Perakendede faiz isyanı büyüyor

12 Aralık 2012 Çarşamba

Üçüncü çeyreğin en fazla daralan sektörü perakendede Merkez Bankası'na isyan çığlıkları büyüyor. Aşırı sıkı para politikasından şikâyet eden perakendeciler, "Piyasada alışveriş durdu" diyor

perakendede-faiz-isyani-buyuyor

Büyümedeki sert fren ve sanayi üretimindeki düşüşe karşı Merkez Bankası'na yapılan "faiz indir" baskısı giderek artıyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan başta olmak üzere iş dünyası ve akademisyenlerden gelen baskıya şimdi de perakendeciler katıldı.

Piyasada para yok
Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına göre yüzde 1.2 oranında daralan perakende sektörü, kârlılıkta sıkıntı yaşıyor. İç talebin daralmasıyla birlikte alışverişi canlı tutmak için yılın 10 ayında indirim yapan perakendeci, bu kez de müşterinin güvenini yitirme riskiyle karşı karşıya.

Faizin inmesi durumunda piyasanın açılacağını belirten perakende temsilcileri, maliyetlerin ancak bu şekilde düşeceğini söyledi. "Piyasada para yok" diyen perakendeci, bu durumun ilacının faizlerin düşmesi olduğunu söylüyor.

Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, faizleri yüksek bulduğunu, faiz indirimiyle alışverişin artacağını belirtti. Sarar, "Milletin kendine güveni gelir. Özel sektör kredi alır, yatırım yapar" dedi. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı da, "Bu durumu öngörmüştük. Şirketler likidite sıkışıklığına girdi. Artık kârsızlıkla baş başayız" diye konuştu.

Dünyada faizlerin düşük olduğu bir dönemde Türkiye'nin de düşürmesi gerektiğini söyleyen Roman'ın patronu Turgut Toplusoy ise, "Zafer Çağlayan haklı. Faizlerin düşürülmesi şart... İnsanlar paralarını faize vermemeli" diye konuştu.

Faiz gerçekçi olmalı
İpekyol-Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Zafer Çağlayan'a hak verdiğini belirterek, "Piyasada para yok. Sanayici ciddi sıkıntı içinde... Yüksek faiz satışları direkt etkiliyor" diye konuştu.

Daralmanın para politikalarıyla alakalı olduğunu söyleyen Matraş Deri Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Matraş ise, "Faizlerin daha gerçekçi seviyede olmasını Zafer Çağlayan gibi arzuluyoruz" dedi.

Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar da, piyasadaki nakit sıkışıklığı nedeniyle kredilerin açılmadığını, kredi hacminin zayıf olduğunu söyledi.

"Borçlanma oranı yüksek"
Hazır giyim sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden LC Waikiki'nin patronu da faizlerin düşürülmesi gerektiğini savundu. Kârlılıkta ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden Vahap Küçük, "Türkiye'de faizler yüksek. Avrupa'ya ve gelişmekte olan ülkelere baktığımızda düşük faiz görüyoruz. Daha yüksek faizle borçlanıyoruz" dedi. Faiz düşürülmediği takdirde dövizin düşeceğini söyleyen Küçük, cari açığı kontrol altına almak için faizlerin düşmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri