Perakendeciler sosyal medyayı “beğen”di 1

11 Temmuz 2013 Perşembe

Bugün sadece Facebook’u 1.11 milyar kişi kullanıyor. Fotoğraflar paylaşılıyor, ‘durum’lar bildiriliyor, her konu hakkında fikirler beyan ediliyor. Pek çok sektörde olduğu gibi perakendeciler de sosyal medyanın getirdiği iletişimi sonuna kadar kullanıyor. Kampanya duyuruları, düzenlenen yarışmalar, etkinlik haberleri… Hepsi, tüketicilerin dikkatini çekebilmek için…

perakendeciler-sosyal-medyayi-begendi-1

Fulya B. ÖZTÜRK - Murat KÜÇÜK

Hayran sayısı, takipçiler, “like”lamak, durum bildirmek, zaman tüneli, tweet atmak, hashtag, top trend…  2006 yılından beri tanıştığımız sosyal medya ile pek çok terim de hayatımıza girdi. Sosyal medyanın iki önemli kanalı Facebook ve Twitter, âdeta kocaman bir ülke… Facebook’un dünya genelinde yaklaşık 1.11 milyar, Twitter’ın ise dünya genelinde 500 milyonu aşkın üyesi bulunuyor.

Televizyon, radyo, gazete, dergi gibi medya araçlarından sonra sosyal medya, bize tek yönlü bilgi paylaşımından çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımında bulunmamızı sağladı. Sosyal medya, medya içeriğini oluşturmak, yayınlamak ve yorumlamak görevlerini üstlenerek bireysel katılımın olduğu medya kanalı oldu. Böylelikle şeffaf ve karşılıklı iletişim kurulan platformun kahramanları olduk. İnternet de günümüzde sosyal medyanın kendisi oldu.

Sosyal medya sayesinde şirketler ve markalar pazarlama ağlarını yönetebilir ve strateji oluşturabiliyorlar. Marka, sosyal medyada içeriğini ve verdiği mesajı ne kadar iyi oluşturabilirse o oranda satış ve pazarlama ağına sahip olabiliyor. Web sitesi, Facebook, Twitter yardımı ile kurgulanan, doğru uygulanan bilgi ve içerikle kitlelere ulaşmak, katılımcı sağlamak, sosyal medyanın en büyük gücü. Sosyal medyanın işleyişi, ulaşabilen en fazla kitleye ulaşmak ve kullanıcıları kendine bağlamaktan geçiyor. İyi içerik, orijinal mesajlar, gerçek kitleye ulaşabilmek gibi pek çok püf noktası bulunuyor. Sosyal medyayı kullanan markalar kendi kitlesini, yaptığı reklam ve içeriklerle çekebiliyor, oluşturduğu topluluğa ürün ve hizmetlerle ilgili bilgiler verebiliyor. Orijinal ve etkili yapılan reklamlar sayesinde kullanıcıların kendi toplulukları içinde bilgileri paylaşmaları ile hızla, ulaşılan insan sayısı artabiliyor. Böylelikle etkili bir pazarlama ve tanıtım yapılmış oluyor.

Perakende sektörü de sosyal medyayı kullanarak tüketicilerine başarılı bir şekilde ulaşıyor. AVM ve perakende markalarına sosyal medyada neler yaptıklarını ve kazanımlarını sorduk.

Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi Müdürü Levent Çanakçılı
Sosyal medya, Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin kısa sürede geniş kitlelere ulaştığı bir mecra oldu. Facebook’ta iki sayfamızla yer alıyoruz.  Biri Akbatı’daki etkinliklerimiz ve markalarla ilgili kampanyalarımızı duyurduğumuz https://www.facebook.com/akbatiavym sayfamız. Bir diğeri ise Akbatı’daki yaşamı sosyal medyaya taşıdığımız https://www.facebook.com/Akbatiylayasam sayfamız. Facebook’ta ulaştığımız sayı 6 bin 339.  Twitter’da ise henüz yeniyiz,  705 takipçimiz var.  “Akbatı’yla Yaşam” sayfamızda ise çok kısa süre güzel bir başarı ile 3 bin 561 takipçi sayısına ulaştık ve oldukça interaktif olan sayfamız hakkında 4 bin 652 kişi konuşuyor. Bu sayıların her geçen gün sabit bir ivmeyle arttığını görmek memnuniyet verici... Sosyal medyadaki iletişim stratejimiz ağırlıklı olarak hedef bölgemize yönelik.   Akbatı AVYM kısa zamanda, sunduğu farklı alışveriş deneyiminin yanı sıra sosyal imkânlarıyla da öne çıkan bir çekim merkezi oldu. Kültür sanat alanındaki en yeni trendleri bölge sakinleriyle buluştururken, düzenlediği özel kampanyalarla da ziyaretçilerinin hayatını renklendiriyor.  Sosyal medyada yaşamın aktığı ve fizikken çoğu zaman mümkün olmayacak sayıda insanın iletişim kurabildiği bir mecra, bu nedenle sosyal medyada birçok mecrada varız. 

Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem
Facebook’ta 58 bine yakın, Twitter’da ise 3 bini aşkın takipçimiz bulunuyor. Aslında bizim için önemli olan takipçi sayımızın çok olması değil, genç bir alan olan sosyal medyada dinamik olmaktır. Sosyal medyada, hedef kitlelere göre etkinlikler yapıyoruz. Ayrıca takipçilerimize yönelik ufak sürprizli sosyal medya yarışmaları da yaparak takipçilerimizin iyi vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Etkinliklerimizin çoğu da özel günlerde ve sezon başlarında oluyor. Takipçilerimiz, Kiğılı’yı bir kurum olarak değil, tüm görüş ve önerilerini bildirdikleri bir birey olarak görüyor. Bu durum, sosyal medyada kampanyaların duyurulması ve konuşulması her ne kadar önemli olsa da takipçilerimizin gözünde bir birey olmak bizim esas hedeflerimizden biriydi ve bunu başarabildiğimiz için mutluyuz. Takipçilerimizin sosyal medyadaki yorum ve önerileri, kampanya ve müşteri memnuniyeti ile ilgili çalışmalarımızda, her zaman daha iyiyi hedefleyen firmamıza yön veriyor. Sosyal medya ziyaretçi sayımızı etkiliyor. Sonuçta online pazarlama dışında offline alan için kampanyaları ve mağaza bilgilerini sosyal medyada paylaşıyoruz. Kampanyalarımızı online alanda görüp mağazalarımıza giden veya ürün bilgisi için yardım talep eden birçok müşterimiz de oluyor.

Watsons Dijital Pazarlama Müdürü Şervan Adar
187 bin Facebook takipçisi olmak üzere çeşitli sosyal medya platformalarında toplam 200 bin takipçimiz var. Sosyal medyada öncelikle ürünlerimizle ilgili bilgiler veriyor, müşterilerimizi güncel kampanyalardan haberdar ediyoruz. Ayrıca müşterilerimizin sosyal medya üzerinden bize ilettikleri soru ve şikâyetlerini cevaplıyor ve hızla çözüme kavuşturuyoruz. Bu çalışmalarımızın yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare ve Vine’da düzenlediğimiz kampanyalarla hem müşterilerimizle daha eğlenceli yollarla etkileşime geçmiş oluyoruz, hem de bu kampanyalar kapsamında gönderdiğimiz hediyeler sayesinde ürünlerimizi denemelerini sağlıyoruz.  Sosyal medya öncelikle müşterilerimizle çift yönlü ve anlık iletişime geçmemize izin veriyor. Böylece onları bilgilendirebiliyor ve onların beklentilerini dinleyerek bu doğrultuda çalışabiliyoruz. Ayrıca onları ürünler hakkında bilgilendirebiliyor ve kampanyalarımızdan anında haberdar olmalarını sağlayabiliyoruz. Bu yönüyle sosyal medya dijital pazarlama faaliyetlerimizin ana eksenini oluşturuyor. Dolayısıyla sosyal medya hem müşteri memnuniyeti açısından bize yeni bir kanal açmış oluyor hem de pazarlama stratejilerimizi geleneksel pazarlama araçlarından farklı araçlarla gerçekleştirebileceğimiz yeni bir alan oluşturuyor. Sosyal medya faaliyetlerimizin mağaza ziyaretçi sayımızın artışı üzerinde önemli bir etkisi var. Özellikle paylaştığımız bir yeni ürün ya da kampanya haberi sonrası mağazalarımızdan alışveriş yapan müşterilerimizin kendi sosyal medya hesaplarında da bunu paylaşmasıyla haber hızla yayılıyor ve bu da mağazamızı ziyaret eden kişi sayısını ciddi oranda artırıyor. Blogger, Vlogger ve Imstagrammer’ların mağazalarımızda satılan ürünlerle ilgili olarak yayınladıkları ürün değerlendirmeleri insanların satın alma kararlarını ciddi oranda etkileyerek onları alışverişe yönlendiriyor.

Brandium Yaşam ve Alışveriş Merkezi Pazarlama Müdürü Ayşenur Kranda
Sosyal medya hayatımıza gireli çok uzun süre olmadı ama artık günümüzde kitleleri peşinden sürükleyen bir mecra haline geldi. Öyle ki kullanıcıları olarak, yediğimiz yemekten, gezdiğimiz yerlere; satın aldığımız kıyafet ya da günlük aktivitelerimize kadar yaşadığımız birçok deneyimi görselleştirerek sosyal medyada paylaşmaktan, başkalarının neler yaptığından haberdar olmaktan çok memnun kaldık. Sosyal medya, hedef kitlemize birebir ulaşabildiğimiz, dokunabildiğimiz, etkileşime geçebildiğimiz bir mecra. Aynı zamanda onların görüşleri, önerileri, beğeni ya da eleştirilerini de anlık olarak öğrenebiliyor olmak bizleri memnun ediyor. Brandium, 29 Mart 2013 tarihinde açıldı, 30 Nisan 2013 tarihi itibariyle 1 aylık süreçte sosyal medyada yaklaşık 30 bin kişi tarafından takip ediliyoruz. Tüketiciler dijital medyada, kendilerinin de dâhil olabileceği, özgün, eğlenceli ve içten bir iletişimi tercih ediyorlar. Açıldığımız günden bu zamana kadar Brandium’da düzenlediğimiz etkinlikleri sosyal medyayı dâhil ederek 360 derece bir iletişim ile gerçekleştirdik. Sosyal medya iletişim stratejilerimizi planlarken iletişimimizin önemli bir payını tamamen takipçilerimizin alışveriş merkezimizi deneyimlemeleri üzerine kurguluyoruz. Sayfalarımızı takip eden kişiler her şeyden önce günlük paylaşımlarımızla kimliğimiz, bünyemizdeki mağazalar, ücretsiz müşteri servis güzergâhları, etkinliklerimiz hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Ek olarak, mağaza kampanya duyurularımız, bizi takip eden kişilere yönelik sunduğumuz özel fırsatlarla Brandium’a geldiklerinde nasıl bir hizmet alacaklarını bilen, hangi mağazalardan alışveriş yapıp hangi restoranda yemek yiyecekleri konusunda bilinçli bir ziyaretçi profili yaratmış oluyoruz.

Kale Outlet Center Merkez Müdürü Bülent Karataş
Facebook sayfamızda 24 binin üzerinde takipçimiz, Twitter sayfamızda da yüzlerce takipçimiz mevcut. Sosyal medyaya çok önem veren bir alışveriş merkeziyiz. Artık bilgisayarlar ceplere girdiği için, sosyal medya, pazarlama stratejisinde kullanılması gereken bir mecra haline geldi. Sayfalarımızda üyelerimizle birebir iletişime geçerken, en güzel slogan bulma yarışmalarıyla Anneler Günü, Sevgililer Günü gibi özel günlerde ziyaretçilerimizin yaratıcılığını artırırken, kazananları da alışveriş merkezimiz içindeki kafe ve restoranlarda yemek ile ödüllendiriyoruz. Sosyal medyayla etkinliklerimizi daha kolay duyuruyoruz. Bir de ziyaretçilerimizin direkt dönüşlerini aracı olmadan almamız, her konuda ölçümleme yapmamızı da sağlıyor. Sosyal medyanın ziyaretçi sayımızı etkilediği muhakkak... Hayran olunan bir ünlünün geleceğini sosyal medyamızdan öğrenen ziyaretçimiz ona göre planlama yapıp AVM’mize gelebiliyor. Ya da çeşitli yarışmalarımızı ve aktivitelerimizi sayfalarımızdan öğrenip gelen de oluyor.

Olivium Outlet Center Reklam & Pazarlama Sorumlusu Kerem Tüer
Olivium Outlet Alışveriş merkezini Facebook’ta toplamda 10 bin kişi takip ediyor. Web sayfasını ise günlük ortalama bin kişinin ziyaret ettiğini gözlemliyoruz. Olivium Outlet içerisinde sosyal medya ile bağlantılı yarışmalar düzenliyoruz. Bunlar bazen planlı bazense anlık organizasyonlar olabiliyor. Mecrayı sadece alışveriş merkezine ait etkinlikleri veya kampanyaları duyurmak amacı ile kullanmıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle sosyal medyayı gerçek yaşam ile birleştirmeye çalışıyor, özellikle gençleri hedef alarak onlara hitap ettiğini düşündüğümüz kazanmaya odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mağazalarımıza ait bilgilendirmelere de bu sayfalarda yer veriyoruz. Özellikle facebook sayfamızı iyi bir paylaşım noktası olarak kullanmanın yanı sıra ziyaretçilerimizin sosyal medyada da etkin olmasını, aralarında paylaşıma dayalı bir iletişim olmasını da sağlamaya çalışıyoruz. Gün içerisinde sayfamızı sürekli güncelliyor, bu sayede canlı tutuyoruz. Hedef kitleye ulaşmak için en kolay yöntem olan Sosyal medya bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde inanılmaz güçlü, etkili,  kolay ve hızlı bir paylaşım aracı. Olivium Outlet olarak sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak ziyaretçi potansiyelimizi arttırıyoruz. Üyelerimizle yakın ilişki içinde olmak Olivium Outlet markasının değerini arttırıyor. Sorun ve problem giderme konusunda da sosyal medyanın çok büyük yararları vardır. Bir tıkla ziyaretçinin güvendiği markaya ulaşması ve sorunlarının giderilmeye çalışılması insanları mutlu etmektedir. Olivium Outlet olarak alışveriş merkezimiz için doğru stratejiler belirlendikten sonra bunları sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirmek özellikler gençlerin gözünde marka anlamında itibarımızın artmasına sebep oldu. Olivium Outlet olarak sosyal medyayı kullanmaktaki en büyük kazançlarımızdan biri de kampanya ve etkinliklerimizi hızlı ve güncel bir şekilde duyurarak ziyaretçilerimize yine en hızlı ve en doğru şekilde ulaşabiliyor olmamızdır.  Sosyal medya kullanımının genel etkisini etkinlik ve kampanya dönemlerinde gözlemliyoruz. Bu tip dönemler dışında sürekli paylaşımlarda bulunarak takipçilerimizi, sayfalarımızda aktif kalmalarını sağlamaya çabalamaktayız. Bu çalışmalar, dönem boşluklarında ziyaretçilerimize Olivium Outlet algısını sürekli hatırlatarak bilinirliğimizi artırıyor.

Teknosa Dijital Pazarlama Yöneticisi Melis Karatay Ebin
Facebook’ta 1.3 milyondan fazla hayranımız, Twitter’da da 90 bine yakın takipçimiz bulunuyor. Bütünleşik pazarlama iletişimimizde sosyal medya geniş bir yer kaplıyor. İletişim yaptığımız hedef kitlenin yüksek çoğunluğunu barındıran, Facebook, Twitter, Google+, Youtube mecralarında aktif olarak iletişimimizi sürdürüyoruz. Dönemsel iletişim kampanyalarımızın dijital yansımaları, sosyal medyaya özel kampanyalar, toplamda 1.3 milyon kişiye gelen erişimimiz ile yaptığımız iletişim oldukça etkin olarak dönüyor. Teknosa.com üzerinden satış odaklı geliştirdiğimiz stratejiler ile Teknosa'nın dijital varlıklarını da besliyor, geliştiriyoruz. Sosyal CRM uygulamaları ile tüketicilerimizin sosyal medya alışkanlıklarını da takip ediyor, buradan kazandığımız içgörü ile yeni kampanyalarımızı şekillendiriyoruz. Her şeyden önce erişim ve bu erişim düzeyinde daha verimli iletişim kurabilmemizi sağlıyor. Her gün etkileşimde olduğunuz aktif 1.3milyon kişi mevcut ve bu kişilere tek tıkla ulaşabilmenin büyük gücünden faydalanıyoruz, bu bize ciddi görünürlük kazandırıyor. Her ay Twitter üzerinde yaptığımız kampanyalarla tamamen organik olarak trending topic oluyor ve bilinirliğimizi arttırıyoruz. Bunun dışında ise sosyal medyanın bize sağladığı özel etkileşim modelleri ile mecralara özel hazırladığımız kampanyalar ile kitlemizle çok daha özel bir seviyede bağ kuruyor ve onların arasında gelişen marka elçileri kazanıyoruz. Sosyal medyada 2013-2014 senesi özelinde Teknosa.com'a daha fazla trafik yaratmaya odaklı stratejiler güdüyoruz. Bu stratejilerin dönüşü elbette ki oldukça faydalı oluyor. Her zaman hayata geçirdiğimiz indirim kampanyalarımıza sosyal medya üzerinden yaptığımız yönlendirmeler, geçtiğimiz 2 sene içerisinde bu kampanyalara olan dijital katılımı, çok büyük oranda çoğalttı. Teknosa.com web sitesi de bu konuda fayda sağlamakla kalmıyor, hatta direkt satış üreterek verimliliğimizi artırmamızı sağlıyor.

Demirpark AVM Pazarlama Sorumlusu Demet Mersin
Sosyal medyada Facebook ve Twitter sayfalarımızda 12 bin 498 takipçi sayımız var. Sosyal medyamızda tüm etkinliklerimizin duyurularını yayınlarken kullanımı arttırmak ve memnuniyet oranını arttırmak için ödüllü yarışmalar düzenliyoruz. Sosyal medya etkinliklerimi daha çok kitlelere ulaşıp ücretsiz duyurulmasını, etkinlik sonrasında görüşlerini almamızı sağlıyor. Sosyal medya kullanımının yoğun olduğu ülkemizde sosyalleşme amaçlı kullanılan tüm platformlarda yer almak, imaj ve halkla ilişkiler kanadında düşük bütçeli oluşu, hedeflenen kitlenin yaşantısına uygunluğu açısından isabetli bir seçim. Yoğunlukla kullanımda olan sosyal medya araçları, gün geçtikçe sistemlerini geliştiriyor. Bu sistemler içerisinde kullanıcılarına programlama, uyarı sistemleri, mobil araçlara uyumluluk gibi takipçi sayısını olumlu yönde etkileyen kolaylıklar sağlıyor. Tüm bunlara bağlı olarak sistemi doğru ve verimli kullandığımızda etkinliklere katımı, mağaza kampanyalarının takipçilere ulaştırılmasını kolaylaştırıyor. Sosyal medya araçlarının raporlama sistemleri, her alandan ulaşılabilirliği, müdahale kolaylığı gibi sayfa yöneticilerine sağlanan kolaylıklarla olumsuz ve olumlu gelişmeleri takip etme imkânları da her iki yönlü memnuniyeti pekiştiriyor.

Bayraktar Gayrimenkul Geliştirme AŞ Genel Müdürü K. Osman İllez
Sosyal medya olgusunun var olduğu son dönemlerden sonra, hızlı bir aksiyon alarak, sosyal medya ajansımız Zarakol ile birlikte Outlet Center İzmit’i bu mecralara entegre etmeye çalıştık. Türkiye’nin sosyal medya tüketimi göze alındığında, bizim olmamız gereken mecraları belirledik ve bu mecraların; Facebook’un yanı sıra Twitter, Frinedfeed, Linkedin, Pinterest, Youtube ve Foursquare olmasına karar verdik. Tüm bu sosyal paylaşım sitelerinin içerisinde, genel olarak en fazla üyesi olan ve bizim de en aktif olarak kullandığımız Facebook ve Twitter mecraları. Facebook’da 10 bin 102 takipçimiz Twitter’da da 435 takipçimiz bulunuyor. Tüm etkinliklerin paylaşımını sosyal medya sayfalarımız aracılığı ile duyuruyoruz. Sosyal medya, genel olarak ulaşmak istediğimiz hedef kitleye ulaşmamızı ve bünyemizde bulunan mağazalarımızı daha fazla kitleye, en azından bizim belirlediğimiz kitleye ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Örneğin “Ucuzluk Panayırı” kampanyası döneminde yapmış olduğumuz reklam satın almaları ile sosyal medya sayfalarımızı daha aktif kullanıyor. Böylece İzmit dışındaki insanları merkezimize çekmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra efektif olarak sayfalarımızda bulunan takipçilerimize; indirimler, etkinlikler ve kampanyalarımız hakkında bilgi sunuyor ve onlardan gelen geri bildirimleri ölçümleyerek kendimizi geliştiriyoruz. Sosyal medya sayfalarımızda ziyaretçilerimizin etkileşimlerini sürekli takip ediyoruz. Sosyal medyanın en etkili yanı ölçümleme ve çabuk geri bildirim alabilme olanağı. Bunun yanında hedef kitlenizi seçme ve ona özel kampanyalar yapmak da önemli.

Kent Meydanı AVM Pazarlama ve Reklam Yönetmeni Emel Çelikkol
Sosyal medya sayesinde ziyaretçilerimizle birebir iletişim kurma fırsatını yakalıyoruz. Kendimizi daha iyi ifade edebildiğimiz yepyeni bir alan olarak görüyoruz. Bunun yanı sıra etkinliklerimizi anlık duyurabildiğimiz için de önemsiyoruz. Sosyal medya sayesinde ziyaretçi profilimizde olmayan ama etkinliklerden haberdar olup gelen yeni ziyaretçilerimiz oluyor. Kampanyalarımız da sosyal medyada dikkat çekiyor. Sosyal ağlar için kimi zaman özel kampanyalar da düzenliyoruz, bunlar da takipçi sayılarımızın artmasına neden oluyor.

Park Bornova Outlet Center Genel Koordinatörü Aysel Öztezel
Sosyal medyada başta resmi web sitemiz olmak üzere çok çeşitli platformlarda yer alıyoruz. Park Bornova Outlet Center resmi web sitesi üzerinden yaklaşık 5 bin sürekli takipçimiz var. Facebook, Twiter, perakende sektörü blog ve siteleri ile birlikte yer aldığımız 10'a yakın platform bulunuyor. Bunlarla birlikte 10 bine yakın takipçi sayısına ulaşıyoruz ve bu sayı her geçen gün artıyor. Sosyal medyayı etkinliklerimiz ve kampanyalarımızın duyurulması açısından kullanıyoruz. Sosyal medya üzerinden hediye, yarışma tarzı bir kampanya düzenlemedik. Sosyal medya üzerinden kendi ziyaretçimizle iletişim kurmayı daha doğru buluyoruz. Sosyal medya diğer mecralar düşünüldüğünde, maliyeti düşük ve  yaygın bir ağ. Hem duyurularımızın maliyetsiz hem de doğru yere ulaşmasına olanak tanıyor. Ancak tek dezavantajı sosyal medya üzerinde hedefe saniyede milyonlarca bomba atılması. Bu yoğun bombardıman altında hedefin aklında kalması ve gerçekten amacına ne kadar ulaştığı soru işareti olarak kalıyor. Gazete reklamlarının kalıcı ve uzun ömürlü olması kadar etkili değil. TV reklamlarının etkinliğine sahip değil. Radyo kadar akılda kalıcı ve doğrudan etkili değil. Bu nedenle kitle iletişim araçlarının önüne koymuyoruz. Ancak göz ardı da etmiyoruz. Ziyaretçi sayımızı dolaylı yoldan etkiliyor. Sosyal medya gelen ziyaretçinin ön araştırmasına kaynaklık etmesi açısından güzel. Örneğin sinema için gelen ziyaretçilerimiz mutlaka sosyal medyadan yararlanıyor, hatta biletini alıyor. Alışveriş için gelen ziyaretçimiz de kampanyalarla ilgili bilgi almak için tıklıyor. Ancak sosyal medyada sürekli gündemde olduğumuz dönemde ziyaretçi sayılarımızda belirgin bir artış kaydetmedik.

Batik Genel Müdürü Emre Ziyal
Biz sosyal medyadaki hemen tüm etkili mecralarda yer alıyoruz. Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Pinterest hatta Wine.co'da bile sayfamızı açtık. Her mecradan üyelerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Ama en etkin iki mecra olarak Twitter'da takipçi sayımız 4 bin 500'den fazlayken Facebook'ta 71 bin takipçiyi geçiyoruz.  Sosyal medya hedef kitlemizle buluştuğumuz, onlarla konuştuğumuz en önemli iletişim alanlarımızdan biri. Tüm mecralarımız için content kalitemize büyük önem veriyoruz. Her gün hedef kitlemizin ilgisini çekebilecek direk markamızla ilgili ya da moda alanında içerikler üretiyoruz. Özel günlerde özellikle Facebook ve Twitter üzerinde mecranın ruhuna uygun uygulamalar yaparak hedef kitlemizle etkileşime geçiyor, online deneyimler yaşatmaya çalışıyoruz. Söz deneyimden açılmışken örneğin Eylül ayından düzenlenen FNO (Fashion Night Out) kapsamında İstinye Park'taki mağazamızda düzenlediğimiz ve Tülin Şahin'in kitabını da imzaladığı etkinliğimizi baştan sona sosyal mecralardan ve web sitemizden canlı yayınladık. Sosyal medya sayesinde hedef kitlemizi çok daha iyi anlıyoruz. Neleri beğeniyorlar, bizimle ilgili varsa neleri eleştiriyorlar, modada neyi takip edip neye ihtiyaç duyuyorlar sosyal medya sayesinde öğrenebiliyoruz. Buraya kadar çift taraflı iletişim paradigması işliyor. Bir yandan da tek taraflı bir iletişim kanalı olarak kullanıyor ve kampanyalarımızı indirimlerimiz duyuruyoruz. Sosyal medya elbette mağazalarımızdaki ziyaretçi sayımıza olumlu yansıyor. Ama özellikle e-ticaret alanındaki geri dönüşleri ve etkisini çok ciddi şekilde ölçekleyebiliyoruz.

Prime Development Pazarlama Sorumlusu Figen Peltek
Prime Mall Antakya Facebook sayfamızda 21 bin 305 takipçimiz, Prime Mall İskenderun Facebook sayfamızda 29 bin 273 takipçimiz bulunuyor. Ayrıca yeni aksiyon almaya başladığımız Twitter sayfalarımızda da her geçen gün takip edilme oranımız artıyor. Sosyal medyada, Facebook sayfamızda ziyaretçilerimize sorular sorarak hediyeler veriyoruz. Özel yarışmalar düzenleyerek en fazla beğeni alan ziyaretçilerimize alışveriş merkezimizde özel fırsatlar sunuyoruz. Konser, imza günü etkinliklerimizde ünlüler ile tanışma fırsatını yine sosyal medya üzerinden belirliyoruz. Ayrıca özel uygulamalarla da kampanyalar düzenliyoruz. Sosyal medya sayesinde ziyaretçilerimize anında ve direk olarak ulaşabiliyoruz. Sadece takipçilerimize özel kampanyalar yaptığımızda geri dönüşünü çok iyi gözlemleyip ölçebiliyoruz. Aslında burada beğeni ya da takipçi sayısı değil gerçekten insanların sizi düzenli olarak takip ediyor olması daha önemli oluyor. Biz takipçilerimizin bizimle etkileşime geçerek bizi sürekli takip ettiklerini ve bize geri bildirim yaptıklarını gözlemleyebiliyoruz. Günümüzde geleneksel pazarlama yöntemlerinden dijital pazarlama yöntemlerine ciddi bir geçiş olduğunun farkındayız. Sosyal medyada sizi takip eden ziyaretçinizle iletişime geçmek iki taraf için de daha anlamlı hale geliyor. Böylelikle hedef kitlenizi tam olarak biliyor ve onların isteklerine göre hareket edebiliyorsunuz. Sosyal medya, alışveriş merkezine olan sadakati pekiştirdiği gibi ziyaretçi sayılarına da yansıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptığımız duyurularla alışveriş merkezimize gelme nedenlerini ve sıklığını artırıyoruz.

Nata Vega Outlet Pazarlama Sorumlusu Gözde Demirez
Sosyal medya kullanımımız ağırlıklı olarak Facebook, Foursquare ve Instagram üzerinden ilerliyor. Facebook’ta her ay düzenli şekilde artış gösteren, gerçek kullanıcılardan oluşan, kampanya ve bilgi mesajlarına doğrudan reaksiyon gösteren bir takipçi kitlemiz var. Takipçilerimizin gerçek kullanıcılardan oluşması mesajımızı doğru bir kitleye ulaştırabilmemize olanak veriyor. Facebook’ta takipçi sayımızla birlikte konuşan sayımızda da artış söz konusu. Böylelikle takipçilerimizde etkileşim içinde olabildiğimizi görmek bizi mutlu ediyor. Kampanya duyurularımıza yer vermenin dışında interaktif uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Küçük yarışmalar, soru – cevap uygulamaları ve ödüllü içeriklerde yüksek oranlarda katılım alıyoruz. Takipçilerimiz alışveriş merkezimizi bilen ve ziyaret eden kişilerden oluştuğu için bilgilendirmelerin de sosyal medya aracılığı ile doğru kitleye ulaştığını söylemek mümkün. Farklı konseptlerde ilerlese de sosyal medyayı tek bir bütün olarak görerek yönetmekten yanayız. Bu nedenle birbiri ile iç içe geçen uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Çok dinamik bir yapıda ilerliyor sosyal medya. Tüm mecralarında varlık göstererek trende ayak uydurabilmiş ve genç kitleyi bir anlamda yakalayabilmiş oluyoruz bu sayede. Bilgilendirme ekranı olarak görmek de mümkün. Bu açıdan bakıldığında da belli bir kitleye çok hızlı ve maliyetsiz şekilde ulaşmış oluyoruz. Diğer taraftan viral etkileşim söz konusu. Bizi takip eden insanların arkadaşlarına da bir şekilde mesajımızı iletebiliyoruz. Bu sayede Nata Vega Outlet markasını hiç bilmeyen kullanıcılarla tanıştırabilme fırsatımız doğuyor. Sosyal medya kullanımından önceki ve sonraki dönemleri kıyasladığımızda belirgin bir artış yarattığını söylemek güç ancak sosyal medyada amacımız farkındalık ve marka bilinirliği yaratmak. Aksiyona geçirecek etkiyi yine kampanya ya da etkinlikler sağlıyor. Viral olarak etkileşime girdiğimiz kişilerin potansiyel ziyaretçilerimiz olduğu düşünüyoruz. 

Espark AVM Müdürü Gözde Hosten
Sosyal medyada Facebook, Twitter ve Foursquare sayfalarını etkin bir şekilde kullanıyoruz. Facebook’ta 79 bin 562, Twitter’da bin 826 takipçimiz bulunuyor. Foursqaure sayfamızda ise 89 bin 703 check-in ve 227 tips var. Sosyal medya sayfalarımızı dinamik bir yapı içerisinde tutmaya özen gösteriyoruz. Zaman zaman Facebook uygulamaları alt yapısını kullanarak çekilişler düzenleyerek takipçilerimize ve ziyaretçilerimize çeşitli hediyeler veriyoruz. Twitter’dan küçük yarışmalar düzenliyor ve etkinliklerimizde Foursquare üzerinden check-in kontrolü yapıyoruz. Espark Alışveriş Merkezi olarak, yıl boyunca çok fazla sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Bu etkinliklerimizin duyurulması için sosyal medyayı çok aktif bir şekilde kullanıyoruz. Ayrıca mağazalarımızın kampanyalarını ve haberlerimizi binlerce kişiye çok kısa zamanda duyurabiliyoruz.  Sosyal medya, ziyaretçilerimizden geri dönüşler almamızda ve bu sayede müşteri ilişkileri analizlerimizde bize yol haritası olarak yapacağımız projelerimizde etkin rol alıyor. Sosyal medya, ziyaretçi sayımızı olumlu yönde ve doğrudan etkiliyor. Etkinlik ve kampanyalarımıza katılımın arttırılmasında sosyal medyanın yeri tartışılamaz.  

Not: Haberin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri