Perakendede başarı, nitelikli çalışandan geçiyor

24 Şubat 2015 Salı

Milyonlarca adetlik üretim, uzun uğraşlar sonucu oluşturulan mağaza tasarımları, vitrin uygulamaları, aydınlatma kurguları… Perakendeciler, durmadan “müşteriyi mağazaya çekmenin ve mağazada tutmanın yolları”nı arıyorlar. Ancak milyonlarca liralık dev yatırımların kaderi aslında “bir satış temsilcisi”nin tutumuna emanet. İş gücünün bu denli önemli olduğu perakende sektörü, her geçen yıl eğitime ayırdıkları bütçeleri artırıyor. Markalara, nitelikli iş gücü için neler yapılması” gerektiğini sorduk, eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldık

perakendede-basari-nitelikli-calisandan-geciyor

Fulya B. ÖZTÜRK

LCW, çalışan eğitimine 3 milyon TL bütçe ayırıyor
LC Waikiki İK Koordinatörü Edward David Southall

Perakende sektörüne nitelikli iş gücü kazandırabilmek için meslek liseleri ve üniversitelerde perakende ile ilgili bölümlerin oluşturulup sektöre insan kaynağı yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2013 yılı verilerine göre LC Waikiki’nin yurtiçi mağazacılık çalışan sayısı 16 bin 288, tüm dünyadaki çalışan sayısı 20 bin 980. Satış ekiplerimizin gelişimleri için teknik ve davranışsal eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri sınıf eğitimi, e-eğitim ve işbaşı eğitimi olarak, kişilerin pozisyonları bazında tasarlıyor ve planlıyoruz. Eğitimlerin yanı sıra kitap, e-kitap, film gibi farklı kaynaklar da hazırlıyoruz. Çalışanların eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını her yıl analiz ediyor ve aldığımız sonuçlar doğrultusunda eğitim ve gelişim planları hazırlıyoruz. Satış ekipleri için yılda iki kez gerçekleştirilen performans değerlendirmeleri ile gelişim ve ilerlemeleri hakkında geri bildirimler almalarını ve vermelerini sağlıyoruz. Sürekli ve verimli bir geri bildirim süreci yaratabilmek adına geri bildirim eğitimleri düzenliyoruz. Koçluk ve mentorluk faaliyetlerini de özellikle yöneticiler ve yönetici adayları için yürütüyoruz.  Bu uygulamalara ek olarak satış ekiplerimizle hem yöneticiler hem satış danışmanları seviyesinde gerek saha ziyaretleriyle gerek toplantılarla sürekli olarak bir araya geliyor, onların geribildirimlerini dinliyor ve süreçlerimizi geliştiriyoruz. Mağazacılık için tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışan aylık sirkülâsyon oranı 4,47’dir. Eğitim çalışmalarımızın yıllık toplam maliyeti yurtiçi mağazacılık için yaklaşık 3 milyon TL.

“Ezbere eğitimlerle bir yere varabilmek zor”
Orka Holding Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arar

Perakende sektöründe nitelikli iş gücü için, her kurumun kendi kurum kültürü çerçevesinde hareket etmesi gerekiyor. Oluşturulmak istenen marka algısı ve hedef müşteri kitlesine göre eğitimlerin tasarlanması, farklılaştırılması önemli bir konu. Standart ezbere eğitimlerle bir yere varabilmek zor. Biz bu aşamada firma bünyemizde kurduğumuz Orka Akademi ile ilerliyoruz. Üniversiteler ve profesyonel eğitim kurumları ile yaptığımız işbirlikleri sektördeki çeyrek asırdan fazla tecrübemiz ile birleşince ortaya zengin içerikli eğitimler çıkıyor ve ancak bu şekilde istediğimiz profilde çalışanlara ulaşabiliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı toplamda 2 binden fazla çalışanımız ile faaliyet gösteriyoruz. Mağaza ve merkez kadroları için, üniversiteler ve profesyonel eğitim kurumları ile sürekli iş birliği yapılıyor, standart eğitimler tamamen program dışında tutularak, pozisyon bazlı farklılaştırılmış bütçeli eğitimler ile yıllık eğitim planı oluşturuluyor. Yönetici kadroları için koçluk ve mentörlük, veriye dayalı karar verme teknikleri, analitik yöneticilik gibi eğitimlerimiz sıklıkla tekrarlanan eğitimlerimiz arasında. Bünyesindeki kişileri geliştirmeyi hedefleyen şirketimiz, pozisyon bazlı çalışanların işlerini daha profesyonel olarak yapmaları, sektördeki yenilikleri yakından takip etmeleri için eğitime her zaman öncelik veriyor. Çalışanlarımızın eğitimine önem veren bir firma olduğumuz için bu alana yıllık ortalama 1 milyon TL ayırıyoruz.

“Özel eğitimlerin hazırlanması gerek”
Gülaylar Group İK Müdürü İlknur Ünlü

Gülaylar olarak perakende grubumuzda 145 çalışanımız bulunuyor. Perakende çalışanlarımıza yönelik sektörel ürün eğitimleri aldırıyoruz. Eğitimlerimiz ürün gruplarına göre her biri 2 gün sürüyor. Aynı zamanda lüks tüketim sektöründe hizmet vermeniz sebebiyle lüks ürün satış eğitimleri uygulanıyor. Organize perakende markaları olan bir grup olmamız sebebiyle perakende yöneticilerimiz ve Soysal Perakende Okulu ile birlikte yaklaşık 6 aylık bir çalışmayla “Hizmet ve Satış Anayasası” adı altında hazırlamış olduğumuz bir kitabımız bulunuyor. Mağaza yöneticisi tarafından göreve her yeni başlayan çalışan, ilk 1 hafta bu kitapla oryantasyon eğitimine tâbi tutuluyor. Perakende alanında hizmet veren diğer sektörlerle karşılaştırdığımızda sirkülâsyonumuz düşük, ancak kendi değerlerimize göre yüksek. Ortalama yüzde 8 sirkülâsyon ile çalışıyoruz. Perakende eğitim çalışmalarımızın yıllık toplam maliyeti ise 125 bin TL.

“Kariyer ve gelişim fırsatları iyi anlatılmalı”
Tchibo Türkiye Genel Müdürü Şenay Küçük Tansu

Nitelikli iş gücünün sürdürülebilirliği için düzenli eğitimler kuşkusuz en üst sırada yer alıyor. Tchibo olarak bu alanda gelişim sağlamak üzere,  pozisyonlarımızı içeriden doldurmaya yönelik iç istihdam sistemini etkin kullanıyor, mağazadan destek ofis rollerine geçişleri her geçen gün artırıyoruz. Tchibo ailesi olarak 500’den fazla çalışma arkadaşımız bulunuyor. Tchibo’da işe başlayan tüm arkadaşlarımız kapsamlı bir oryantasyon programından geçiyor. Tchibo DNA’sı oluşturan temel değerlerin yanı sıra görev aldıkları alanla ilgili özel eğitimler alıyorlar. Ayrıca kahvenin tarihi, Tchibo kahvelerinin reçeteleri hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Sınıf içi eğitimlerin yanı sıra, insan kaynakları departmanımız ve iç eğitmenlerimiz tarafından verilen mağaza içi işbaşı eğitimleri de sıklıkla kullanıyoruz. Tchibo Türkiye olarak eğitimlerimize gayet yüksek bir bütçe ayırıyoruz.

“Şirketler çalışanlarına gelecek vaat etmeli”
E-bebek  İnsan Kaynaklarından Sorumlu Mali ve İdari İşler Direktörü Kazım Mavuş

Nitelikli iş gücüne sahip olmak için hem nitelikli kişileri işe alabilmek, hem de işe alınan, alınmış olan nitelikli personeli elde tutmak gerekli. Şirketler kendi eğitim akademilerini oluşturabilir. Ebebek olarak 660 çalışanımız bulunuyor. Çalışanlarımıza yönelik eğitim çalışmalarımızı 4 başlık altında topluyoruz. Kurumsal kültür (oryantasyon) eğitimleri yeni çalışanlarımıza insan kaynakları departmanımızca veriliyor. Mesleki eğitimlerin tecrübeli departman yöneticileri tarafından verilmesini teşvik ediyoruz. Departman yöneticilerimizin uzmanı olmadığı konularda ekipleriyle birlikte katılarak dışarıdan eğitim almalarını sağlıyoruz. Bireysel gelişim eğitimlerini insan kaynakları departmanımız organize ediyor. Ayrıca ilk yardım, iş sağlığı ve güvenliği gibi zorunlu eğitimlerimiz bulunuyor.

“Ödüllendirme, nitelikli iş gücünü artırıyor”
Penti İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Karaibrahimoğlu

Perakendecilik işinin bir meslek olarak benimsetilmesi için bu alanda faaliyet gösteren farklı sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte sürekli çalışılması gerekiyor. Ayrıca üniversitelerle, meslek yüksekokulları ile programlar yapılması da perakende sektörünü olumlu yönde geliştiren faktörler. Penti olarak merkez ofisimiz, mağazalar ve fabrikada toplam 2 bin 500 civarında çalışanımız mevcut. Bunların yüzde 81 kadın çalışanlardan oluşuyor Yoğun eğitim çalışmalarımız bulunuyor, her birini buraya sığdırabilmem çok zor… Birkaç tanesinden söz etmem gerekirse satış teknikleri, perakende matematiği, iletişim, ikna, müzakere teknikleri gibi kişisel gelişimler dışında sistematik olarak üniversitelerle de iş birliği içindeyiz. Amacımız Penti değerlerine ve yetkinliklerine uygun kişiler yetiştirmek. Çalışan sirkülâsyonunda sektör ortalamasındayız. Her sene eğitim çalışmalarına ayırdığımız payı yüzde 15-20 artırıyoruz.

“Eğitimler sektöre katma değer sağlıyor”
Watsons İnsan Kaynakları Direktörü Başak Köktürk

Perakende en dinamik, en hızlı gelişen sektörlerden birisi. Bu gelişim ile beraber perakendenin hemen her alanında nitelikli iş gücüne her zaman ihtiyaç duyuluyor. Kariyer hayatına yeni başlayan gençler veya kariyerinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar için bu sektörün çok iyi tanıtılması, satışın öneminin vurgulanması gerekiyor. Watsons Ekim sonu itibariyle 45 şehirde 146 mağaza ile hizmet veriyor. Mağazalar dışında depo- dağıtım merkezi ve genel müdürlük birimimiz var.  Bugün toplam çalışan sayımız bin 250 kişi. Çalışanlarımıza yönelik çeşitli eğitimlerimiz var. Örneğin; Watsons mağazacılık eğitimi, hizmet kalitesi eğitimi, liderlik eğitimi, satış eğitimi, “Hedef 1 Dakika Kartları”. Sektörle paralel olarak yüzde 50-60 aralığında seyreden bir sirkülâsyon oranımız bulunuyor.

“Zorluklar, fırsatları da beraberinde getiriyor”
DeFacto IK Müdürü Oğuz Erdoğan

Perakendede nitelikli iş gücü için eğitim ve gelişime yatırım yapmalı. Özellikle Y jenerasyonunun önemsediği kariyer gelişimine destek vermek, son derece önemli. Biz de DeFacto olarak çalışanlarımızın kariyer yollarını belirlemede “Kariyer Doktoru” ile hizmet veriyoruz. Aynı zamanda yeni jenerasyonun çok önemsediği bir diğer alan da dinlenilmesi ve önemsenmesi. Bu noktada da “mutluluk müdürümüz” ile iletişimlerini kesintisiz kılıyoruz. DeFacto olarak sektörün okulu olma iddiasıyla çalışanına en çok eğitim ve gelişim yatırımı yapan firma olmak istiyoruz. Bu doğrultuda şirketimizin stratejik hedefleri, çalışan talepleri ve yetkinlik gelişimini dikkate alarak yaptığımız eğitim planlamalarıyla çalışanlarımıza yönetsel, kişisel gelişim, mesleki gelişim, genel kültür ve bilişim kategorilerinde her türlü eğitim imkânını sunuyoruz. Özellikle 2014 yılında hem saha hem de merkezde koçluk mentorluk eğitimlerine odaklandık. Yine DeFacto’da 2014’ü iletişim yılı ilan ederek tüm çalışanlarımızı iletişim eğitimi ile destekledik. Ayrıca sektörün önde gelen isimlerini her ay “Lider Sohbetleri”nde ağırlayarak çalışanlarımıza vizyon kazandırıyoruz. DeFacto olarak toplam 6 bin 500 çalışanımız mevcut. DeFacto’da 2013 yılında toplam 85 bin 200 saat eğitim düzenlendik. Yaptığımız anketlerle memnuniyet oranının ise yüzde 93,42 olduğunu görüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri