“Perakende, tüketiciye ulaşma sanatı”

01 Ağustos 2013 Perşembe

“Perakendecilik tüketiciyi anlama sanatı olduğu kadar, tüketiciye ulaşma sanatı da aynı zamanda” diyen Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, artan rekabette tüm markaların günü kurtarmak değil, uzun dönemli düşünmeleri gerektiğine dikkati çekiyor. Azerbaycan’daki 3’üncü mağazalarının açılışına hazırlandıklarını anlatan Sönmez, yatırımlarının Körfez ülkesi bölgeler, Kanada ve Balkanlar’da devam edeceğini belirtiyor. Mete Sönmez, “Hedefimiz önümüzdeki dönemde yurtdışında daha hızlı büyümek” diyor

perakende-tuketiciye-ulasma-sanati

Fulya B. ÖZTÜRK

Son yıllarda pek çok marka büyük beden koleksiyonları yaptı. Büyük bedende artışlar mı var, sizin cironuza nasıl yansıyor?
Modern hayat tarzı, hareket azlığı, sosyal hayatın davetler etrafında şekillenmesi gibi birçok nedenden ötürü toplumun büyük bir kesimi dergilerde gördüğümüz sıfır beden mankenler gibi değil. Bu sayı da her geçen sene azalmıyor, artıyor. Onun için “büyük beden için koleksiyon üretiyoruz” demek yerine biz “gerçek ölçüler için moda yapıyoruz” diyoruz. Modaya olan ilgi ve moda tüketme isteği de kilodan bağımsız olarak her geçen gün artıyor. Moda geçmişe göre herkesin hayatında daha ön plana çıkıyor. Talepteki artışı gözlemleyen birçok firma da koleksiyonlarına daha büyük bedenler ekliyor. Bizim kategorimizde toplam ciro artıyor ama rekabet de artıyor.

Şu anda kaç mağazaya ulaştınız?
Türkiye’de 34, yurt dışında da 3 mağazamız var.

Mağaza seçimleriniz hem caddelerde hem de AVM’lerde bulunuyor. Önümüzdeki dönem yatırımlarınızda lokasyon seçimleriniz nasıl olacak?
Türkiye, şehirleşme ve dönüşüm olarak çok dinamik bir ülke. Hem yeni açılan AVM’lerde hem de perakende için alışveriş caddesi olmuş yerlerde fırsatlar çıktıkça bu lokasyonları değerlendiriyoruz. Bizim için AVM veya cadde olmasından çok, kolay ulaşılırlık, bölgenin harcama alışkanlıkları, rekabetin durumu ve markamızın konumlandırmasına uygun olması ön plana çıkıyor.

Azerbaycan ve Irak’ta da mağazalarınız bulunuyor. Yurt dışı mağaza sayınız artacak mı, hangi bölgeler ve kaç mağaza hedefiniz?
Birçok değişik yurt dışı pazarlar için görüşmelerimiz sürüyor. Azerbaycan’da 3’üncü mağazamız gerçekleşme aşamasında. Körfez bölgesi ülkeler, Kanada ve Balkanlar’da temaslarımız hızlanarak devam ediyor. Önümüzdeki dönemde yurt dışında daha hızlı büyümeyi hedefliyoruz.

Faik Sönmez’in sanal mağazası da bulunuyor. Sanal mağazanız nasıl gidiyor, cirolarından memnun musunuz?
Sanal mağazamızın satışları geçen seneye göre oransal olarak artışta birinci sırada. İnternet satışına şirket olarak çok önem veriyoruz. Müşterilerimize evlerinin rahat ortamında ürünleri deneme fırsatını veriyoruz. Öğlen saatlerine kadar verilen bir sipariş, ertesi gün hatta bazen aynı gün bile müşterinin eline ulaşıyor. Modern hayatın zamansızlığı içinde sanal alışverişin artışı sürecek.

Faik Sönmez’in oldukça güçlü corner’ları var. Özellikle yakın lokasyondaki mağazalarınızla nasıl bir sinerji yaratıyor?
Perakendecilik tüketiciyi anlama sanatı olduğu kadar, tüketiciye ulaşma sanatı da aynı zamanda. Ulaşamadığımız müşteri bizi bilse ve beğense de bize müşteri olamıyor veya çok daha az sıklıkla alışveriş ediyor. Yeni pazarlama anlayışında da ve özellikle internet satışlarının başlaması ile de tüm markalar müşterilerine çoklu kanallardan ulaşmaya çalışıyor. Tüm kanallar birbirine destek oluyor. Biz de müşterilerimize ulaşım kanalı olarak mağazalarımız, corner’larımız, bayilerimiz ve internetten satışımızı bir bütünün parçaları olarak görüyor ve yönetiyoruz. Kanallar arası uyuma ve desteğe çok önem gösteriyoruz.

2013 nasıl geçecek Faik Sönmez için? Hedeflerinizi dinleyebilir miyiz sizden?
İlk 4 aylık rakamlara göre 2013 önceki 2 yıla göre daha iyi geçeceğe benziyor. Ancak Türkiye’nin perakende ortamı her geçen gün daha büyük bir rekabete sahne oluyor. Türk tüketicisi son derece bilinçli, talepkâr ve standartları yükselmiş durumda. Bir tek AVM’nin içinde bile, hem yerli hem uluslararası birçok marka yan yana. Bu artan rekabette tüm markaların kendilerini iyi konumlandırmaları ve sadece günü kurtarmak değil uzun dönemli gelişimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünerek hareket etmeleri gerekiyor. Bundan sonra hiçbir zaman ‘kolay bir sene veya kendiliğinden artan satışlar’ olmayacak. Bu gerçekliği kabul etmemiz ve bu ‘yeni normal’e alışmamız lazım.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri