Perakendede çifte bayram

16 Ağustos 2012 Perşembe

Shopping Fest, Ramadan in İstanbul ve bayram hazırlıkları bu yaz perakende sektörünü şaha kaldırdı. Bayram hediyesi telaşı sezon indirimiyle birleşince satışlar yüzde 50'ye yakın arttı. Bunda Arap turistlerin payı oldukça büyük

perakendede-cifte-bayram

Bu yaz perakende sektörü olağanüstü bir sezon geçiriyor. Önce Shopping Fest, ardından Ortadoğulu turistleri hedefleyen Ramadan in İstanbul'la perakendeciler pik yaptı. Her yıl ağustos ayında sezon sonu indirimi nedeniyle hareketli günler yaşayan alışveriş merkezleri ve mağazalarını şimdi de bayram telaşı sardı. Sevdiklerine bayram hediyesi almak için sezon sonu indirimini de fırsat bilen tüketiciler AVM'lere akın etti.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, bu yıl ramazan ayının geçen yıllarla göre daha hareketli geçtiğini belirterek, "Bunda Ramadan in İstanbul'un da etkisi oldu. Bayram hareketi geçen yıldan daha erken başladı" dedi. Şu anda İstanbul'da çok fazla Müslüman turist olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bayram hareketliliğinin perakende sektöründe ortalama yüzde 30'luk ciro artışı yarattığını vurguladı. Yılmaz, "Biz de Koton olarak bu hareketliliği önceden gördük ve daha fazla mal alabilmek için bayram öncesinde üreticilerimize nakit ödeme yaptık. Diğer markalar da aynı durumda. Koton olarak bayram öncesinde satışlarımızı geçen yıla göre yüzde 50 artırdık" şeklinde konuştu.

Alışverişin başkenti
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin de "Bayram ucuz hediye alabilecek bir döneme denk geldi. Bu satışları artıracak bir gelişme" dedi. Bu hareketliliğin bazı markaları yeni sezon ürünlerini bile indirimli satmaya yönelttiğini ifade eden Negrin, şöyle devam etti: "Bu bütün Müslüman alemi için önemli bir bayram. İstanbul'da Müslüman dünyasında alışverişin başkenti oldu. Bu yüzden özel bir dönem yaşıyor."

Okullar da etkiledi
Bu bayram arifesinde geçen yıldan daha fazla canlılık beklendiğini anlatan AMPD Başkanı Mehmet Nane, "Aşırı sıcaklar yüzünden insanlar alışveriş merkezlerine akın etti. Gerek iftar, gerek eğlence gerekse bayram alışverişlerini burada yapıyorlar. Okulların açılması da satışları artıran bir etken" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yasemin Salih / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri