Perakendeciler Kartepe’de buluştu

10 Aralık 2012 Pazartesi

Kocaeli Kartepe Green Park Otel’de bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Perakende Zirvesi’ne Türkiye Perakendeciler Federasyonu öncülüğünde çok sayıda üst düzey sektör temsilcisi katıldı. Zirvenin ana gündem maddelerini Perakende Yasası, e-ticaret ve sosyal medyanın markalar açısından önemi oluşturdu

perakendeciler-kartepede-bulustu

Uğur TATLI

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) desteğiyle Retail News Dergisi’nin düzenlediği Kartepe Perakende Zirvesi, 8-9 Aralık günlerinde Kartepe Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Perakende Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan TPF Başkanı Selamet Aygün, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yerel perakendenin her yıl yüzde 25 seviyelerinde büyüdüğünü kaydeden Aygün, Perakende Yasası’nın çıkmamasından yakındı. Yasa konusundaki görüşlerini ilgili makamlara ilettiklerini hatırlatan Aygün, “Perakendecilik üst kurulu oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kurumun birçok problemi çözeceğini düşünüyoruz. Mesleki eğitimin önünün açılması gerektiğini savunuyoruz. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, hafta sonu ve servisçiliğin düzenlenmesi gerekiyor. AVM lokasyonlarının sağlıklı bir şekilde belirlenmesini istiyoruz. Bu yasa artık çıkmalı” diye konuştu.

“Discount zincirler haksız rekabet yaratıyor”
Selamet Aygün, discount marketlerin sektörde Wall Mart benzeri bir terör estirdiklerini söyleyerek, “Türkiye’de de bunu hissediyoruz artık. Üretici firmaları tehdit eden, ufak esnafı yok etmeye çalışan market zincirleri var.  81 milyar cirosu olan perakendenin yüzde 10'unu bu firmalar gerçekleştiriyor. Bu firma için bir üretici bir ürün üretiyor, başka bir perakendeci aynı firmadan ürün istediğinde, bu firma üreticiyi tehdit ediyor. Bir perakendecimiz salı günü basında insertini yayınlıyor. Başka bir firma insert vermek istediğinde medya tehdit ediliyor” ifadelerini kullandı.

Aygün’ün ardından söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Kutbettin Arzu, perakendecilerin yurt dışına açılması gerektiğini belirtti. Arzu, “Türk girişimcisi bugün dünyanın her yerine ulaşmış durumda. İhracatta 36 milyar dolardan 150 milyar dolara geldik. Dünyanın her ülkesine mal satarken, acaba neden diğer ülkelere zincir marketler açmıyoruz? Perakendede neden dünya markası olmayalım? Yerel marketlerimizin yerli ürünlerimizle başka ülkelerde yer alması gerektiğine inanıyorum. Bunu 2023 vizyonumuzun bir parçası haline getirmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Bayramoğlu ise Perakende Yasası’nı çıkmasıyla ilgili ortak bir mutabakatta buluşulması gerektiğinin altını çizdi. Bayramoğlu, “Bu işin olması için tarafların asgari fikirlerde buluştuğu bir taslak çıkarılması gerekiyor. Yasa çıkarmak kolay, önemli olan perakendecilerin doğru bir taslak teklif etmesi” şeklinde konuştu.

Öte yandan “Gelecek Geldi. Ya Şimdi?” temalı Perakende Zirvesi kapsamında; “İş dünyasının geleceğini belirleyecek gerçek: Sürdürülebilirlik”, “Perakendeyi bekleyen fırsatlar ve tehditler”, “Meyve Sebze Yönetiminde Doğrular ve Yanlışlar”, “İndirim Mağazacılığı” başlıkları altında çeşitli paneller düzenlendi.

“BİM, ALDI’den daha başarılı”
Zirve için Türkiye’ye gelen, indirim ve yüksek indirim alanında dünyanın en önemli perakende danışmanlarından biri olarak kabul edilen Nils Brandes, ‘İndirim mağazacılığı nasıl yapılmalı?’ sorusunu gündeme taşıdı. Alman ALDI örneğini katılımcılarla paylaşan Brandes, “Tüketiciler için önceden karar verip onlar için ne önemliyse onlar ön plana çıkarmalı. ALDI gibi BİM hiçbir zaman piyasa araştırmasında bulunmadılar. Bu nedenle çok başarılılar” diye konuştu.

Brandes, “Bir ürünü satmak istediğinizde 3 mağazada deneyin. Müşteri talep ediyorsa diğer mağazalarda da satabilirsiniz. Başarı bazen basitlikte gizli, önemli olan ise disiplin ve süreklilik... Bugün baktığımızda BİM, ALDI’den daha başarılı” tespitinde bulundu.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri