Perakendecilikte çığır açan marka: Beğendik

25 Eylül 2014 Perşembe

Perakende sektöründe ilklerin öncüsü Beğendik, 2013 yılında Ankara Çayyolu’nda hizmete soktuğu, Türkiye’deki perakendecilik sektöründe çığır açan mağaza konseptinin 2’ncisini Bursa, Nilüfer’de açtı. 10 milyon TL yatırımla hizmete açılan Beğendik Bursa Nilüfer mağazasında 220 kişi istihdam ediliyor

perakendecilikte-cigir-acan-marka-begendik

Geçtiğimiz günlerde Real’in Türkiye operasyonlarını satın alan, Türkiye’nin en köklü perakende zincirlerinden Beğendik, Bursa Nilüfer’de açtığı mağazasıyla perakende sektörüne getirdiği yeni bakış açısını devam ettiriyor. Perakende sektöründe eşine rastlanmamış mağazalar konseptinin ilkini 2013 yılında Ankara Çayyolu’nda açan Beğendik, ikinci yatırımını Bursa’ya yaparak Marmara Bölgesi’ndeki ilk mağazasını hizmete sokmuş oldu.

Gıda perakendeciliğinde örnek olarak gösterilen ve ilk olan mağaza konseptinde, çikolata, makarna, mantı ve erişte tüketicilerin gözleri önünde üretilerek satışa sunuluyor. Beğendik Nilüfer mağazasında bulunan mandırada, peynir ve yoğurt yine taze taze üretilerek satılıyor. Beğendik Nilüfer mağazasının en büyük özelliklerinden biri olarak da topraksız tarım alanı gösteriliyor. Tüketiciler mağaza içerisindeki topraksız tarım alanında, ürünleri dalından kopartarak satın alabiliyor.

Beğendik Bursa Mağazası ile ilgili bilgi veren Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik, Bursa’nın öneminin altını çizerek “Bursa Nilüfer’deki mağazamız, Marmara Bölgesi’ndeki ilk mağazamız olması nedeniyle bizler için stratejik bir önem taşıyor” dedi. Hacı D. Beğendik sözlerine “Hedefimizin 2020 yılında Türkiye’nin üç büyük ulusal zincirinden biri haline gelmek, hatta ülke sınırlarını aşarak dünyada ilk 100 perakende zinciri içerisinde yer almak olduğunu bundan yıllar önce açıklamıştık. Bursa Nilüfer’deki mağazamız bu amacımıza hizmet eden önemli bir mağaza. Marmara Bölgesi’ndeki büyümemiz Bursa Nilüfer mağazamızın çevresinden başlayarak devam edecek” şeklinde devam etti.

Beğendik’in en önemli değerinin müşterilerinin sevgi ve güveni olduğunu söyleyen Beğendik, “Dört nesildir perakende sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin temsilcisi olarak, tüm çalışmalarımızı müşterilerimizin bizlere duyduğu güveni hak etmek adına gerçekleştiriyoruz. Perakendecilik anlayışımız kendi soframızda bulundurmayacağımız ürünleri müşterilerimize sunmama prensibi üzerine kurulu” dedi. Bursa’daki tüketicilerin yeni nesil mağazacılık konseptini çok beğeneceklerine inandığını ifade eden Beğendik “Bursa, sanayi ve ticaret kadar sosyal alanlarda da çok gelişmiş bir şehir. Bursa’daki tüketiciler, Nilüfer mağazamızda sadece bir marketle değil, aynı zamanda bir yaşam alanıyla karşılaşacaklar” şeklinde konuştu.

Mağaza yatırımı 10 milyon TL
10 milyon TL’lik yatırımla hizmete açılan Beğendik Bursa Nilüfer mağazası 5 bin 750 metrekarelik alan üzerine kurulu. 14 kasası bulunan mağazada 220 kişi görev yapıyor.

Perakendenin yönünü Beğendik belirliyor
Türkiye’deki ilk örnek olan Ankara Çayyolu mağazasından edinilen tecrübelerle daha da geliştirilen Beğendik Bursa Nilüfer Mağazası, perakende sektörünün yönünü belirliyor. Mağazada sunulan ürünlerin yüzde 75’inin taze olmasının yanı sıra, ürünlerin mağaza içerisinde, herkesin görebileceği şekilde üretilmesi tüketicilere farklı bir deneyim sunuyor.

Makarna, erişte, çikolata gibi ürünler tüketicilerin gözleri önünde üretilerek satışa sunuluyor. Yine mağaza içerisinde bulunan mandırada da yoğurt, peynir ve tereyağı üretimi yapılıyor. Tüketiciler,  mağaza içerisinde bulunan topraksız tarım alanından da, mevsimin meyve ve sebzelerini dalından kopararak satın alabiliyor.

Gıda perakendeciliğinde örnek bir model olan Beğendik Bursa Nilüfer mağazasının her bir reyonunda, konusunda uzmanlaşmış, usta seviyesinde özel eğitimli personel görev alıyor. Mağazanın balık reyonu su ürünleri mühendisi, sebze ve meyve ürünleri reyonu ziraat mühendisinin denetiminde işletiliyor.

Mağaza ile ilgili bilgi veren Beğendik “Bu konsepti oluştururken 3 yılda, 500 bin kilometre yol kat ederek, dünyadaki tüm perakende mağazalarını inceledik, sektörde yaşanan gelişmeleri bizzat yerinde gördük ve 28 yıllık Beğendik tecrübesiyle harmanlayarak örnek olacak bir perakendecilik modeline imza attık. Konseptin ilk örneği olan Ankara Çayyolu mağazamız 2013 yılı Dünya Perakendecilik Ödülleri’nde ‘Yılın En iyi Mağaza Tasarımı’ kategorisinde 2’nciliğe layık görüldü” dedi.


Restoran ve çocuk alanıyla da örnek mağaza
Beğendik Bursa Nilüfer mağazası, restoran ve çocuk bölümüyle de dikkat çekiyor. Birçok farklı yiyecek alternatifinin yanı sıra, özel tasarlanmış bir kafesi de bulunan mağazada çocuklara özel eğlence bölümü ve süpermarket de bulunuyor. Uzman eğitmenlerin hizmet verdiği çocuk oyun alanında, çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş mini boy tezgâh, masa ve sandalyeleriyle çocuk restoranı bulunuyor. Ailelerin bebeklerinin yiyeceklerini hazırlayabileceği mutfak bölümü ise en çok dikkat çeken alanlar arasında yer alıyor.

Beğendik Bursa Nilüfer Mağazası’nın bir başka özelliği ise içerisinde bulunan bitki çeşitliliği. Mağaza içerisinde, muşmuladan zeytine, portakaldan limona 300 çeşit bitki bulunuyor.

Perakendecilikte ilklerin temsilcisi
Beğendik ilk departman mağazacılığı yapan marka, Türkiye’deki birçok marka daha barkodu bilmiyorken ilk barkodu uygulayarak sektöre tanıtan marka, öz markalı ürünleri raflara taşıyan ilk zincir, ilk sadakat kartı çıkaran ve ilk peşin fiyatına taksit sistemi uygulayan mağaza olma unvanına sahip.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri