gıda satışı ve pazarlaması deneyimine sahip. Grup firmalarından biri olan Birlik Toptan Satış Mağazaları’nın da 10 yılı aşkın bir gıda toptancılığı tecrübesi bulunuyor. Bu çok önemli birikim ışığında, gıda toptancılığı ile ulusal çapta büyüme isteğimiz, bizi önce uzman depo konseptine, sonrasında ise Extra Depo’ya taşıdı. Mağazacılıkta rekabetçi olabilmenin birinci şartı lokasyon ve düşük maliyetli operasyonlardır. Depo konseptimiz bu konuda tam anlamıyla rakipsiz.

İlk Extra Depo mağazası Güneşli’de açıldı. Şu anda hangi bölgelerde, toplam kaç mağaza bulunuyor? Yılsonu mağaza sayısı hedefiniz nedir?
2014 yılının ilk yarısında, İstanbul’da birçok semtin yanı sıra Balıkesir, Bilecik, Bolu, Eskişehir, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova şehirlerinde hizmet veren 18 mağaza açılışımızı da gerçekleştirdik. Yılsonu hedefimiz, Türkiye’nin dört bir yanında 27 adet Extra Depo mağazasına ulaşmak. Ayrıca, şu anda altyapısı oluşturulan ve en kısa zamanda hizmete geçirmeyi planladığımız call-center sayesinde müşterilerimizin siparişlerini kapıda teslim olanağı da sağlayacağız.

Extra Depo için ne kadarlık bir yatırım yapıldı? Bu yatırımlar devam edecek mi?
50 yıllık birikim ve tecrübesiyle tedarik zinciri alanında uzman olan Akyürek Holding, Extra Depo için 20 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bunun yanında, yeni mağazalarımızı açmak üzere yapmakta olduğumuz yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

‘Uzman depo konsepti’ nedir, anlatır mısınız?
Tüm ürün gruplarında en çok çeşidi bulundurmak yerine en uygun seçenekleri sunan ve bir ürün grubu üzerinde en çok marka, en çok çeşit ve en hesaplı ürün tedariği konusunda uzmanlaşmış toptan mağazacılık konseptidir. Depo ise müşterilerin depolama sorununu ortadan kaldırarak daha hızlı bir şekilde ürüne ulaşmasını sağlayan bir anlayışla hizmet vermektir. Ayrıca, müşterilerimizin deposu olma anlayışıyla yola çıktığımız için şehirlerin merkezi noktalarında, rahat ulaşabilecekleri lokasyonlarda olmaya önem veriyoruz.

400 farklı marka ve 4 bin çeşit ürün

Extra Depo kimler için, nasıl ürün seçenekleri sunuyor? Nasıl bir avantaj ve tasarruf sunuyor?
Extra Depo özellikle bakkal, büfe, tekel, restoran gibi stok alanı olmayan işletmelere hizmet vermeyi amaçlıyor. Depoda, alkollü-alkolsüz içecek, tekel ürünleri, atıştırmalık ve işletmelerin temel ihtiyaç malzemelerinin sürekli uygun fiyat ve ödeme koşullarında toptan satışı gerçekleştiriliyor. Extra Depo, 400 farklı marka ve 4 bin çeşit ürün seçeneği sayesinde müşterilerine farklı alternatifler sunuyor. Düşük yatırım ve işletme maliyetlerimiz sayesinde uygulayacağımız uygun fiyat politikası, müşterilerimizin maliyetten tasarruf etmelerinin yanı sıra alandan ve zamandan kazanç sağlayacak.

Türkiye içeçek pazarıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörü geliştireceğinizi düşünüyor musunuz?
Extra Depo, içecek sektöründe de Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Türkiye’ye ilk defa yalnızca içecek depolaması üzerine uzmanlaşmış bir toptan satış mağazacılığı anlayışı geliyor. Bu içecek sektörüne önemli bir yenilik anlayışı getirecektir. Tüm dünyada ve Türkiye’de, kendi pazarlamasını yapan içecek firmaları genelde toptancılara sıcak bakmıyor. Oysa toptancılar piyasada penetrasyonu artırıyor. Şehir içlerinde trafik problemi var, bu sebeple günlük ziyaret sayıları azalıyor ve dolayısıyla dağıtım maliyetleri de artıyor. Bu yüzden uzman toptancılık, tüm bu sorunları en aza indirmek için iyi bir sektör. Extra Depo olarak sektörü bu yönden de etkileyecek ve gelişmesini sağlayacağız.

Hedefleriniz, büyüme stratejiniz nedir? 2023 yılında sizi nerede göreceğiz?
Öncelikli hedefimiz, yılsonuna kadar 27 mağazaya ulaşmak. Uzun vadeli hedefimiz de Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun bir numaralı toptan satış mağaza zinciri olmak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri