"Perakende Yasası'na gerek yok"

17 Ekim 2014 Cuma

MÜSİAD Genel Merkezi’nde Perakende Sektör Kurulu tarafından düzenlenen panelde konuşan Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, perakende yasasının getirilerini “bakkal ekonomisi” olarak değerlendirdi

perakende-yasasina-gerek-yok

Yeni perakende yasasının getirilerini “bakkal ekonomisi” olarak değerlendiren Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Ne oldu da bakkal ekonomisine dönmek istiyoruz. Burada popülizm ve seçim yatırımı görüyorum.” dedi. Yılmaz, yasanın hem perakendenin geleceğine hem Türkiye’ye zarar vereceğini savundu. Yılmaz, “Herhangi bir kentte açılacak AVM’nin izin prosedürüne Esnaf ve Sanatkarlar Odası dahi konulmaya çalışılıyor. Hiçbir yere AVM yapılmasını istemiyor olabilirler. Türkiye’nin modern perakendeden kaçması yanlış. Böyle bir yasaya gerek yok. Ciddi bir kaosa neden olacak görünüyor. Düzenleme ihtiyacı varsa adresi imar yasasıdır. Muhtemelen yeni bir rüşvet kapısı açıyoruz.” yorumunu yaptı.

“Dolarla kira almak yanlış”
Kira artışlarıyla ilgili de değerlendirme yapan Yılmaz Yılmaz, “Daha çok AVM yapılmalı ki kiralar düşsün. Buradaki en yanlış uygulama kiraların dolarla verilmesi.” dedi. Yılmaz Yılmaz, kira artışlarıyla ilgili şu örneği verdi: “Beyoğlu’ndaki bir mağazanın kirası kısa bir dönemde 22 bin dolardan 80 bin dolara çıktı. AVM’ler olmasaydı bu kiralar nereye giderdi düşünmek lazım.” diye konuştu. Fonların büyümeye de katkısının olduğunu aktaran Yılmaz, “Normalde yüzde 40’larda büyüyorduk. Şimdi yüzde 40-50 büyüyoruz.” dedi.

“Winmax markası bizim için hataydı”
Koton’un alt markası olarak yola çıkan ancak sonra kaldırılan Winmax ile ilgili konuşan Yılmaz, “Winmax hataydı. Konsantrasyonumuzu çok böldü. Metrekarelerimizi büyütünce ihtiyaç kalmadı. Başka bir alana girmeyeceğiz. 2018’de 2 milyar dolar ciro hedefliyoruz.” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri