Perakende sihir dünyası değil

11 Temmuz 2012 Çarşamba

Yalın çalışmalar yeter artar.Bildiğim o ki; bir işletmenin başarısı, kesinlikle insan kaynağının niteliğine bağlı. Doğru yönlendirilmiş/yönetilmiş, yetkinlikleri belirlenmiş çalışanın, aile ortamı yaratılarak sisteme monte edilmesi, başarının anahtarı.

Ancak, yazıldığı kadar kolay değil elbet.
‘Bilim dalı’ demek gerek…
Üstelik konumuz perakende olunca, bu kavram çok daha önem kazanıyor. Neredeyse, işlevi dört/beş kat artış gösteriyor.

Doğru yer
Neredeyse, sadece bunu öğrendi perakende dünyası.
Ezberledi, yuttu…
İleri gidip ‘perakendenin başarısı için üç kural’ diye söze başladı herkes. Biraz yabancıcadan dem vurup  saydık hep birlikte:
- Lokasyon… Lokasyon… Lokasyon…
Doğruydu aslında ama kimse ‘eksik’ demedi.
Kimimiz ‘beş doğru birlikte hareket ederse’ diyerek başka doğruları da ekledi. Altıya yaslayıp, yeni doğrular da ekledik… Sürer gider elbet.
Ve doğru tarzlar ilave edildikçe, elbette başarı katsayısı yükselir.
Nihayetinde, matematiksel bir durum…
Hep bildiğimiz, ama nedense ‘nasıl olsa çözeriz’ diye düşünülerek, sürekli ertelenen ‘verimli insan kaynağı’ ne yazık ki göz ardı edildi, hâlâ da ediliyor.
Oysa bugün, geldiğimiz noktada, her şey çok daha belirgin.
Perakendenin başarısı; iki noktanın doğru olması ile mümkün. Bu kadar net, bu kadar yalın:
- Yer seçimi
- İnsan kaynağı

KEFE yaptık
Benzer sonuçlar çıktı…
Yabancı dilde SWOT deseler de, biz sürekli KEFE diye direttik.
Kuvvetli yönler…
Eksik yönler…
Fırsatlar…
Engeller…
İşte size KEFE... (Perakende dünyasında olup da, kefe sözcüğünü bilmeyen mi olur? Öyleyse, yabancıca swot demeye hiç gerek yok ve hatta ayıp.)
Dedim ya, KEFE yaptık… Perakendenin danışılanlarından biri olarak, pek çok farklı kulvarda, özel saha çalışmaları yapıyoruz. Özellikle son dönemlerde, KEFE çalışmasında ortaya çıkan en önemli sonuç şu:
- İnsan kaynağının verimli yönetimi
Bunu hem artı yönde hem de eksi yönde kullanıyorlar. Görev tanımları ve saha görevleri çok değişik birimlerden de olsa, önemin ciddi anlamda farkındalar.

Uzman çalışan
Ve geçtiğimiz günlerde, bir KEFE çalışmasında, ‘yarın genel müdür siz olsanız ne yaparsınız’ sorusuna, gruplar çok farklı yanıtlar verdi. Ancak, birkaç grubun ayrı mekânlarda/aynı anda geliştirdiği somut çözüm önerisi, çok hoştu. Paylaşmak isterim:
- Mağazalar arasında, sık personel değişimi yaptırtmam. Çünkü personelimin, müşterisini ismiyle ve yakından tanımasını tercih ederim. Tek kişi çalışan esnafı, müşterileri nasıl ismiyle biliyorsa, bizim personelimizi de tanıyabilir; personelimiz de müşterisinin daha ayrıntılı özelliklerini bilebilir. Bu da bize ‘sadık müşteri’ kavramını getirebilir…
Çok hoşuma gitti doğrusu.
Ama tespit ettiğim en önemli konu da bu mağazalar zincirinde, ortalama çalışma süresi 8 yıl ve üzeriydi ki, dikkat çekici gerçekten.
‘Perakendenin en önemli sorunu, uzman personel ve sirkülâsyonu’ diyen dostlar, darısı, sizlerin başına…

Dost acı söyler!
Çalışanlarını; sürekli destekleyen, bireysel gelişimlerine yön veren, özlük haklarını çiğnemeyen/yükselten, mutlu çalışanlar yaratan her perakende yönetimi, kesinlikle ticari yaşamını sürdürmeye devam edecek.
Ve günümüzde; müşterisini elinde tutabilen perakendeciler, hayatta kalacak.
İnsan kaynağında, günlük hesaplar ile tersi yöntemler sonrasında personeli ile arasına set çeken, mutsuzluk üreten perakendeciler; şansları var ise ya mağazalarını beklemedikleri fiyatlara satacak/biraz aklını kullananlar en uygun sermayeye çakacaklar…
Ya da, el ayak çekip perakendeden, kepengi açmamak üzere kapatacaklar…
Demedi demeyin.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri