Perakende uzmanı İstanbul’da ofis açtı

17 Ekim 2012 Çarşamba

Perakende ve moda alanında uzman, dünyanın önde gelen insan kaynakları ve danışmanlık şirketlerinden HGA, İstanbul’da ofis açtı. Londra merkezli şirket, Türkiye’ye yurt dışından üst düzey yönetici ve tasarımcı transferleri gerçekleştirirken yurt dışına da Türk yönetici ihraç edecek. İngiltere’nin moda ve tasarım konusundaki birikimini Türkiye perakende sektörünün dinamik ve sürekli gelişen yapısı ile birleştirecekleri mesajını veren HGA Dünya Başkanı Harveen Gill, “Hedefimiz Türkiye’yi merkez yapıp Rusya ve Doğu Avrupa pazarını da buradan yönetmek” dedi

perakende-uzmani-istanbulda-ofis-acti

Londra merkezli insan kaynakları ve danışmanlık şirketi HGA, Londra ve Hong Kong’dan sonra dünya üzerindeki üçüncü ofisini açmak için İstanbul’u seçti. Moda ve perakende alanında faaliyet gösteren şirket, lansmanını İngiliz Konsolosluğu’nda gerçekleştirilen ve perakende sektörünün üst düzey temsilcilerinin katıldığı bir davetle gerçekleştirdi.

HGA Dünya Başkanı Harveen Gill, HGA Türkiye Genel Müdürü Murat Ergene ve HGA Türkiye Direktörü Levent Kocaaydın’ın ev sahipliğinde düzenlenen davette Türkiye perakende sektörünün hızlı ve sürekli gelişen yapısının yurtdışında ilgiyle takip edildiği ancak sektörde donanımlı ve deneyimli üst düzey yönetici sayısının az olduğu konusuna dikkat çekildi.

Harveen Gill, “İşte biz bu noktada devreye giriyoruz. Ben Türkiye perakende pazarının zaman içinde daha da büyüyeceğine ve Türk markalarının yurt dışına taşacağına inanıyorum. Ancak bunun için uluslararası bilgi ve tecrübe birikimini değiş tokuş etmek şart. Doğru insan kaynağını sektöre kazandırarak Türkiye’de hızla büyüyen ve gelecek vadeden tekstil ve perakende sektörüne katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

“Avrupa’dan yabancı transfer edip Doğu Avrupa ve Rusya’ya Türk yönetici göndereceğiz”
2002 yılında kurulan ve uluslararası perakende sektöründe her yıl 100’e yakın üst düzey yönetici ve tasarımcı yerleştirmesi yapan HGA’nın Dünya Başkanı Harveen Gill, Türkiye’de ofis açma kararı almalarının en büyük etkisinin sürekli büyüyen ve hızla gelişen perakende sektörü olduğunu açıkladı.

HGA’nın Türkiye’de hem yurt dışından yönetici transferi hem de yönetici ihracatı yapacağını söyleyen Harveen Gill, “Biz İngiltere’nin moda ve tasarım konusundaki birikimini Türkiye’nin hızlı ve sürekli büyüyen pazarına taşıyacağız. Türk firmalarına tasarım danışmanlığı yapacak, koleksiyonlarını global pazarlara açacak kişileri transfer edeceğiz. Ama aynı zamanda Türkiye’den dünyaya yönetici ihracatı da yapacağız. Özellikle yeni gelişmekte olan Doğu Avrupa ve Rusya’ya gönderebileceğimiz birikimli bir insan kaynağı var. Türkiye her anlamda Doğu Avrupa ve Rusya pazarı için örnek ülke. Avrupa’dan Türkiye’ye insan kaynağını alırken aynı şeyi Türkiye’den Doğu Avrupa ve Rusya için yapacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’de uzmanlaşmış yönetici sıkıntısı var
HGA Türkiye Genel Müdürü Murat Ergene ise Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisi ile potansiyel vaat eden bir pazar olduğunu belirterek Hindistan, Çin ve Rusya ile insan kaynağı anlamında rekabet halinde olduğuna, ancak Avrupa’nın tecrübesi ve bilgi birikimine tam olarak da sahip bir insan kaynağı bulunmadığına dikkat çekti.

Türkiye perakende sektöründe uzmanlaşma sürecinin henüz çok yeni olduğunu ancak Avrupa’da bu sürecin uzun yıllar önce tamamlandığını söyleyen Murat Ergene, “Türkiye’de yetenekli insan kaynağı var. Transfer edeceğimiz yabancı yöneticiler ile birlikte bu yetenekli insanları geliştireceğiz, uzmanlıklarını en iyi şekilde tamamlamalarını sağlayacağız” dedi.

Murat Ergene, Türkiye ekonomisinin ve tekstil sektörünün gelecek vaat eden yapısına bakarak yönetim kurulu başkanı, CEO ve genel müdür pozisyonlarında 30, genel müdür yardımcısı, direktör ve kıdemli müdür unvanlarında ise minimum 25 yerleştirme hedeflediklerini, bu rakamlara hem yurt dışından yapılacak transferlerin hem de yurt dışına gönderilecek Türk yöneticilerin dahil olduğunu ifade etti. 

Modayı takip eden Türkiye, modayı yaratan ülke olacak
Ergene sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygun ve şık sezonluk kreasyonlar modayı hızlı tüketime dönüştürürken, sürekli yenilik ve beklenti içinde bir tüketici kitlesi oluştu. Bu kitlenin isteklerine cevap verecek, dünya modasını takip edecek ve hatta modaya öncülük edebilecek tasarımcılara ve satın almacılara ihtiyaç arttı. Türkiye halen ‘trend setter’ değil ‘trend follower’ bir ülke yani diğer ülkelerdeki trendleri takip ediyoruz, yaratmıyoruz. Bilgi birikimimiz ve insan kaynağımız henüz o seviyede değil. Bu da ciddi tasarımcı açığı doğuruyor; ama bu değişecek. Yurt dışından getirdiğimiz yabancı tasarımcılar burada insan yetiştirecek” Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri