Perakendenin büyük aktörleri MAPIC öncesi buluştu

17 Ağustos 2015 Pazartesi

Dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC 2015 öncesinde Türk perakende sektörünün liderleri bir araya geldi. Dünya markası olma kararlılıklarını ortaya koyan liderler, bu noktada MAPIC’in taşıdığı önemin altını çizdi

perakendenin-buyuk-aktorleri-mapic-oncesi-bulustu

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı ve bu yıl 18-20 Kasım günleri arasında dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı olarak 21’inci kez Fransa Cannes’da düzenlenecek MAPIC 2015 öncesinde Türk perakende sektörünün liderleri bir araya geldi. MAPIC 2014’te ilk kez kurulan “TurkishBrands” standının altında yerini alan Türk perakendecileri, dünya markası olma kararlılıklarını ve bu noktada MAPIC’in taşıdığı önemin altını çizdi. Toplantıya Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, BMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, BMD Genel Sekreteri Ekrem Utku, Tescilli Markalar Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Kuran, Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Taviloğlu, Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve Faik Sönmez İş Geliştirme ve Bilgi Sistemleri Müdürü Berkan Çiçek katıldı.

Bu yılki konsepti “Dijitalin Perakende Sektörüne Etkisi” olarak belirlenen MAPIC 2015’te 74 ülke ve 100 şehir temsil edilirken, 700 stantla 2 bin 400 perakendeci, 2 bin 300 geliştirici ve 340 yatırımcı şirket bir araya gelecek. 8 bin 400’ün üzerinde ziyaretçinin ağırlanması beklenen fuarda çarpıcı gelişmeler söz konusu. BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile yürüttüğü müzakerelerde anlaşmaya varan İran, MAPIC 2015’e İran Mall ile katılıyor. Anlaşma sonucunda Türkiye dâhil Batı ülkelerinin İran’a MAPIC sırasında büyük bir ilgi göstermesi bekleniyor. Yurtdışı adımlarını hızlandıran Türkiye perakende sektörü için bir diğer önemli gelişme, MAPIC 2015’te Onur Ülkesiolarak seçilenABD’nin en büyük karma projesi Hudson Yards ile katılımı. Türkiye perakendecileri de, yabancı katılımcılar ile fuarda pek çok birebir randevugerçekleştirecek. İran dışında MAPIC 2015’e katılan büyük AVM yatırımcıları arasında ayrıca BAE’den Majid Al Futtaim, Katar’dan Place Vendome, Nijerya’dan South Energy, Çin’den Wanda Group, Singapur’dan CapitaMalls Asia, Avrupa’dan Hammerson, Westfield, Klepierre, Unibail-Rodmacove Sonae Sierra da bulunuyor.

 

Türk markaları aranan isimler arasına girecek
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, ticari gayrimenkul pazarının dünyadaki en önemli araçlarından biri olan MAPIC’te, bu yıl çok daha büyük bir katılım olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “MAPIC 2015’in uluslararası iş bağlantılarının sağlanmasında çok güçlü bir zemin oluşturulacağına inancım tam. Bunu, MAPIC 2014’te de gözlemlemiştik. Türkiye’nin yatırım açısından ne kadar cazip bir lokasyon olduğu görülürken, Türk perakendecisi de dünyadaki yeni yatırımlarına zemin sağlamak için pek çok görüşme gerçekleştirdi. Uzak olmayan bir gelecekte dünyanın perakendedeki yıldız şehirlerinde ve yıldızlaşacak şehirlerinde Türk markalarının aranan isimler arasına gireceği kesin. Ayrıca, Türkiye’nin dünyaya İstanbul dışında da yeni yıldız şehirler ekleyeceği de bir bu kadar kesin. İşte tüm bu hedefler ve beklentilerin gerçekleştirilmesinde MAPIC, en önemli platformlardan biri olacak.”

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise, Onur Ülkesi ABD olarak seçilen MAPIC 2015’e bu yıl İran’ın ilk kez katıldığını belirterek, dünyanın perakende liderlerikadar yatırımcı gruplarının da MAPIC’e ilgisinin giderek arttığına dikkat çekti.


TurkishBrands standındaki gelişmelerin de altını çizen Aközer, “2014’te ilk kez kurulan Turkish Brands standına 8 firma katıldı ve markalarımız 520’den fazla birebir randevuyla uluslararası yatırımcı ve master franchise’lar ile görüştü. Güçlü temsil ve gerçekleşen birebir randevuların da etkisiyle sayının 20’ye yükselmesini bekliyoruz. Şu an itibariyle sayı 11’e ulaştı. TurkishBrands standında uluslararası temsili tercih eden firmalarımız şimdilik Avva, Chakra, Collezione, Damat Tween, Faik Sönmez,Karaca Porselen,Kiğılı, Mavi, Penti, Mudo ve So CHIC.” diye konuştu.

MAPIC 2014’teki 520’den fazla birebir randevunun Türk markalarının uluslararası hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol üstlendiğini belirten Aközer, “Türk ekonomisinin giderek yükselen gücünü ortaya koyabilmek kadar markalarımızın eriştiği üretim ve kalite gücüyle yurtdışına açılımlarına destek olabilmek için bu yıl da pek çok randevu alacağız.” dedi.

Aközer’in altını çizdiği bir diğer konu, AlışverişAlışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin gelenekselleştirdiği  “TurkeyInvestors Networking Dinner”ın bu yıl 18 Kasım’da Majestic Otel’de düzenlenerek bir kez daha Türk markalarını uluslararası sektör liderleriyle bir araya getireceği oldu.

“Türk markalarının büyük yürüyüşünde en önemli platform MAPIC”
BMDYönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, gelecek 10 yılda herkesin Türk markalarının büyük yürüyüşüne tanıklık edeceğini vurgulayarak, “Bu sırada yeni işbirlikleri kurmak ve yeni hedef pazar araştırmaları yapmak için MAPIC’e katılım önemli. Yurtdışına açılmış veya yeni pazarlar hedefleyen markalarımız için MAPIC doğru platformdur.”dedi. Kariyo, 2004’te BMD önderliğindeki Turkish Brands standında ilk kez bir araya gelen 8 markanın dünyanın pek çok bölgesinden çok sayıda işbirliği teklifleri aldığınıanımsatarak, “BMD düzenlediği etkinliklerle Türkiye’nin ortalama büyümesinin yaklaşık 4 katı büyüyen markalarımızınyüksek katma değerli ihracat yaptıklarını ortaya koydu.” diye konuştu.

İran’ınMAPIC 2015’e katılmasını, perakende sisteminin gelişmesi ve uluslararası markalara açılmasında önemli bir adım olarak nitelendiren Kariyo, şöyle konuştu: “MAPIC’te Türk markaları da geçtiğimiz aylarda Tahran’ın en büyük AVM projesi için BMD aracılığıyla İstanbul’da İranlı yatırımcıyla başlattıkları temaslarını ilerletecek. İran pazarına ne kadar erken girersek rekabette de o kadar ileride olabiliriz.”

BMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, BMD üyesi markaların 90 ülkede 3.000’den fazla sayıda mağaza sayısını 2023 itibariyle yeni pazarlar, ülkeler ve

 bölgelerle 20.000’e yükseltme hedefiyle hareket ettiğine dikkat çekerek, bu çerçevede 2014-2015 yıllarında BAE, Kazakistan, Polonya ticaret turlarından sonra yeni hedef olarak İran’ı belirlediklerini açıkladı.


Yavuz, bu noktada MAPIC’in önemine işaret ederek, “Yurtdışına açılmayı hedefleyen, yurtdışına açılmış olan ve yurtdışında büyümeyi planlayan markalar için MAPIC doğru bir platformdur. MAPIC, B2B toplantılar ve networking imkânıyla Türk markalarının yabancı yatırımcı grupları ve franchise kuruluşlarıyla bir araya gelmesinde önemli bir aracı. Geçtiğimiz yıllarda MAPIC sırasında BMD’nin önderliğindeki oturumlarda yabancı perakendecilerin Türkiye’ye ve Türk markalarına büyük önem verdiklerini gördük. Diğer yandan 2014’te 8 markamızla oluşturduğumuz TurkishBrands standı da çok ilgi çekti. Birçok ülkeden yatırımcı, özellikle marka ismi belirterek Türk markalarına erişmek üzere MAPIC’te BMD ile irtibata geçtiler. Bu yıl stand alanımızı daha büyüterek daha fazla sayıda markamızı bu etkinliğe dahil edeceğiz.” diye konuştu.

TMD Yönetim Kurulu Başkanı ve RMK Classis CEO’su Füsun Kuran, dünyanın en büyük perakende ve gayrimenkul fuarı olarak ifade ettiği MAPIC sayesinde dünyadaki tüm perakende bağlantılı gayrimenkul yatırımlarını takip edebildiklerine dikkat çekti. Ayrıca MAPIC’te tüm TMD üyeleri ve markalarla bir araya gelebildiklerini de belirten Kuran, “Alkaş’a sektörümüz için böyle önemli bir fuarın temsilciliğini yaptığı için kendim ve Tescilli Markalar Derneği  adına teşekkür ederim” diye konuştu.

 

“Türk malını rekabetçi ortamda sunmak ve dünya ile rekabet etmek istiyoruz”
Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, MAPIC’i Türk markalarını dünya perakende sektörü ile buluşturan çok önemli bir platform ve en prestijli fuarlardan biri diye nitelendirerek, MAPIC’te sektörün, global AVM yatırımcıları ve franchise’lar ilebir araya gelerek işbirliği imkanı yakaladığını vurguladı. Kiğılı,  “Türkiye’nin dünya moda perakendesindeki imajı hızla yükseliyor. Bu ivmeyi sürekli kılmak için sektör oyuncuları ve tasarımcıları olarak varlığımızı fuarda hissettirmek büyük önem taşıyor.” dedi.

Kiğılı olarak MAPIC’e katılmayı global hedefleri açısından önemsediklerine dikkat çeken Abdullah Kiğılı, şöyle konuştu: “Türkiye’nin 2023’te 10 dünya markası çıkarmak hedefi var. Biz de bu 10 firmadan biri olmak istiyoruz. Dolayısıyla, yurtdışında Türk malından Türk markasına geçiş yapıp yayılarak farklı ülkelere ve şehirlere Türk bayrağını dikmek, Türk malını rekabetçi ortamda sunmak ve dünyayla rekabet etmek istiyoruz. Yurtdışında 28 mağaza ve 9 satış noktasıyla 5 yıl gibi kısa bir sürede ilerledik. 2015 sonuna kadar 6 mağaza daha açacağız. Dünya markalarının yer aldığı bu prestijli fuarda yer almanın, yurtdışı operasyon süreçlerimize ivme kazandıracağına ve uluslararası alandaki varlığımızı güçlendireceğine inanıyorum.”

Abdullah Kiğılı, MAPIC 2014’te başta BAE ve Katar olmak üzere yatırımcılarla görüştüklerini belirtirken, Avrupa ve Rusya pazarlarından yoğun ilgi gördüklerini kaydetti. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, MAPIC’i perakende sektöründen uluslararası yatırımcıların ve profesyonellerin katıldığı en önemli buluşma noktası olarak nitelendirdi. Orakçıoğlu, “Alışveriş merkezi yatırımcılarının global projelerle katıldıkları ve gayrimenkul sektörünün en önemli olduğu kadar en büyük bu buluşma platformunda görünür olmak çok şeyler kazandırabilir” dedi.

 

Yurtdışı operasyonlar için MAPIC, doğru bir mecra
Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Taviloğlu, Mudo’nunyurtdışı hedeflerine ve MAPIC’in bu hedefe ulaşmadaki önemine dikkat çekti. 50 yılı aşkın geçmişleri, 120’den fazla mağaza ve operasyon güçleriyle Türkiye’de yarattıkları başarıyı yurtdışına taşıyacaklarını vurgulayan Taviloğlu, şöyle devam etti: “Diğer ülkelerde de mağazalar ve cornerler ile büyümeye devam etmek istiyoruz. Bu yüzden son 1 senedir altyapımızı oluşturarak yeni bir ekiple hazırlıklarımızı tamamladık. Turquality programına dahil olduk. Mudo’nun hedefi, alt markaları ile birlikte veya ayrı ayrı bir sistem ile mağazalaşmaktır. Bunu franchise, corner ve ownstore olarak 3 farklı şekilde gerçekleştirebiliriz. Amacımız, Türkiye’de olduğu gibi girdiğimiz ülkelerde de lovemark olabilmektir. Halihazırda başladığımız ve potansiyel yurtdışı operasyonumuz için MAPIC’i doğru bir mecra olarak görüyoruz. Bu yüzden MAPIC’in bize doğru bağlantıları sağlayacağına inanıyoruz.”

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, MAPIC’i Türk perakendesinin yurtdışı açılımı için verimli kullanılması gereken bir platform sözleriyle nitelendirdi. Koton’un yurtdışındaki gelişimini planlarken ve gerçekleştirirken MAPIC Fuarı’nda buluştukları uluslararası alışveriş merkezi yatırımcıları ile kurdukları ilişkilerden çok fayda gördüklerinin altını çizen Yılmaz, “Son 10 senedir hemen hemen her sene daha da artan bir kadro ile fuara katılıyoruz. 2008 yılında ‘Perakendede Başarı Hikâyesi Ödülü’nü alan ilk Türk markası olma gururunu da MAPIC’de yaşadık.” dedi.

Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, satış ağlarını uluslararası pazarda daha da genişletmek güçlendirmek, tanıtmak ve yeni işbirlikleri sağlamak amacıyla MAPIC’e katılacaklarının altını çizdi. MAPIC’in sektörün değişik oyuncularını da bir araya getireceğini belirten Sönmez, şöyle konuştu: “Geçen yıl Turkish Brands standında 8 Türk markası bir araya gelmişti. Hem ülkemiz hem de markalarımız temsil edilmişti. Bu sene Turkish Brands standında daha güçlü şekilde 20 firma bir araya gelerek markalarımızı ve ülkemizi MAPIC’te temsil edeceğiz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri