Perakende sektörünün geleceği masaya yatırıldı

29 Ocak 2013 Salı

Perakende sektörünün geleceğini aydınlatacak Market Ekipmanları ve Teknolojileri Konferansı’nın ilki Bursa’da gerçekleştirdi

perakende-sektorunun-gelecegi-masaya-yatirildi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve Ortaklan Sektörel Yayıncılık Ltd Şti’nin işbirliğiyle  perakende sektörünün geleceğini aydınlatacak Market Ekipmanları ve Teknolojileri Konferansı’nın ilki Bursa PERDER öncülüğünde Bursa’da gerçekleştirdi. Türkiye genelinde yapılmaya başlanan konferanslar dizisinin ilk ayağını Bursalı sektör temsilcileriyle buluşturan Bursa PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Kılıç, organize edilen konferans ile sektörün ve dünyanın değişen pazarlama trendlerini Bursalı perakendecilerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Perakendecilikte önceliğin her zaman insan odaklı müşteri memnuniyetine dayanan hizmet olması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, “Gelişen teknolojiler ve trendlerin yanında, sektörümüzde her zaman müşteri memnuniyeti de baki kalacaktır. Bursa PERDER olarak yenilikçi, insan odaklı teknolojik değişimlerde ve trendlerde hızlı adapte olabilme adına bu konferansın üye iş yerlerimize adeta bir yol haritası olacağına inanıyoruz” dedi. 

Kervandan mobil perakendeciliğe
Geçmişte kervanlarla yapılan ticaretin günümüzde artık e-ticaret ile mobil perakendeciliğe kaydığını belirten Kılıç, “Mobil ticarete ayak uydurmak için uluslararası büyük market zincirleri kendi kurumlarına bağlı küçük marketlerle mahalle aralarına girdi. Web ve mobil uygulamalarıyla tüketicinin verdiği siparişleri markete gitmeden evlerine ulaştırdıkları sistemler gelişiyor. Biz yerel perakendeciler de uluslararası marketlerin mobil perakendecilikte tehdit oluşturmaması için bu değişime mutlaka ayak uydurmalıyız” diye konuştu.

Hayatın hızlanmasıyla müşterilerin taleplerine hızlı cevap verilmesinin de istendiğine dikkati çeken Kılıç, “Yeni nesil tüketicilerin alacağı ürünü irdeleyen, ürünle alakalı tüm bilgiyi edinmiş bilinçli bir müşteri tipinin yanı sıra çevreci ürünlere de önem veriyor. Yerel üreticiler bu gibi hususlara dikkat ederek ürünlerini geliştirirken perakendeciler de yeni nesil müşterileri kazanmak adına hizmet kalitelerini arttırmalıdır” şeklinde konuştu.

Firmalar perakendecilere yeni trendleri tanıttı
Konferansta sponsor firmalar değişen teknoloji ve trendlere yönelik geliştirdikleri inovatif çalışmaları perakendecilerin bilgisine sundu. Sponsor firmalarda ilk konuşmayı Alfacod Genel Müdürü Cenk Yurtsever yaptı. Barkod sistemlerinde RFID etiketleme sisteminin getireceği kolaylıkları anlatan Yurtsever, “RFID etiketlerin nakliyede ürünlerin bilgi aktarımında hızlı çözümler sağlamasının yanı sıra silinebilme ve tekrar yazılabilme özelliğiyle de geleceğin barkodlama sistemi olacak” dedi.

Kış aylarında karın yağmasıyla insanların internet üzerinden alışverişe daha eğilim gösterdiğini belirten NCR Satış Müdürü Tahir Alim ise sosyal medya ile tüketicilerle bağ kurmak için pek çok şirketin yeni uygulamalara yöneldiğini ifade ederek, “Dijital pazarlamada self servis uygulamalar yeni trend olacak. Bankalardaki ATM ile gelen self servis uygulamalar perakendeci sektörünün önemli sacayaklarından biri olan marketlerde revaçta olan uygulamaların başında gelecek. Sonsuz raf, interaktif dijital tabela, mağaza içi yön bulma, ürün bilgileri ve hediye kayıt defteri gibi pek çok uygulamayı içinde barındıran self servis sistemler önem kazanacak” diye konuştu.

Konferans sonrası Başkan Haşim Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri, katılımcılar ve sponsorlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri