Perakendeci beden küçültecek

30 Kasım 2012 Cuma

MEB'in serbest kıyafet uygulaması perakendecileri hareketlendirdi. Sektörde yüzde 20 canlanma beklenirken, bedenler küçülecek, çeşit artacak

perakendeci-beden-kucultecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda tek tip kıyafet giyinme zorunluluğunu ortadan kaldıran yönetmeliği perakende sektöründe küçülme hareketi başlattı. Çocuk kıyafeti üreten firmalar mevcut kapasitelerini artırma planları yaparken, bu sektörde faaliyet göstermeyen markalar ise beden küçültme yapacak.

MEB’in bu kararını olumlu bulmadığını belirten Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, “Bu yanlış bir karar. Belirli semtlerde özellikle de Anadolu’daki sonuçları iyi olmayacaktır. Ama karar tabii ki sektörü canlandırır. Biz küçük çocuk işine girmeyiz. Ama bu karar liseli gençleri de etkileyecek. Bu nedenle en küçük bedenimiz 44’ü 38’e çekmeyi düşünebiliriz” dedi.

Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çoşkun da koleksiyonlarında yenilik yapabileceklerini söyledi. Çoşkun, “Biz bir erkek markasıyız. Çok küçük çocuk ürünleri üretmeyiz ama özellikle gençleri hedef alan casual giyimde ürün segmentini büyütmeyi değerlendiriyoruz. Bu kararla okul kıyafetleri pazarı oldukça değişecek” diye konuştu.

Markalar genç kategoride daha hızlı büyüyecek
Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz da, mağazalarındaki çocuk ve genç kategorilerini büyüteceklerini ifade etti. Yılmaz, “Yeni karar, bizim yaptığımız planın devreye alınması için iyi bir neden oldu. Özellikle genç kategorisindeki ürün çeşitliliğini artıracağız” dedi.

Okullardaki kıyafet serbestliğinin pazarı yüzde 20 harekete geçireceğine dikkat çeken Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, “Biz çocuk ürünlerinden vazgeçmiştik. Ama özellikle liselileri oluşturan gruptan ciddi bir pay almayı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

FTS64 ve Kids markalarının bu karardan olumlu etkileneceğini belirten Mudo Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu da, “Büyüme daha hızlı olabilir” dedi.

“Bırakın bari stok eritelim”
Öte yandan, ilköğretim ve liselerde tek tip kıyafetin kaldırılarak yerine kıyafet serbestliği getirilmesi, okul kıyafetleri sektöründe büyük endişe yarattı. Üniformanın kaldırılmasının sektördeki firmaları iflas noktasına getireceğini söyleyen yetkililer, ellerinde kalan yıllık önemli miktardaki stok malın satılması için hükümetten zaman istiyor.

Yaklaşık 5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen sektörde yaklaşık 1.5 milyon insanın direkt bu alanda istihdam edildiği belirtiliyor. Dolaylı olarak ise bu alandan ekmek yiyen kişi sayınının 5 milyon olduğu ifade ediliyor. Sektörde yıllık 1.5 milyon civarında okul kıyafeti üretiliyor.

Kaynak: Sevgi Sayar / Radikal, Aysel Yücel / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri