Perakendenin arka sokağı: Spot piyasası

11 Mayıs 2012 Cuma

2011 yılında çizilen pembe tablonun ardından 2012de kontrollü bir seyir takip edeceği öngörülen perakende sektöründe nakit sıkıntısı yaşayan birçok market zinciri soluğu gıda spotçularında alıyor. Tedarikçiden uzun vadelerle mal alan marketler, aldıkları ürünleri peşin fiyata spotçulara satarak nakit sıkıntısını çözmeye çalışıyor. Öte yandan bazı marketler ise nakit akışlarında herhangi bir sorun olmamasına karşın tedarikçilerden aldıkları uygun fiyattaki ürünleri spota satarak ek gelir elde edi

perakendenin-arka-sokagi-spot-piyasasi

Uğur TATLI

 

Çeşitli kaynaklara göre Türkiye’deki perakende sektörünün büyüklüğü 200 milyar dolar civarında seyrediyor. Aynı zamanda sektörde son 5 yılda yüzde 63 düzeyinde bir büyüme yaşandı. Nielsen verilerine göre ise geçen yıl ulusal perakende sektörü yüzde 9,6, yerel perakende ise yüzde 21,5 oranında büyüdü.

Rakamlar her ne kadar olumlu sinyaller verse de perakende sektörü için madalyonun bir de öteki yüzü var. Bu bağlamda sektör içerisinde bilinen fakat çok da dillendirilmeyen spot piyasası, market zincirlerinin bir bölümünün ciddi nakit sıkıntılar yaşadığını gözler önüne seriyor. Nakit sıkıntısı yaşayan birçok market zinciri soluğu gıda spotçularında alıyor. Tedarikçiden uzun vadelerle mal alan marketler, aldıkları ürünleri peşin fiyata spotçulara satarak nakit akış problemini çözmeye çalışıyor. Spot piyasasını bir üçgene benzettiğimizde, bu üçgeni üretici, yani tedarikçi firma, marketler ve gıda spotçuları oluşturuyor. Nakde sıkışan, ödemesi yaklaşan perakendeci uzun vadelerle aldıkları ürünleri spotçulara daha düşük fiyatlara satarak zararına da olsa bir nakit akışı sağlıyor, bir başka deyişle ‘günü kurtarıyor’. Yetkililer, spota satılan ürünlerle marketlerin nakit akışını sağlamaya çalışmasını perakende için tehlike çanlarının çalması olarak yorumluyor.

2 ünlü gıda firmasının spota bakışı
Öte yandan spot piyasasını ek gelir kapısı olarak gören marketler de var. Ulusal ve uluslararası perakende zincirlerinin alenen olmasa da spot piyasasını kullanarak operasyon dışı bir gelir elde ettiği de iddia edilenler arasında. Çeşitli marketlerde üst düzey yöneticilik yapan bir yetkili, iki büyük tedarikçi firmayla yaşadığı çarpıcı olayı Market dergisine şöyle anlattı: “Bazı market zincirlerinde spottan mal almak ya da spota mal vermek için sadece spot işine bakan kişiler bulunur. Bu şekilde küçük de olsa operasyon dışı bir gelir elde edilir. Yıllar önce bir market için sektörde markalaşmış iki gıda firmasına yüklü bir sipariş vermiştik. Her iki firma da ürünlerin bir kısmını spota vereceğimi anladı. Çünkü o kadar malı markette satmak mümkün değildi. Bu firmalardan biri mal vermezken, diğeri mal verebileceğini, önemli olanın vadesi geldiğinde ödeme yapılması olduğunu söyledi.”

Marketlerin ek gelir kapısı
Bazı tedarikçi firmaların marketler için özel fiyat uyguladıklarını, marketlerin de aldıkları ürünleri spotçulara satarak kar ettiğini anlatan yetkili, “Tedarikçi firma, bazı marketlere spota satması için özel fiyat teklif eder. Firma her ay markete gelerek örneğin piyasaya giriş fiyatı olarak 50 TL’ye verdiği deterjanı 47 TL’ye verir ve o malın spota satılacağını da bilir. Marketçi de bu ürünü spota vererek sürümden kazanmış olur. Burada bir bakıma ‘alan memnun satan memnun’ anlayışının hâkim olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. Yine aynı yetkili, tedarikçi firmaların elindeki stok fazlasını eritmek için de market zincirlerine düşük fiyatlarda ürün sattığını ve bu şekilde “kazan-kazan” felsefesinin uygulandığının altını çizdi.

Belirli markaların “spot dedektifleri” bulunuyor
Marketlere ürün tedarik eden firmaların bir bölümü ise malının spota düşmemesi için sıkı bir takip yapıyor. Marmara Bölgesi’nde hizmet veren çok şubeli bir market yetkilisinden edinilen bilgide ise bu takibin sağlanış şekli şöyle anlatılıyor: “Herkes tarafından bilinen bir içecek firması, şubemiz için çok özel bir fiyat verdi. Tek şart olarak ise aldığımız ürünleri spota vermememizi rica etti. Biz de aldığımız ürünü spota vermeden mağazamızda satışa sunduk. Daha sonra içecek firmasının yetkilileri gelip, bize spota mal vermediğimiz için teşekkür etti.”

Öte yandan bazı marketler, spota mal satmanın yanı sıra tedarikçiyle problem yaşadığında soluğu ilk spotçunun yanında alıyor. Yerel bir perakende zincirinde şu anda aktif olarak görev alan bir yetkili, ödemelerinde sıkıntı yaşayan, vadesi geldiğinde ödeme yapmayan market zincirlerine tedarikçilerin mal akışını kestiğini ve bu sebeple almak istenilen ürünler için spota başvurulduğunu söyledi. Yetkili, yasa dışı yollarla spota düşen bazı malların belgesiz şekilde marketlere satıldığını da öne sürdü.
Sistem olarak ulusal perakende zincirlerinde spottan mal almak yasak... Görüş aldığımız yetkililer ise bu yasağın ‘sözde’ kaldığı görüşünü savunuyor. Üst düzey bir market yetkilisi, geçmiş yıllarda Türkiye’de bulunan büyük bir uluslararası zincirin, Rami’de bulunan gıda toptancılarına yüklü miktarda mal sattığını dile getirerek bu çarpıcı gerçeği gözler önüne serdi.          

Kredi kartı kullanan spotçular var
Spotçulara başvuran market sayısı arttıkça, hizmetin şekli de buna bağlı olarak değişiklik göstermeye başladı. Marketler, POS cihazlarıyla gezen spotçulardan mal alarak raflarının bir bölümünü dolduruyor. Marketlerin spotçulardan bile kredi kartıyla ticaret yapmaları ciddi bir nakit sıkıntısına işaret ediyor.

Gıda güvenliği tehlike altında 
Tüm bu sürecin son alıcısı olan tüketici açısından ise bu ticari döngünün bambaşka bir anlamı var. Spota verilen malların son kullanma tarihleri yaklaştığı için tüketici ciddi bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Spottan son tüketim tarihi yaklaşan gıda ürününü alan market, bu ürünü raflarına koyarak insan sağlığını tehlikeye atıyor. Uzmanlar, alışveriş yapan kişileri ürün alırken son tüketim tarihlerine bakmaları konusunda uyarıyor.

Bu haber Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri