Perakendeci 'Gezi'den rahat

16 Temmuz 2013 Salı

Perakende, Gezi sürecinde korkulan kadar kayıp yaşamadı. Haziran, öncekilere göre daha cansız ancak cirolardaki kayıp yüzde 3'le sınırlı

perakendeci-geziden-rahat

Türkiye’nin gündemini iki aydır belirleyen Gezi olayları beklentilerin aksine perakende sektöründe korkulanı yaşatmadı. 100 milyar dolar cirosuyla Türkiye’nin en büyük perakende markalarını bünyesinde toplayan Tüm Alışveriş ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, olayların kendi şirketi LC Waikiki’de yüzde 2,5-3 arası düşüşe yol açtığını, sadece haziran ayının geçen yıllara göre daha az canlı geçtiğini belirtti.

Perakendeciler tek çatı altında toplandı. TAMPF’nin ilk toplantısının gündemi Gezi olaylarıydı. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı ve TAMPF Başkanı Vahap Küçük İstanbul, İzmir ve Ankara’nın bazı semtlerinde Gezi olayları nedeniyle belli oranda düşüş yaşadıklarını söyledi.

Toplantıya katılan şirketlerden Ramsey’in İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan ise 2013’ün ilk beş ayında yüzde 15-20’lik bir büyüme kaydettiklerini dile getirerek geçen yılın Haziran ayına yakın verilere sahip olduklarını ve bu Haziran’da yalnızca beklenen büyümeyi sağlayamadıklarını vurguladı.

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz da Haziran ayı kayıplarının yüzde 5 ile 10 arası olduğunu ifade ederek kaybın korkulandan düşük olduğuna dikkat çekti.

AVM’ler siluet bozmasın
Alışveriş merkezlerine ilişkin soruları da yanıtlayan TAMPF Başkanı Küçük, “AVM’ler insanların sosyalleştiği, özellikle alt kesim tarafından ziyaret edilen yerler. AVM’ler hayat kolaylaştıran yaşam merkezleri olmalı. Siluet bozan beton yığınlarına karşıyız” diye konuştu.

AVM’lerin insanlara güzel şeyler kazandırdığını belirten Orjin Grup’un ortağı ve TAMPF Yönetim Kurulu Başkanvekili Zafer Kurşun, Haziran’da AVM ziyaretçi sayısının yüzde 6 küsur arttığını söyledi. TAMPF 2023’te 275 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Esnaf eylemine Mini Cooper’lı önlem
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) Gezi eylemlerinde asıl mağdurun kendileri olduğunu belirtti. TESKOMB dün (15 Temmuz) Galatasaray Meydanı’na çıktı, esnafa Mini Cooper’lar eşlik etti. TESKOMB Başkanı Kadir Akgül’ün açıklaması bazı vatandaşların da tepkisini çekti.

Kaynak: RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri