Perakende sloganları

03 Temmuz 2015 Cuma

Perakende Kuşu bu hafta, perakendecilerin sloganlarını inceledi. Önemli tespitler yapan perakendenin fenomen ismi, sloganla ilgili çok önemli bir noktaya parmak bastı

perakende-sloganlari

İşte Perakende Kuşu’nun o yazısı;

“Perakende de markanın adı ve logosu kadar sloganı da çok önemlidir.  En iyi slogan markanın aklımızda kalmasını ve onu kolay hatırlamamızı sağlar. Aslında logo ile birlikte kullanılan özlü sözdür.  Akıllarda yer eden en iyi slogan; sade ve etkileyici, güven veren, iddialı, olumlu, uyumlu ve kafiyeli olmalıdır. Sloganlar kurumun; satış felsefesini, inovatif yönünü ve farklılığını anlatır. Kurumlar sloganlar ile müşterilerin kendilerini nasıl görmelerini istiyorlarsa onu vermeye çalışırlar. Slogan çok önemli araçtır. Orada söylediğiniz şey sizi bağlar. Kazançlı değilseniz, kazançlı alışveriş koymamak gerekir. Daha ucuzu yok dediğinizde daha ucuzu olmamalı. Ne lazımsa diyorsanız Müşterinin her türlü beklentisini karşılamanız gerekir.  Alışveriş keyifli değilse mağazanızda keyifli alışveriş diye slogan koymamalısınız. Slogan müşterileri beklentiye sokar. Perakendeciyi o gözle görür. Mesela Migros; hiçbir sloganında daha ucuz, indirimli, hesaplı, her şey bende var gibi kelimeler yerine müşterilerine “Bu benim dünyam” diyerek daha beklentisiz bir seçim yapmış. BİM; “Toptan fiyatına, perakende satış” diyerek yine daha zor kontrol edilebilecek, beklentiye daha fazla sokmayacak bir slogan ile müşterilerine hitap etmiş. Kipa ise daha iddialı bir slogan seçerek; “Kipa’da sepetiniz ucuza dolar” demiş. Ucuza dolmuyorsa sorun olabilir. Çünkü beklentiyi çok yükseltmiş.

Firmaların ana sloganları yanında, dönem dönem kurumun vermek istediği ana mesajın yanında kampanya, değişim, farklılık sloganları da kullanılmaktadır. Örneğin Migros’un “İyi tarım uygulamaları” , “Size iyi gelecek” , “Bu benim dünyam”, “Migros’ta gördüğünüze inanın” gibi ara sloganlar da Migros’ta yine farklı bir şeyler oluyor mesajını sürekli yenilemekte. Başarılı bir uygulama.
Değerli perakendeciler sloganlar sizin müşterilerinize hissettirmek istediğiniz söylemlerdir. Yapamayacağız söylemlerden kaçının.”

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara ne hissettirdiğinizi asla unutmaz" Maya Angelou

CarrefourSA  :  Ne lazımsa Carrefoursa
Kipa              :  Kipa`da Sepetiniz Ucuza Dolar
Migros          :  Bu benim dünyam
Kiler              :  Kazançlı alışveriş
Şok               :  Hepsi iyi marka, Fabrikadan halka  .
BİM               :  Toptan fiyatına, Perakende Satış
A101             :  A101 harca harca bitmez
Beğendik       :  Keyifli ve güvenli alışveriş
Teknosa        :  Herkes için teknoloji
İkea               :  Evinizin herşeyi
LC Waikiki     :  İyi giyinmek herkesin hakkıdır

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri