Perakende yasası Bursa’da tartışıldı

21 Nisan 2015 Salı

Perakende sektörüne yönelik çıkan yönetmelikle ilgili düzenlemeler ve bilgilendirmeler devam ediyor

perakende-yasasi-bursada-tartisildi

Onur Kaya

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Perakende Yasa Tasarısı’nı Bursa yerelinde tartıştı. BTSO toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Perakende ve Elektronik Ticaret Dairesi Başkanı Adem Başar, Bursa Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Genel Sekreteri Gurbet Altay, Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç ve Bursa perakendesinin önemli isimleri katıldı. Toplantıda perakende tasarısının maddeleri hakkında bilgilendirme yapan Adem Başar, toplantıya katılım gösteren isimlerin sorularına da cevap verdi. Katılımcı sorularında tasarının eksikliklerinin ve yetersizliklerinin üzerinde duruldu.

Toplantıda konuşan Bursa Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz; “Türkiye’de perakende ticaret sektörü her geçen gün gelişiyor. Bu sektör, insana en yakın ticaret sektörü olmasıyla da büyük dikkat çekiyor. Bu yüzden perakendenin gelişmesi demek, insanların refahının da gelişmesi anlamına gelecek. Perakende yasasında perakende sektörüne yönelik önemli kararlar alındı. Eksiklikler tabi ki var. Fakat el birliğiyle bu eksikliklerde giderilecek.” diye konuştu.

Toplantıda mevzuatın maddelerini katılımcılara aktaran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Perakende ve Elektronik Ticaret Dairesi Başkanı Adem Başar; “2011 yılında başlanan perakende yasa tasarısı 2015 yılında yasalaştı. Mevzuatla, alışveriş merkezi, büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme, özel yetkili franchise işletme, mağaza özel markalı ürün gibi kavramlar ilk kez tanımlandı. Yasamızla birlikte bilgi sistemi kavramını sektöre kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu sistemin adı “Perakende Bilgi Sistemi” (PERBİS). Bu sistem, işyerinin açılış, faaliyet ve kapanışı için önemli değişiklikler içeriyor. PERBİS, özellikle diğer bilgi sistemleriyle entegre edilecek ve firmaların gerekli başvurularıyla ilgili işlemler tek kapıdan yapılacak.” dedi.

Kanunun izin ve izin süreci noktasına da değineceğine dikkat çeken Adem Başar, “Ruhsat kararları büyükşehir belediyeleri tarafından yapılacakken ruhsat izni verilirken de meslek üst kuruluşlarından görüş alınacak.” diye konuştu. Başar, tasarının maddeleri hakkında yaptığı sunumda şunları aktardı; “Tasarıda prim ve bedel talebi konusunda da çalışmalar yapıldı. Ürün talebine yönelik yapılacak reklam, anons veya raf tahsisi için sözleşme hükümleri içerisinde prim veya bedel talep edilecektir. Prim veya bedel talebine konu olan ürünün sözleşme süresince rafta tutulması zorunlu kılınacak. Ödeme sürelerine ilişkinde bir düzenlememiz var. Bu düzenlemede üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen hızlı tüketim maddelerinde ödeme süresi, üretici veya tedarikçinin küçük işletme, borçlunun ise büyük ölçekli işletme olması hallerinde azami 30 gün olacaktır. Bu maddede düzenlenmeyen hususlarda, Türk Ticaret Kanununun 1530’uncu maddesi uygulanacak.”

Mağaza markalı ürün beklentilerine yönelik küçük çaplı üreticiyi desteklemek adına da karar aldıklarını dilet getiren Başar, “Artık mağaza markalı ürünlerde üreticinin de adı olacak. Kampanyalı satışlarla ilgili olarak aldığımız kararlarda perakende işletmeler tüketici mevzuatına uymak kaydıyla satış kampanyaları düzenleyecek. Bu kampanyalarda 3 ay veya 6 ayı geçemeyecek. Mağaza açılışı, devri, kapanışı gibi süreçlerde bu süreçte hallolacak. Ortak kullanım alanları hususunda da yaptırımlarımız olacak. Ortak kullanım alanı oluşturmak artık zorunlu hale getirildi. Bu yasayla AVM’lerin satış alanlarının binde beşine tekabül eden alanın sosyal ve kültürel etkinlikler için ayrılması öngörüldü. Bu alanların hallolması için geçiş süreçleri tanındı. Yer tahsisine yönelik aldığımız kararda AVM’lerde esnaf ve sanatkar işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere yer ayrılacak. Bu alan satış alanının yüzde beşine tekabül edecek. Raf tahsisi hususundaysa büyük mağaza ve zincir mağazalarda yerel ürünlere yüzde 1 oranında raf ayrılacak. Çalışma saatlerinde mesleğe, mevsime, turizme özgü şartlar gözetilerek, perakende işletmecilerinin bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine valiyle birlikte kararlaştırılacak.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri